Suni Tohumlamada Cinsiyet Seçimi

Tarım ve Hayvancılıkla uğraşıyoruz.
Büyükbaş hayvanlarda Suni Tohumlama yaptırıyoruz sürekli.
Suni Tohumlamada cinsiyeti veterinere söylüyoruz, o tohumlamayı öyle yapıyor diye yazıyor, heryerde.
fakat buralarda (Edirne) veterinerler böyle bir cinsiyet belirleme işi yok diyorlar. gerçekten yok mu, ya da var ama gizliyorlar mı.??
geçen sene mesela 5 tane Erkek oldu. oran %100
bu sene ise 9 tane dişi oldu/olacak. oran %100.
şimdi bu ayarlamadan olmaz.
fakat veteriner böyle bişey yok diyor.
büyükbaşlar bir yıl erkek bir yıl dişi yapar diyenler de var. fakat çok saçma. oran %100 olmaz o zaman.
aklıma başka şeyler geliyor. üçkağıt gibi....
mesela :
gizli bir güç :) büyükbaş hayvan spekülatörleri / paralel besiciler :)
Edirne ' deki veterinerlerle anlaşıyor, hangi zamanda hangi cinsiyet konulacağını söylüyor.
böylece bır cinsiyetin sayısını çok düşürüp, piyasaya kendi buzağı / danalarını pahalı pahalı satıyor....
böylece arzı etkileyerek fiyatları arttırıyor...... olabilir mi ne dersiniz...???
hayvan pazarına gidince dişi düveler ve buzağılar çok çok ucuz, fakat erkek buzağı ve dana nerdeyse hiç yok, olanlar da fiyatları çok pahalı, 5-6 aylık erkek buzağı fiyatları 2000 TL ' den fazlaya satılıyor.
benim aklıma gelen doğru olabilir mi ?? yoksa çok mu kötü niyetliyim...

Ynt: Suni Tohumlamada Cinsiyet Seçimi

arkadaşım cinsiyeti belirlenmiş spermaların çıkalı epey oldu. bu veteriner arkadaş böyle bişey yok demesi çok enteresan. yani bir veterinerin bu konudan bilgisi olmayışı imkansız gibi birşey gerçekten çok tuhaf.

konunun açıklamasına gelince, hemen hemen bütün firmaların cinsiyeti tayin edilmiş yani sadece dişi sperma diye tohumları var. bunların dişi olma ihtimali yüzde 90 larda, sadece attırdığında tutma oranları düşük. genelde bu spermaları düvelere yani ilk defa tohumlanacak rahmi iltihap görmeyen hayvanlara tavsiye ediyorlar. düvelerde tutma ihtimali yüzde 70 lerde. buradaki tutma ihtimalinden kastımız gebe kalma ihtimali. ineklerde ise gebe kalma ihtimali yüzde 50 deniliyor.

Birçok firmada özellikle kaliteli boğalarında dişi sperma var veb sitelerini ziyaret edin orada belirtilmiş dişi spermalar,ama benimde duyduğum bildiğim kadarıyla dişi spermaların tutma oranı daha düşükmüş.Sizin bahsettiğiniz türde bir komplo teorisi duymadım hiç benim duyduğum teori özellikle dişi sperması üretilen boğaların Türkiyeye gönderilen normal spermalarında dişi olma oranı düşükmüş yani spermaların içinden dişi olanlar seçildiği için normal spermalarda erkek sayısı daha çokmuş tabiki buda bir komplo teorisi bunuda Türkiyede hayvancılık gelişmesin ırk ıslahı iyi yapılmasın diye kasıtlı yapıyorlarmış diye söylentiler var.
Benim işletmemdede kaliteli ithal spermalardan doğan danalar genelde erkek doğuyor aslında dişi spermada kullanmak lazım embriyo transveride yaptırmak lazım ama nerde öyle veteriner hekim bize bu işler için ruhsat versinler kendimiz bakın nasıl alasıyla yapıyoruz.

