AGCO Türkiye Röportajı/MF vd..

02.12.2012
13,461
3,245
Bayburt
Öncelikle Gürkan hocam sağol.. yardım etmesen bunu burya sığdıramazdım bi türlü..

Ülkemizde yeni çıkmaya başlayan HARMAN Time adlı bi tarım dergisi var.. sağolsun kurucuları Murat/Arif beylerle ilk sayılar çıkarken görüştüğümüzde 'ülkemizde mekanizasyon konusu ÇOK eksik.. bu konuda yazan çizen ÇOK az' demiştik ve şimdi hemen her sayıda bi yazı çıkıyo..

İşte onlardan biri MF özelinde ÇOK değerli bilgiler var..

Ynt: AGCO Türkiye Röportajı/MF vd..

Rahat okunsun.. kısa kısa alıntıladım..

“AGCO’nun
Türkiye’de bahtsız bir geçmişi var.
UZEL’in içinde yaşanan sıkıntılar
nedeniyle büyük pazar kayıplarımız
oldu. Pazarda %25 ile liderken geçen
yılları %5’lerle kapattık. Şimdi
%7’ler civarındayız, ama önümüzdeki
yıl istediğimiz seviyeye geleceğiz”

Traktörcü olmanın
gerçek şartı önce motorun olacak.
Bugün büyük markalara baktığınızda
hepsinin motoru vardır. Motoru olmayan
markalar ayakta kalamadılar.
Bugün
yerli üreticilerin en büyük sıkıntısı
motordur. Çünkü ortalama traktörün
3’de 1’i motordur. Türkiye’de son
7-8 ayda motor fiyatı %25 pahalandı.
Şuanda AGCO bütün serilerinde
Sisu’ya geçti.

Bizi diğer gruplardan ayıran en büyük özelliğimiz tarımın dışında başka işimiz olmamasıdır. New Holland, John Deere’in iş makineleri vardır. AGCO’nun tek işi tarım. 10 milyar dolar civarında ciromuz var ve 150 ülkede faaliyet gösteriyoruz.

Türkiye’de Massey, Valtra, Fendt, Laverda iyi bilinen markalar. Massey’in geçmişi 1950’lere, Fendt’in geçmişi 1970’lere dayanıyor. Laverda da aynı şekilde. En yenisi 2003’te lisans sözleşmesi yapılan Valtra’dır. Bilinirliği en yaygın olan hiç şüphesiz Massey’dir. Massey 2008’e kadar UZEL üzerinden ürünlerini Türkiye’ye dağıttı. Ama daha sonra aile içinde çıkan sıkıntılar nedeniyle Massey ayağı durdu. Ben de o tarihte şirketin genel müdürüydüm. Tabi 500 binin üzerinde parkı var ve bir taraftan Massey markalı ürettiğimiz traktörlerin garantisi bulunuyor. Bununla beraber İthal ettiğimiz traktörler var. Güçlü bir marka için büyük bir sıkıntı yaşandı. Bir süre beklendi, sonuç alınamayacağı anlaşılınca UZEL ile sözleşme feshedildi. Sonra kendi şirketimizi kurduk. 2011’e kadar bu şekilde devam ettik. İlk faturayı 2009’un ortalarında kestik. Tabi bütün bayi teşkilatı dağılmış, yeniden toparlanması gerek. Ciddi bir güven sorunu var, ne olacağını kimse bilmiyor. Daha önceki ürün gamı Türkiye şartlarına göre değiştirilmiş, bir anda o kayboldu. Alt grupta UZEL en büyük kaynağımızdı. Hem Türkiye’de satılıyordu, hem ihraç ediliyordu. 075 grubunda bir anda ürünsüz kaldık. Bölgelerden ürün toplayarak bu sorunu giderdik.
Bizim 75 beygire kadar olan traktör ihtiyacımız Manisa’dan geliyor şuan. Buradaki fabrika 2010 yılında kuruldu ve 4 yıldır faaliyette. Bu yıl içerisinde boyahane devreye girecek. Kabinli traktörü de devreye alacağız. Tümüyle yerli kabin kullanacağız. Üretimde 3 kaynağımız var, ihtiyaç duyduğumuz traktörlerde. 75 beygire kadar olanlar Manisa’dan, 3600 serisi dediğimiz traktörlerimiz İtalya’dan, 5400, 5600, 6600, 7600, 8700 grubumuzda Fransa’daki fabrikamızdan geliyor.

Hedeflerimizi anlatmadan önce bir şeyin üzerini çizmek istiyorum. Biz yedek parçamızı Türkiye’den alıyoruz. 80 milyon dolarlık bir katma değer sağlıyoruz. Bu ilerleyen yıllarda 150 milyon dolara çıkacak.