arkadaşlar yardım(hayvan hastalıkları)

fotograf0517.jpg

fotograf0518.jpg

fotograf0523.jpg

arkadaşlar s.a bu ölen 4. buzağımız bu gece doğdu danayı çıkardığımızda çok cansızdı doğduktan 5 dk sonrada öldü.ölen buzağıların hepside bunun aynısı normalden ufak tüyleri tam oluşmamış,ayrıca karın bölgeside şişkin, göbek kısımlarıda resimdeki gibi ve aynı şekilde doğumdan hemen sonra öldüler.neden kaynaklıdır bu brucela dedikleri hastalık bumu bilen anlayan varsa yardımcı olursa sevinirim

Ynt: arkadaşlar yardım(hayvan hastalıkları)

Arkadaşım durum brucellaya benziyor ama sana tek tavsiyem böyle ciddi bir konu için forumlarda cevap aramakla zaman kaybetmemen. Hemen en yakın Tarım Il-İlçe müdürlüğüne ulaş, durumu anlatıp tahlil için numune göndermek istediğini söyle.

Aslında numuneyi kendin de hazırlayabilirsin ama doğru yapılması ve numunenin deformasyona uğraşmaması için İşi bilene yaptırmak daha iyi. Görevli veteriner arkadaşlar şartlara uygun şekilde numuneyi hazırlayıp donduracaklardır. Bu noktadan sonra iş sana kalıyor. Bir an önce o numuneyi sana en yakın olan 'veteriner araştırma enstitü'süne ulaştır. Ister özel kargoyla, ister bizzat elden götür farketmez. Durumun aciliyetini de mutlaka bildir. Kısa süre içerisinde cevap gelecektir.

Özelde yükün olarak yüksek meblağlar tutabilir ama yukarıda anlattığım şekilde yaptırırsan tüm tahliller 'ücretsizdir'. O bakımdan endişelenme.

Önemli Not: GEREKLI TEDBIRLERI ALMADAN ÖLÜ BUZAĞILARA, PLESENTAYA YADA HASTA HAYVANLARA ASLA AMA ASLA DOKUNMAYIN! BRUCELLA INSANA ÇOK KOLAY BULAŞABİLEN ÖLÜMCÜL BIR HASTALIKTIR.

2 AY ÖNCE YAKIN BIR ARKADAŞIM, BRUCELLA NEDENI ILE 17 GÜN YOĞUN BAKIMDA KALDI. ÖLÜMDEN DÖNDÜ. HASTALIKTAN KURTULSANIZ BILE BAŞTA KISIRLIK OLMAK ÜZERE KALICI HASARLARA MARUZ KALIRSINIZ.

HASTALIK BELKI BRUCELLA OLMAYABILIR. SIZ İŞİNİZİ ŞANSA BIRAKMAYIN. MAL GERI GELIR, CAN GELMEZ!

Öncelikle çok geçmiş olsun MEVLAM birdaha göstermesin. Bencede burusellaya benziyor.Biri iki yıl öncede bizim başımıza gelmişti.Burusella gizli seyreden bir hastalıktır.Hayvanın normalde hiçbir hastalık belirtisi olmaz.Ne zaman vücut başka bir hastalığa yakalanıp güçsüz düştüğünde burusella hemen devreye girer.Hamile hayvanlar kuru dönemde ise bir iki gün durgunlaşır ve yavru atar.
Benim bildiğim karantina gerektiren bir hastalıktır yanılmıyorsam. İyice araştırmadan il ve ilçe tarımcılara duyurma.Yoksa ALLAH göstermeye ahırın karantinaya alınabilir.Ha birde burusella genellikle hayvanların sütünden insana geçer.Ölü atıklarından da geçer.

• Beğen
Tepkiler: besici2017
İSHAK ÇAVUŞ AYDIN link=topic=72721.msg844980#msg844980 date=1392122724' Alıntı:
Öncelikle çok geçmiş olsun MEVLAM birdaha göstermesin. Bencede burusellaya benziyor.Biri iki yıl öncede bizim başımıza gelmişti.Burusella gizli seyreden bir hastalıktır.Hayvanın normalde hiçbir hastalık belirtisi olmaz.Ne zaman vücut başka bir hastalığa yakalanıp güçsüz düştüğünde burusella hemen devreye girer.Hamile hayvanlar kuru dönemde ise bir iki gün durgunlaşır ve yavru atar.
Benim bildiğim karantina gerektiren bir hastalıktır yanılmıyorsam. İyice araştırmadan il ve ilçe tarımcılara duyurma.Yoksa ALLAH göstermeye ahırın karantinaya alınabilir.Ha birde burusella genellikle hayvanların sütünden insana geçer.Ölü atıklarından da geçer.

