Buzağı Dogum ve Bakımı

Arkadaşlar pancar yerı hazırlıgi ıle ugraşıyordum. Yorgun bir şekilde eve geldim. Evdeki hayvanların yanına girdigimde ilk buzagısını yapacak kuçuk yapıda simental düvenın dogum yaptıgıni farkettım. Uzun sure zorlandıgı için buzagınin dili mor kafa disarıda fakat kollar icerıde kalmış. Rahim agzına bir ayagı takılı oldugu için dogum çok güç oldu. Hayvan su anda çok bitkin ve de buzaği iyi degil. Veterıner geldı ama geç geldigi için dogum bana kalmıstı. Bır kaç vıtamın ignesı ve bır dogum sonrası bakım olarak yem planlaması verdı. Buzagıdan pek umudum yok uzun sure havasız kalmış. Ve asırı sekılde yapılı. Sizler bu durumlarda ne yapıyorsunuz? Bakım perıyotlarınız nasıl ve bu önümdekı 1 ya da 2 gün dayanabilecegini göz önünde bulanabilirsek ne yapmalıyım?

Ynt: Buzağı Dogum ve Bakımı

hüseyinaslan link=topic=72708.msg844556#msg844556 date=1392058701' Alıntı:
Arkadaşlar pancar yerı hazırlıgi ıle ugraşıyordum. Yorgun bir şekilde eve geldim. Evdeki hayvanların yanına girdigimde ilk buzagısını yapacak kuçuk yapıda simental düvenın dogum yaptıgıni farkettım. Uzun sure zorlandıgı için buzagınin dili mor kafa disarıda fakat kollar icerıde kalmış. Rahim agzına bir ayagı takılı oldugu için dogum çok güç oldu. Hayvan su anda çok bitkin ve de buzaği iyi degil. Veterıner geldı ama geç geldigi için dogum bana kalmıstı. Bır kaç vıtamın ignesı ve bır dogum sonrası bakım olarak yem planlaması verdı. Buzagıdan pek umudum yok uzun sure havasız kalmış. Ve asırı sekılde yapılı. Sizler bu durumlarda ne yapıyorsunuz? Bakım perıyotlarınız nasıl ve bu önümdekı 1 ya da 2 gün dayanabilecegini göz önünde bulanabilirsek ne yapmalıyım?

öncelikle buzağın hayırlı olsun arkadaşım . veterinerin geldiğini söylemişsin tabiki onun uygulaması en doğru uygulama, seni yönlendirmiş olmalı. şahsen ben buzağılarım olduğunda öncelikle anasütü yani kolostroma önem veririm, göbek kısmını ilaçlarım, hemen antiserumunu yaparım, birde 1 gr ademin yaparım. bunları yapmış olabilirsin, birde birçok firmanın bitkin buzağıların hayata tutunmasını sağlayan ağızdan verilen jelleri var bunlardan öneririm, google bu şekilde arama yapabilirsin.

Degerli bilgilerıne çok teşekkür ederim. Ademın ve göbek bağina bende ilaç yaparım ama ağızdan jel olayıni ilk senden duyuyorum. Bunu yarın eskisehirden ogrenirim. Tekrar saolasın.

Kardeşim buzağın hayırlı olsun, doğum zor olmuş anlaşılan buzağı 2 saat içinde ayağa kalkıp süt içti ise sorun yok endişe etme, eğer sıkıntı var anasını emmek istemiyor ayağa kalkamıyor ise 2 gram yeldif vur, düve buzağıların da genelde bu sorun olur nedeni selenyum eksikliği, bizleri de haberdar et. Kolay gelsin.

Telefondan girdiğim için alıntı yapamıyorum. Hepinize çok tesekkür ederım. Veterınere ugradım ve sızlerın bıberonla ilaç vererek ve agızlarına sütten sonra jel sürdüm. Buzagı su anda cirit atıyor sagolun

hüseyinaslan link=topic=72708.msg847096#msg847096 date=1392418321' Alıntı:
Telefondan girdiğim için alıntı yapamıyorum. Hepinize çok tesekkür ederım. Veterınere ugradım ve sızlerın bıberonla ilaç vererek ve agızlarına sütten sonra jel sürdüm. Buzagı su anda cirit atıyor sagolun
:) geçmiş olsun

Tekrar geçmiş olsun iyi olmuş düzelmiş.Bu tür buzağı problemleri genelde düzeliyor en büyük sıkıntılar buzağı doğumunda ciğerine su kaçarsa ozaman çok riskli oluyor birçok buzağı bu yüzden ölüyor.