pancarcılığı boşladık....patates ekimine girdik...

Ynt: pancarcılığı boşladık....patates ekimine girdik...

inşallah bol kazanc getirir abi bizim bölgemizdede kota sorunu oldugu için alternatif ürün arayışı içindeyiz sözleşmeyi hangi şartlar altın yaptınız paylaşabilirmisiniz. tohumu fabrikamı veriyor kendinizmi alıyorsunuz avans veriyormu vermiyormu pataesleri fabrikaya sizmi götüreceksiniz yoksa fabrika tarladanmı alacak tonu kaç tl ?

patates çok ince işçilik ve bakım isteyen bi konu özellikle hastalık konusunda dikkatli olun anlaştıgınız kişi veya kurum ne ise verecegi tohumun genç ve verimli bir çeşit olmasına dikkat edin malum tonuna göre fiyat olacak

pancar ekmeyi 10 yıl önce bende bıraktım. sebebi 4,5-5 ton /dekar üretim kurtarmadı.makineleşme bugünkü kadar iyi değildir.ve fiyat çok düşüktü.

ama şimdi şartlar değişti.7-9 ton pancar alıyorlar.kazım işi makine ile. ve nasıl pancar üretirsen üret fabrika alıyor.satış garanti.şimdi neden ekmediği mi sorarsanız hayvanlarım çoğaldı onlara yemlik ekiyorum.pancar ayıracak tarlam yok.

bana pancar mı patates mi dersen pancar derim. zaten patatese yaptığın sulama ve bakımı pancara yaptığında daha iyi pancar çıkacağını sende görürsün.

Patatesi şimdiden herkes ekilecekler arasına almış.
Demekki fazla para etmeyecek ama çokta düşük olacağını sanmam.