Veterinerlerin bilmemesi gibi bişey yok.
biliyorlar, fakat köylüye bunu anlatmıyorlar, sorunca yok öyle şey diyorlar.
hepsi anlaşıp, yere ve zamana göre buzağı cinsiyetlerini mi ayarlıyorlar acaba...
normalde, üreticiye sorması lazım erkek mi koyalım, dişi mi diye....
ama bunlar kendileri istedikleri gibi koyuyorlar.
bu sıralar erkek buzağı nerdeyse hiç yok hayvan pazarında.
ellerinde olanlar çok pahalıya satıyor.
her taraf dişi buzağı dolu. bedava versen kimse almaz o derece...
acaba veterinerler ortak mı çalışıyor, böyle alavera dalavera şeyler yapıyorlar mı diye aklıma geliyor... ??*-s
belki de sadece tesadüftür.... şyt-*-sa

Bizim ilçede biraz parası olan herkes spermasını kendisi seçer. Hatta bazı hayvan sahipleri spermaları toptancısından alıyor. Veterinere sadece tohumlama ücreti veriyor.

arkadaşlar sperma konusunda aklınıza takılan bişey varsa ben rahatlıkla cevap verebilirim bu konuda yeterli araştırmaya sahibim. ben 3 yıldır spermalarımı kendim firmalardan alıyorum, samimi bir veteriner arkadaşım var onun kazanına koyuyoruz. ben sadece uygulama ücreti veriyorum veteriner arkadaşıma.

subaykan link=topic=72697.msg845226#msg845226 date=1392148995' Alıntı:
arkadaşlar sperma konusunda aklınıza takılan bişey varsa ben rahatlıkla cevap verebilirim bu konuda yeterli araştırmaya sahibim. ben 3 yıldır spermalarımı kendim firmalardan alıyorum, samimi bir veteriner arkadaşım var onun kazanına koyuyoruz. ben sadece uygulama ücreti veriyorum veteriner arkadaşıma.

dostum sana bir kaç soru sorayım hazır cevap vermeye hazırken sen:) şimdi bizde bunu toptan alsak neyle taşıyabiliriz gerekli depolamayı yapacağımız yere kadar ve bunu depolayacağımız cihaz pahalımıdır sen veteriner arkadaşında depoluyormuşsun bu makine pahalı birşeymi ve ayrıca alınan sperma kaç yıl muhafaza edilir bu saklama yerlerindehepsi hakkında bilgin olmaya bilir ama fikirlerin için şimdiden teşekkür ederim

mydonose2 link=topic=72697.msg846636#msg846636 date=1392369525' Alıntı:
dostum sana bir kaç soru sorayım hazır cevap vermeye hazırken sen:) şimdi bizde bunu toptan alsak neyle taşıyabiliriz gerekli depolamayı yapacağımız yere kadar ve bunu depolayacağımız cihaz pahalımıdır sen veteriner arkadaşında depoluyormuşsun bu makine pahalı birşeymi ve ayrıca alınan sperma kaç yıl muhafaza edilir bu saklama yerlerindehepsi hakkında bilgin olmaya bilir ama fikirlerin için şimdiden teşekkür ederim

arkadaşım tercih ettiğin bir spermayı 5 li, 10 lu, adetler halinde alabilirsin. mesela kısaca bir örnek vereyim sana. ben bu sene DEMSA GENETİK firmasından TOSYSTORY isimli boğadan 10 adet aldım. bunun bana maliyeti 700 tl. bunu samimi olduğum bir veterinerimin azot tankına koydum. zaten halihazırda çalıştığın bir veterinerin varsa buna hayır demez. ben veterinerime kendimin anlaştığı bir uygulama ücreti veriyorum. mesela diyelim uygluma başına 30 llira veriyorum bunun gibi. zaten hayvanların 50 adetten az ise azot tankı tavsiye etmem. azot tankları 1500 -3000 tl arasında değişiyor. sürekli azot eksikliği duyabilirsin. 50 hayvandan az ise benim gibi veterinerin tankına atman daha uygun olur

