deneme buğday tarlalarından kareler

Ynt: deneme buğday tarlalarından kareler

моето име Ertaç( benim adım ertaç )
Имате ли пшеница допинг за допинг(dopıng var mı dopıng bugday için )

translate ıle zor olacak bu ıs :D :D

ertac sahin link=topic=72709.msg844726#msg844726 date=1392067214' Alıntı:
моето име Ertaç( benim adım ertaç )
Имате ли пшеница допинг за допинг(dopıng var mı dopıng bugday için )

translate ıle zor olacak bu ıs :D :D

ha gayret, başlamak başarmanın yarısıdır :D

Çok yakında Domates için özel bir gübre üretiyorum. Lisans Bitirme Tezi olarak. Burada bir serada deneyecem. Aynı zamanda buğdaylar içinde ve gündendiler içinde üretmeyi planlıyorum. Şu an ilk aşama domates. Sonrası gündendi. İsteyen olursa denemek için gönderebilirim. Tabii 1 dekar yere uygulamak için :)

doganbey1 link=topic=72709.msg844772#msg844772 date=1392069957' Alıntı:
Çok yakında Domates için özel bir gübre üretiyorum. Lisans Bitirme Tezi olarak. Burada bir serada deneyecem. Aynı zamanda buğdaylar içinde ve gündendiler içinde üretmeyi planlıyorum. Şu an ilk aşama domates. Sonrası gündendi. İsteyen olursa denemek için gönderebilirim. Tabii 1 dekar yere uygulamak için :)
ben istiyorum :D

Bereketli olsun Maşallah ekinlerin durumu iyi gübre gerçektende çok fark etmiş ama bence bu farkta toprak işlemeninde etkisi olmuş.Buralar sulu olsun bir tondan aşağı vermez bu ekinler,paylaşım için teşekkürler

GÜRKAN link=topic=72709.msg844706#msg844706 date=1392066578' Alıntı:
bulgarca bende yok sayılır, ingilizce konuşsam anlamazlar, almanca çok az, biraz italyanca, ortaya karışık yapsam gene olmaz, söz gümüşse sükut altındır derim susarım ben :D
Eski doğu bloku ülkelerinde ve orta asya Türki Cumhuriyetlerde Rusça konuştunmu çok rahat anlaşılıyor O ülkelerin insanları hepsi Rusçayı anlıyorlar ve konuşuyorlar size tercumanlık yaparım:)

hacimmet link=topic=72709.msg844863#msg844863 date=1392095055' Alıntı:
Bereketli olsun Maşallah ekinlerin durumu iyi gübre gerçektende çok fark etmiş ama bence bu farkta toprak işlemeninde etkisi olmuş.Buralar sulu olsun bir tondan aşağı vermez bu ekinler,paylaşım için teşekkürler
çok saolasın.evet gübrenin yanı sıra toprak işçiliğide fark etti daha çabuk çıktı buğday.bizde kuru tarım var sulama imkanımız yok malesef

umutmalkoc link=topic=72709.msg845468#msg845468 date=1392192928' Alıntı:
çok saolasın.evet gübrenin yanı sıra toprak işçiliğide fark etti daha çabuk çıktı buğday.bizde kuru tarım var sulama imkanımız yok malesef

Aynen Umut. Kültivatör ile hazırlanan yerlerde çimlenir daha hızlı oluyor. Bu sene özellikle denedim. En erken bitenler alta kültivatörler, ekim ve tekrara kültivatör (merdaneli) şeklinde ekilen yerler oldu.

En geç biten yer ise kaz ayağı, ekim ve tırmık şeklindeki uygulamalar oldu.

Hatta bu yıl kurak olduğu için mi bilmiyorum, hayvanlarına hasıl ekmek için bi arkada üstün körü bir ekim yaptı. Ekerken önce tiller, üste de tohumu ve gübreyi kovayla saçıp sadece kültivatör çekti.

Bölgedeki en iyi tarla o :)

sebazios link=topic=72709.msg845479#msg845479 date=1392195133' Alıntı:
Aynen Umut. Kültivatör ile hazırlanan yerlerde çimlenir daha hızlı oluyor. Bu sene özellikle denedim. En erken bitenler alta kültivatörler, ekim ve tekrara kültivatör (merdaneli) şeklinde ekilen yerler oldu.

En geç biten yer ise kaz ayağı, ekim ve tırmık şeklindeki uygulamalar oldu.

Hatta bu yıl kurak olduğu için mi bilmiyorum, hayvanlarına hasıl ekmek için bi arkada üstün körü bir ekim yaptı. Ekerken önce tiller, üste de tohumu ve gübreyi kovayla saçıp sadece kültivatör çekti.