Ya İshak abi nasıl böyle düşünürsün. Karantinaya alınması gerekiyorsa alınacak. O hayvanların sütünü içen onlarca insanın yada bütün bölgede ekmek peşinde koşan o kadar insanın canını yakmak daha mı doğru? Biraz vicdanı düşünün. Biraz da kendinizden başkasını düşünün..

12 yıl önce senin gibi düşünen biri kimseye haber vermedi. Hayvanlarını meraya saldı. O sürüden kaçıp amcamın sürüsüne giren tek bir koç yüzünden, 190 koyundan 176 tanesi kuzu attı. Mahvoldular.

Tek bir sürüyle de kalsa iyi. Hastalık yayıldı, tüm bölgeyi kırdı geçirdi. Onlarca sürü hastalıktan korunmak için hayvanlarını ahıra kapadı. Yüklü yem borçlarının altına girdi.

Bu mudur yani tavsiye ettiğin. Bu mudur verdiğin öğüt?

Senin gibi fikirlerine saygı duyulan birine hiç yakışmadı..

sebazios link=topic=72721.msg844984#msg844984 date=1392123901' Alıntı:
Ya İshak abi nasıl böyle düşünürsün. Karantinaya alınması gerekiyorsa alınacak. O hayvanların sütünü içen onlarca insanın yada bütün bölgede ekmek peşinde koşan o kadar insanın canını yakmak daha mı doğru? Biraz vicdanı düşünün. Biraz da kendinizden başkasını düşünün..

12 yıl önce senin gibi düşünen biri kimseye haber vermedi. Hayvanlarını meraya saldı. O sürüden kaçıp amcamın sürüsüne giren tek bir koç yüzünden, 190 koyundan 176 tanesi kuzu attı. Mahvoldular.

Tek bir sürüyle de kalsa iyi. Hastalık yayıldı, tüm bölgeyi kırdı geçirdi. Onlarca sürü hastalıktan korunmak için hayvanlarını ahıra kapadı. Yüklü yem borçlarının altına girdi.

Bu mudur yani tavsiye ettiğin. Bu mudur verdiğin öğüt?

Senin gibi fikirlerine saygı duyulan birine hiç yakışmadı..
Sevgili güzel kardeşim öncelikle benim için beslediğin güzel düşüncelerden dolayı çok teşekkür ederim.Benim burda söylemek istediğim mesela arkadaşın 15 sağmalı var ama sadece 3-5 hayvanı hasta.Eğer ahırı karantinaya alınırsa belki bir yıl boyunca ne hayvanların sütünü nede kendisini satabilecek.El altından özel bir yerde şüpelendiği hayvanlarını veya bütün hayvanlarını tahlil yaptırırsa hasta ve hasta olmayan hayvanlarını tespit edebilir.Hasta hayvanlarını ete satarak ayıklamış olur.Ama il ilçe tarıma direk bildirirse büyük ihtimalle ahırı karantinaya alınır 3-5 ayda hatta 1 yılda da kurtulamaz.
6 Yıl önce kooparatif aracılığıyla kasabaya 240 gebe düve alımı yapıldı.Bizde 6 tane aldık.Arkadaşın biride şüphe üzerine hayvanlarını il tarım aracılığı ile tahlil yaptırdı.Hayvanlarda tüberkiloz çıktı.Belkide kasabadaki hayvanların %30 u deyim hastalık sebebiyle kestirildi.ve 6 ay karantinada kaldık.Bütün veteriner arkadaşlar hastalık teşhisi için yapılan tahlilerin (deriden yapılan) saçma olduğunu ve tutarlılığının olmadığını söylediler.Neyse biraz uzun oldu belkide vicdanım sızladığı içindir.Eğer yannış düşünüyorsam affola.

Geçmiş olsun.

Sanırım brusella. Diğer hayvanlara bulaşma riski var. Ayrıca ihbar gerektiren bir hastalık. Bu nedenle hemen yetkili yerlere ihbarda bulunmanız gerekiyor.