subaykan link=topic=72697.msg847031#msg847031 date=1392411998' Alıntı:
arkadaşım tercih ettiğin bir spermayı 5 li, 10 lu, adetler halinde alabilirsin. mesela kısaca bir örnek vereyim sana. ben bu sene DEMSA GENETİK firmasından TOSYSTORY isimli boğadan 10 adet aldım. bunun bana maliyeti 700 tl. bunu samimi olduğum bir veterinerimin azot tankına koydum. zaten halihazırda çalıştığın bir veterinerin varsa buna hayır demez. ben veterinerime kendimin anlaştığı bir uygulama ücreti veriyorum. mesela diyelim uygluma başına 30 llira veriyorum bunun gibi. zaten hayvanların 50 adetten az ise azot tankı tavsiye etmem. azot tankları 1500 -3000 tl arasında değişiyor. sürekli azot eksikliği duyabilirsin. 50 hayvandan az ise benim gibi veterinerin tankına atman daha uygun olur
Azot tankı alınır çok pahalı değil ama veterinelere sürekli sperma şirketi elemenları uğrayıp azot ilavesi yapıyorlar tank olursa sürekli azot ilavesi gerekecek pazarlamacılar küçük çifliklere gelmezler yedek azot tankı almak lazım oda çok maliyetli olur.

en başta da belirttiğim gibi, veteriner hep dişi spermaları kullanmış.
son 8. buzağının 8 ' i de dişi. at-*-*
mecburen erkek dana arıyoruz, ve erkek 5 aylık buzağı fiyatları 2500 TL civarı...

eğer bunun arkasında bir üçkağıt yoksa çok şaşırırım... sop-*-sa

bu gidişle Tarım Bakanlığına şikayet etçem... :S

edirne22 link=topic=72697.msg850071#msg850071 date=1392908474' Alıntı:
en başta da belirttiğim gibi, veteriner hep dişi spermaları kullanmış.
son 8. buzağının 8 ' i de dişi. at-*-*
mecburen erkek dana arıyoruz, ve erkek 5 aylık buzağı fiyatları 2500 TL civarı...

eğer bunun arkasında bir üçkağıt yoksa çok şaşırırım... sop-*-sa

bu gidişle Tarım Bakanlığına şikayet etçem... :S
dişi berekettir der atalarımız abi :D belki veterinerin suçu yokta bereketin çok :)

şaka bi yana hayvanlarda oluyosa insanlarda nasıl olmuyo erkek veya kız çocuk isteyen insanlar bu seçimi yapamıyor çok ilginç

edirne22 link=topic=72697.msg850077#msg850077 date=1392910268' Alıntı:
insanlarda da yapılabilir
ama doğanın dengesini bozmamak için
yasak !
yoksa herkes erkek çocuk ister, denge bozulur...

güzel arkadaşım hiçmi fizik kimya biyoloji dersi okumadın yada saglık dersi okumadın
nasıl böyle düşüncelere kapılıyorsun

ahmtkskr link=topic=72697.msg850095#msg850095 date=1392913792' Alıntı:
niçin böyle dediniz ki ?

insanda henüz yani son teknoloji ve son bilimsel araştırmalar referans kabul edilerek şunu söyleyebilirim henüz insanda istenen cinsiyette çucuk yaptırma olayı yok
15 sene öncede yoktu şimdide yok
sadece eger tüp bebek uygulaması yapılacaksa onda düşük bir ihtimal olsada ikiz veya üçüz bebek olması için ekstra şeyler yapıyorlar daha dogrusu biri tutmzsa digeri tutar diyerek birden fazla uygulama yapılıyor ve hepsi tutunca ikiz üçüz hatta dördüz oluyor

dogacak olan bebegin cinsiyetini beliryeyen en önemli faktör anne ve babada bulunan xx ve xy kromozomlarıdır

belki bu hayvanlarda bile böyledir bunu hemen komplo teorisine baglamaya gerek yok ama hayvanlarda durum nedir net bilgim yok ondan o konuda fazla yyorum yapamam

