DOGAN HER ÇOCUK 15600 TL BORÇLU..

Son günlerde doların rekor üzerine rekor kırması ile birlikte tüm ekonomik dengeler değişti.

Kurdaki artış, milli gelir ve kişi başı milli gelirde ciddi düşüşe neden oldu. Ancak en önemlisi kişi başı borç yükünde ciddi artış oldu.

17 Aralık “Yolsuzluk Operasyonu” ve sonrası başlayan siyasi gerilim ile birlikte döviz rekor üstüne rekor kırdı.

2013 Şubat başında dolar 1.75 lira, euro ise 2.40 lira iken ocak ayı içinde dolar 2.39 liraya, euro ise 3.20 liraya dayandı.

Buna göre dolar, bir yıl öncesine göre yaklaşık yüzde 35, altı ay öncesine göre yaklaşık yüzde 22 ve operasyondan sonraki 40 gün içinde ise yaklaşık yüzde 15 arttı.

Euro ise bir yıl öncesine göre yaklaşık yüzde 34, altı ay öncesine göre yaklaşık yüzde 28 ve operasyondan sonraki 40 gün içinde ise yaklaşık yüzde 15 arttı.

KİŞİ BAŞI BORÇ YÜKÜ ÜÇE KATLADI

Türkiye ilginç bir ülke oldu. Bırakınız yaşayanların borcunu, doğan hatta doğacak olan çocuklar bile binlerce dolar borçlu olarak dünyaya geliyor. 2002 sonunda 221.3 milyar dolar olan toplam borç stoku, 2013 sonunda 2.5 kat artarak 561.56 milyar dolara ulaştı.

Buna göre 2002 sonunda 3 bin 353 dolar yani o günkü kura göre 5 bin 525 lira olan borç yükü, 2013 sonunda 7 bin 323 dolara yani 15 bin 631 liraya ulaştı. Buna göre yeni doğan her çocuk 15 bin 631 lira borçlu doğuyor.

Ynt: DOGAN HER ÇOCUK 15600 TL BORÇLU..

bilmiyorum bu ekonomiyi içinden çıkılmaz bir kör dügüm...
bankalar kazanıyor-aracılar kazanıyor-rantçı kazanıyor- üreten köylü ve tüketen garib kaybediyor...
milletde aslında para bol...
kışın kayak merkezleri dolu-yazın deniler hoteller eglence yerleri-gecebarlar gazinolar- gündür marketler AVM ler..adam kaynıyor..
geçenki yamurda birçok insan traktör makina vs aldı neye güveniyorlar ..anlamıyorum...bir yanlışlık var..bu işte...

köylü link=topic=72713.msg844725#msg844725 date=1392067178' Alıntı:
milli gelir nasıl artıyor anlamış degilim...
arttıgını kım soluyor zengınler daha cok calıyor bu ulkede fakırler ve cıfcıler bızım gıbı o serefsızlerın caldıkları seylerın borcunu odemekle omurlerımız gecıyor.

herşey ortada herkeste akıl ve fikir var...herkesin bir kararı var...ekonomi ve tarım da ortada..kazanan kazanıyorum diyen yola devam der..kazanamayan kendi bilir...
ben bir ikazın gerekli oldugunu düşünüyorum...çünkü tarım çok kaybetti...

köylü link=topic=72713.msg845898#msg845898 date=1392239081' Alıntı:
herşey ortada herkeste akıl ve fikir var...herkesin bir kararı var...ekonomi ve tarım da ortada..kazanan kazanıyorum diyen yola devam der..kazanamayan kendi bilir...
ben bir ikazın gerekli oldugunu düşünüyorum...çünkü tarım çok kaybetti...
evet bende onu dıyom zaten abı HER GUN GUN GECTIKTE KAYBEDIYORUZ EGER BU KAYBETMEYE RAGMEN IKTIRDAKI PARTIYE OY ATAN OLURSUN VAY HALIMIZE !

köylü link=topic=72713.msg845942#msg845942 date=1392242012' Alıntı:
herkes cebini ve mazotu gübreyi ve çıkan ürününü kaça sattıgı biliyor...hala ne ekecegimize karar veremedik..herkes kendi bilir artık..
sana sunu dıyeyım ne ekersen ek bu ulkede ektıgının karsılıgını alamazssın