Diğer hayvanlara bulaşmasını önlemek için hayvanı ayırmanızda fayda var. Ayrıca ahırın çok ciddi bir şekilde dezenfekte edilmesi gerekiyor ki bu uzun bir işlem.

Mutlaka ihbarda bulunun...

Bu ölen 4. buzağımız demişsiniz... Sanırım diğer hayvanlarınıza, belki de komple sürüye bulaşmış olabilir. Ayrıca hayvanın çiğ, kaynatılmadan kullanılan sütünden de insanlara bulaşıyor diye biliyorum.

Eğer tohumlamada boğa kullandıysanız brucella olma ihtimali çok daha fazla.
Geçmiş olsun, İnşallah bu son olur. Yoksa insanda ne heves kalıyor nede yaptığı işten zevk almak.

İSHAK ÇAVUŞ AYDIN link=topic=72721.msg845004#msg845004 date=1392126589' Alıntı:
Sevgili güzel kardeşim öncelikle benim için beslediğin güzel düşüncelerden dolayı çok teşekkür ederim.Benim burda söylemek istediğim mesela arkadaşın 15 sağmalı var ama sadece 3-5 hayvanı hasta.Eğer ahırı karantinaya alınırsa belki bir yıl boyunca ne hayvanların sütünü nede kendisini satabilecek.El altından özel bir yerde şüpelendiği hayvanlarını veya bütün hayvanlarını tahlil yaptırırsa hasta ve hasta olmayan hayvanlarını tespit edebilir.Hasta hayvanlarını ete satarak ayıklamış olur.Ama il ilçe tarıma direk bildirirse büyük ihtimalle ahırı karantinaya alınır 3-5 ayda hatta 1 yılda da kurtulamaz.
6 Yıl önce kooparatif aracılığıyla kasabaya 240 gebe düve alımı yapıldı.Bizde 6 tane aldık.Arkadaşın biride şüphe üzerine hayvanlarını il tarım aracılığı ile tahlil yaptırdı.Hayvanlarda tüberkiloz çıktı.Belkide kasabadaki hayvanların %30 u deyim hastalık sebebiyle kestirildi.ve 6 ay karantinada kaldık.Bütün veteriner arkadaşlar hastalık teşhisi için yapılan tahlilerin (deriden yapılan) saçma olduğunu ve tutarlılığının olmadığını söylediler.Neyse biraz uzun oldu belkide vicdanım sızladığı içindir.Eğer yannış düşünüyorsam affola.

İshak abi asıl ben 2 yılı aşkındır yazılarını okuyorum. Hatta Nevşehir ' de bulunduğum sıralar ziyaretine gelmeyi bile düşündüm. Saygısızlığım olduysa kusura bakma.

Lakin bu tarz durumlar çok hassas. En ufak hatada bir daha geri dönüşü olmayan sonuçlar doğuruyor. O nedenle çok dikkatli olunması lazım. Salgın sizin de başınıza gelmiş. Sen de çok iyi bilirsin. Bazen küçük bir menfaat için yapılan hata ileride çok daha büyük zararlara sebeplabiliyor.

Arkadaşın yapacağı şey önce hastalığı teşhis ettirmek. Yavru atmaya sebep olabilecek 'listeyia ' dan ketosiz ' e leptospira ' dan vibriosis ' e hatta tüberküloz ' a kadar çok çeşitli nedenler olabilir. Ama Brucella bunların içinde en bilineni be en tehlikelisi.

Hepsinden önemlisi insana da bulaşan bir hastalık. Şakası yok. Arkadaşım ölümden döndü. Kısır kaldı. Üstelik bekar. Hayatı boyunca çocuğu olamayacak. 3-5 hayvanı kurtarıcım diye değer mi sence. Benim tepkim bulaydı.

Yoksa Brucella bildirilmesin mecburi ama karantina zorunluluğu 'olmayan' bir hastalıktır. Bu yüzden arkadaşın endişe etmesini gerektirecek de bir durum yok.

Allah ' a çok şükür başımıza gelmedi ama çevremde çok kötü yıkımlarını gördüm.

Kardeşim geçmiş olsun 4. buzağı diyorsun durum çok ciddi. Gebeliğin kaçıncı ayında doğum gerçekleşiyor? eğer 7-8 aylık gebe hayvanlarda abort oluyor ise brusella olma ihtimali yüksek, suni tohumlama mı yoksa boğa mı? kullandın boğa ise yine brusella olma ihtimali yüksek, diğer ihtimaller analar sıkışmış yavru anasının karnında darbe almış olabilir, hayvanlar bozuk rasyon içeriği yemiş olabilir ileri gebelikte bozuk rasyon aborta neden olmuş olabilir, durumu en iyi sen bilirsin kesinlikle veteriner hekime başvurmalısın.