Erkek : X Y
Dişi : X X
kromozomları var.
bu kromozomlar bölündüğünde erkekten X ve Y, dişiden ise X ve X oluşur.
erkeğin spermlerinin yarısı X yarısı Y ' dir.
dişinin yumurtalıklarından ise sadece X kromozomu gelir.
eğer dişideki X kromozomu ile erkekten gelen X kromozomu birleşirse XX yani dişi olur.
eğer dişideki X kromozomu ile erkekten gelen Y kromozomu birleşirse XY yani erkek olur.
labratuvar ortamında X ve Y olan spermler ayrılıyor, ona göre cinsiyet belirleniyor.
sperm bankalarında (ülkemizde yok çok şükür) bir kadın gidip, cinsiyetini, saç, göz, deri, uzun, kısa vb. özelliklere sahip bir sperm belirliyor ve çocuk doğuruyor.

Tarım bakanlığının sitesine girip ve suni tohumlamanın avantajları bölümünü okuyun.
üreticiye cinsiyet belirleme imkanı sağlıyor diye yazıyor orda...............

edirne22 link=topic=72697.msg850168#msg850168 date=1392918112' Alıntı:
Erkek : X Y
Dişi : X X
kromozomları var.
bu kromozomlar bölündüğünde erkekten X ve Y, dişiden ise X ve X oluşur.
erkeğin spermlerinin yarısı X yarısı Y ' dir.
dişinin yumurtalıklarından ise sadece X kromozomu gelir.
eğer dişideki X kromozomu ile erkekten gelen X kromozomu birleşirse XX yani dişi olur.
eğer dişideki X kromozomu ile erkekten gelen Y kromozomu birleşirse XY yani erkek olur.
labratuvar ortamında X ve Y olan spermler ayrılıyor, ona göre cinsiyet belirleniyor.
sperm bankalarında (ülkemizde yok çok şükür) bir kadın gidip, cinsiyetini, saç, göz, deri, uzun, kısa vb. özelliklere sahip bir sperm belirliyor ve çocuk doğuruyor.

Tarım bakanlığının sitesine girip ve suni tohumlamanın avantajları bölümünü okuyun.
üreticiye cinsiyet belirleme imkanı sağlıyor diye yazıyor orda...............

dünyadaki sperm bankalarında toplanan spermler saglıklı ve kendilerince belirledikleri kriterlerde olan kişilerde nalınan ve istege göre seçilebilen fakat cinsiyete tesbitinde kulalnılamayan yöntemlerdir
bu konuda henüz %100 diye bir durum yok insanlar için

aşagıya birkaç çalışma hakkında yapılan yazıları kopyalıyorum
kaynak http://www.gebelik.org/dosyalar/cinsiyetbelirleme.html adresidir

1-Microsort Yöntemi

Erkekten alınan meninin içindeki spermler flow sitometri adı verilen özel bir yöntem yardımıyla X ve Y fraksiyonlarına ayrılırlar. Daha sonra istenen cinsiyete göre yine aşılama yöntemiyle rahim içine X veya Y spermi içeren fraksiyon verilir. Yöntem kız bebek için %90, erkek bebek için %74 başarılıdır. Bilimsel çevrelerde en çok kabul gören yöntemlerden biridir.