Bölgedeki en iyi tarla o :)
evet sana kesinlikle katılıyorum

Böyle çalışmalar çok güzel, özellikle sonuçlarını görünce daha önem kazanıyor. Teşekkürler.
Ben de bu tarz denemeler yapmak istiyorum, yalnız kral ve ben bir türlü yetişemiyoruz. Tarlaların kenarında tonlarca kömür tozu var,i bir türlü tarlaya sermek nasip olmadı. Humikasit ve leonarditten yola çıkarsak bu kömür pasaları işe yarıyacak gibi. İnşallah 2. traktörü alısam bunu deniyecem.

nailyetek link=topic=72709.msg846647#msg846647 date=1392373075' Alıntı:
Böyle çalışmalar çok güzel, özellikle sonuçlarını görünce daha önem kazanıyor. Teşekkürler.
Ben de bu tarz denemeler yapmak istiyorum, yalnız kral ve ben bir türlü yetişemiyoruz. Tarlaların kenarında tonlarca kömür tozu var,i bir türlü tarlaya sermek nasip olmadı. Humikasit ve leonarditten yola çıkarsak bu kömür pasaları işe yarıyacak gibi. İnşallah 2. traktörü alısam bunu deniyecem.
humik asit denilen şey bildiğimiz kömür zaten :) sizin oralarda kolayca ve fazlaca bulunuyor bence denemekte fayda var

Leonardit; oluşumu, jeolojisi, fiziksel ve kimyasal özellikleri ile diğerlerinin hepsinden farklı olan başka bir madendir. “Leonardit” adı Maden Kanunumuzun 5’inci Maddesi, IV-B Gurubu içerisinde açıkça yazılıdır. Dolayısıyla, leonarditin yukarıda sıralı diğer madenlerden (veya maddelerden) farklı ve ayrı bir maden olduğu yasal olarak da özellikle belirtilmiş durumdadır. Lütfen abiler yanlış bilgilendirme yapmayalım. Humik asit denilen şey çoğu organik maddede vardır. Lakin bunların oranları, özellikleri farklıdır. Mesela iyi kalitede LEONARDİTTEN üretilen Humik asit+ Fulvik asit 1 litresi, 8 ton hayvan gübresine eşdeğerdir. Piyasada bir çok marka altında satılmaktadır. İyice emin olmadıktan sonra almamalıyız.

Umut ve Doğancan;
leonardit ten anladığım;
Uzun süre linyit kömürü üretim safhasında çalıştım, kömür katmanları arasında bulunan, iyi kömürleşmemiş, kist diye tabir edilen ve içerisinde bitki kökleri, kalıntıları, salyangoz kabukları, böcek kalıntıları bulunan tabaka var. Bu kısım kömür üretimi sırasında bazı yerlerde elavatör, bazı yerlerde ise elle ayrılarak bir yerlere atıldı, bunun içerisinde düşük vasıflı kömürlerde var.
Bu pasaların toprağı kabarttığı gözlemlendi. Üretimede katkısı olacağı kanaatindeyim, yalnız bir türlü fırsat bulamadım.

nailyetek link=topic=72709.msg846993#msg846993 date=1392407290' Alıntı:
Umut ve Doğancan;
leonardit ten anladığım;
Uzun süre linyit kömürü üretim safhasında çalıştım, kömür katmanları arasında bulunan, iyi kömürleşmemiş, kist diye tabir edilen ve içerisinde bitki kökleri, kalıntıları, salyangoz kabukları, böcek kalıntıları bulunan tabaka var. Bu kısım kömür üretimi sırasında bazı yerlerde elavatör, bazı yerlerde ise elle ayrılarak bir yerlere atıldı, bunun içerisinde düşük vasıflı kömürlerde var.
Bu pasaların toprağı kabarttığı gözlemlendi. Üretimede katkısı olacağı kanaatindeyim, yalnız bir türlü fırsat bulamadım.
bende bu şekilde biliyorum nail abi yada bize yanlış anlatıyorlar

umutmalkoc link=topic=72709.msg844654#msg844654 date=1392064936' Alıntı:
1 bidon 20 lt 50 dönüm yere salladık pompayla.toprak altına attık üstünede atabilirsin dediler ama biz üste atmaycaz
umut hocam bu sıvı gübreyi toprağa püskürttükken sonra toprağı herhangi bir aletle karıştırdınız mı yoksa püskürtüp karıştırmadanmı ektiniz ...

Maşallah Umut abi buğdaylar çok güzel.Astordonix kullandığın yer çok farklı maşallah.Bu astordonix i nerden temin ederiz acaba?Ayçiçeği içinde astrosun varmış duyduğuma göre doğrudan yağ oranına etki yapıyormuş sen nedersin abi?

motorcu link=topic=72709.msg849927#msg849927 date=1392848528' Alıntı:
Maşallah Umut abi buğdaylar çok güzel.Astordonix kullandığın yer çok farklı maşallah.Bu astordonix i nerden temin ederiz acaba?Ayçiçeği içinde astrosun varmış duyduğuma göre doğrudan yağ oranına etki yapıyormuş sen nedersin abi?
evet samet gerçekten fark hissedilir derecede.bulgar menşeeli bir gübre.edirneye 55i mf servisine bakıma götürdüğümde bulgarıistanda ve yunanistandan gelen çiftçiler kullanıyorlarmış banada çok övdüler dedim alıp deneyim keşke tarlaların hepsi astordonixli olsaymış :) ayçiçek içinde olanı var dediler evet astrosun olmalı.kafaları tepsi gibi yağlandırıyormuş çekirdekleri bakalım deneyip görcez :)