• İnanılmaz
Tepkiler: ttnetalo

cevaplar için sağolun arkadaşlar tohumlama yaptırmadık kendi boğamız vardı oda diğer hayvanlarda ev malı dışardan hayvan getirmedik,geçen yıl köyden biri besi tosunlar getirdi dışarıdan onlarıda sığıra kattı muhtemelen onlardan bulaştı,köydede benzer şekilde 4 5 tane buzağı öldü,

by-edo link=topic=72721.msg845334#msg845334 date=1392154376' Alıntı:
cevaplar için sağolun arkadaşlar tohumlama yaptırmadık kendi boğamız vardı oda diğer hayvanlarda ev malı dışardan hayvan getirmedik,geçen yıl köyden biri besi tosunlar getirdi dışarıdan onlarıda sığıra kattı muhtemelen onlardan bulaştı,köydede benzer şekilde 4 5 tane buzağı öldü,

Bütün sürüye bulaştı demek ki. Kesinlikle müdahale edilmesi gerekiyor. Bildiğim kadarı ile brusella olan hayvan iyileşse bile hastalık yaymaya devam ediyor. Bu nedenle kesiliyor. En azından veterinere danışmanızda fayda var.

Suni tohumlama yaygınlaşmadan önce bizde Boğa besliyorduk, haliyle çok sayıda hayvan getirirlerdi boğaya. Boğayı salmasan olmaz, başka köylerden falan gelenler olurdu. Aynı duruma bizde yakalandık, 9 buzağıdan 7 tanesi erken veya ölü doğmuştu. Bu hastalığın yayılmasındaki en büyük etken Boğa kullanımı, ya test yaptıracaksınız yada bundan sonraki tohumlamaları suni tohumlama yaptırıp izlemeye devam ediniz. Sürünün tamamında yoktur inşallah.

Çok geçmiş olsun doğrudan brucella ve diğer hayvanlarınada serpmiş demek çok yanlış olur başka sebeptende atmış olabilkir genel bulgular brucellaya benziyor ama tahlil sonucuna bakmak lazım resmi yollardan inceletirseniz eğer hastalık çıkarsa brucellada sizin ahır için sadece karentina uygularlar ama bildiğim kadarıyla hayvanlarınızdan tazminat alırsınız kesime sevk edilirse bile bedelin 4te 3 diye biliyorum yinede araştırmak lazım tazminat alırsınız.
Brucella zonus bir hastalık insana çabuk geçebilir özelliklede sütle o yüzden bile bile brucellalı hayvan taşımak rahatsız eder insanı ama kan serumunu alıp brucella renk test kitleri var onlarlada bakıyorlar aklınızda olsun ama yasal değil tabiki.
Brucellalı hayvanlara düşük yapmasını önlemek için oksitetraksilin grubundan özellikle doksisilin kullanıyorlar düşüğü bazen önlüyormuş.

Hasta hayvan iyileşse bile hastalık saçmaya devam ediyormuş. Tek çözümü kesim herhalde. Çok tehlikeli bir hastalık. Bizin tanıdığımız da ölümden döndü. Dondurmadan bulaşmıştı ona...

Kardeşim yazık olmuş köy sığırı uygulamasından vazgeçmediğiniz sürece hiçbir hastalığı önüne geçemezsiniz, ne yazık ki bireysel önlemler ile bu tür hastalıklar da başarı sağlanamaz. Köy sığırı çok yanlış bir uygulama, bir çok hastalığa davetiye çıkartıyor köyünüz de brusella gibi bir hastalıktan şüpheleniyor olsanız bile muhakkak tarım müdürlüklerinden yardım alınız kesinlikle önüne geçemezsiniz zararınız katlanarak artar ne şevk kalır nede para. Bizde boğa tutuyoruz ineklerin hepsi suni tohumlamadan gebe kalmıyor fakat en yakınlarımıza bile boğayı vermiyoruz kırıldığını söyleyenler oluyor onlara da suni tohumlama parasını ben vereyim sen yeter ki bizden boğa isteme diyoruz, uzun lafın kısası bu işlerin şakası yok.