2-PGT (Preimplantasyon (yerleştirme öncesi) Genetik Tanı)

Bu yöntemde aynen tüp bebek öncesinde yapıldığı gibi çeşitli ilaçlarla kadının yumurtalıkları uyarılır ve aynı adet döngüsünde çok sayıda yumurta üretmesi sağlanır. Belli bir süre sonunda olgunlaşan yumurtalar vajinadan ince bir iğneyle girilerek toplanır. Erkekten alınan spermler kullanılarak bu yumurtaların laboratuvar ortamında döllenmesi sağlanır ve embriyo aşamasına geldiklerinde bebeğin hücrelerinden bir tanesi alınarak kromozomların yapısı incelenir. Eğer yöntem cinsiyet seçimi için kullanılacaksa istenen cinsiyete sahip embriyolar belirlenir ve anne adayının rahimine yalnızca bunlar implante edilir (“yerleştirilir”). Yöntem %100’e yakın başarı oranına sahiptir. Diğer cinsiyete sahip embriyolar dondurularak daha ileri bir zamanda kullanılabilir.

Yöntemin dünyada esas geliştirme ve kullanılma amacı isteğe bağlı cinsiyet seçimi değildir. Sürekli düşük yapan veya ailesinde kalıtsal hastalıklar olan çiftlerde rahim içine sağlıklı bebeğin yerleştirilmesini sağlamak amacıyla kullanılır.

Annede X kromozomuna bağlı kalıtsal geçişli hastalıklar (hemofili, Duchenne kas atrofisi, Frajil X sendromu gibi) varlığında erkek çocuğun hasta olma olasılığı çok yüksek olduğundan çiftin sağlıklı kız çocuk sahibi olması bu yöntemle garantilenir. Yöntem Amerika’da ve diğer bazı ülkelerde legal olarak ve bazı ülkelerde illegal olarak isteğe bağlı cinsiyet seçiminde kullanılabilmektedir. Ancak çok sayıda oluşan embriyolar arasından istenmeyen cinsiyete sahip embriyoların çoğu durumda ileride de zaten istenmeyecek olması bunların dondurulmasını mantıksız hale getirmekte ve bu canlı embriyoların dondurulmak yerine yok edilmesi tercih edilebilmektedir. Bunun yanında bu yöntem oldukça pahalıdır. Ülkemizde de bazı merkezlerde uygulanabilmektedir.

Özetle söylenecek olursa istenen cinsiyette bebeği vaad eden çok çeşitli bilimsel veya bilimsel olmayan yöntemler her geçen gün piyasaya sunulmaktadır. Bunlar arasından en ileri yöntem olan PGT ve Microsort yönteminin bile %100 istenen cinsiyeti garantilememesi ve zaten istenen cinsiyette bebek sahibi olma olasılığının hiçbir yöntem kullanılmasa bile %50 olması, bu konu için para harcamaya hazır ailelerin düşünmesi gereken konulardır.

YAVUZ_13 link=topic=72697.msg850106#msg850106 date=1392914975' Alıntı:
insanda henüz yani son teknoloji ve son bilimsel araştırmalar referans kabul edilerek şunu söyleyebilirim henüz insanda istenen cinsiyette çucuk yaptırma olayı yok
15 sene öncede yoktu şimdide yok
sadece eger tüp bebek uygulaması yapılacaksa onda düşük bir ihtimal olsada ikiz veya üçüz bebek olması için ekstra şeyler yapıyorlar daha dogrusu biri tutmzsa digeri tutar diyerek birden fazla uygulama yapılıyor ve hepsi tutunca ikiz üçüz hatta dördüz oluyor

dogacak olan bebegin cinsiyetini beliryeyen en önemli faktör anne ve babada bulunan xx ve xy kromozomlarıdır

belki bu hayvanlarda bile böyledir bunu hemen komplo teorisine baglamaya gerek yok ama hayvanlarda durum nedir net bilgim yok ondan o konuda fazla yyorum yapamam

abi iyi güzel demişsinde çin takvimine göre adamlar 500 yıl önceden beri yüzde 90 tutan tahminlerle cinsiyetleri hesaplıyorlar yeterki kadının doğum tarihini ve bebeğin anne karnına düştüğü ayı bilmek yeter hayvanlardada böyle bir takibi gerçekleştirmiş olabilirler