2014 Kurak geçecek...

2012 yılında 'Tüm dünyanın 3 ile 7 yıl arası sürecek bir kuraklık sezonuna gireceği' ile ilgili bir habere denk gelmiştim.
bunun nedenini de 'Güneş lekelerine' bağlıyorlardı.
bildiğiniz gibi Güneşte manyetik alanının etkisiyle siyah lekeler oluşuyor ve bir müddet sonra bunlar patlıyor ve uzaya parçacık atımı gerçekleştiriyor. eğer dünyaya denk gelirse büyüklüğüne göre etkisi çok fazla olabilir. bütün uydu, haberlerşme, elektrik elektronik aletler bozulabilir vs...
normal ve küçük olusa bile dünyadaki hava olaylarına etki ediyor. rüzgarların yönleri değişiyor vs...
güneşteki bu aktivite 11 yıllık döngülerle oluyor. her 11 yılda bir lekelerin sayısı artıyor, patlamalar çoğalıyor, ve güneşin manyetik kutupları ters yüz oluyor. yani kuzey kutbu güneye, güney kutbu kuzeye geçiyor. bir bakıma güneş tepetaklak oluyor.

2012 ' den beri yaşanan kuraklık bu bilgiyi doğruladı.

2014 yılı için ise ekstra bir etken daha çıktı. 'El Nino'
büyük okyanustaki sıcak su akıntılarının artması ve yüzeye çıkması.
bu etki ortaya çıktığında da etkisi bütün dünyaya yayılıyor. atmosferi etkiliyor. rüzgarlar yön değiştiriyor.
alçak basınç merkezleri genişliyor. ve kuraklık oluyor.
bu El Nino ' nun ne zaman olacağı belli değil. 1-2-3-4-5-6-7 yıl aralıklarla ortaya çıkabiliyor.

2014 yılı için hem Güneş hem El Nino üstüste geldi.
baya bi sıcak ve kurak geçecek....
buna göre tedbirlerimizi almalıyız....

Ynt: 2014 Kurak geçecek...

tedbirler nelerdir?
herkes burada tecrübesini yazarsa paylaşımdan doğan tedbirler yarar sağlar.

1. tedbir hasat yaptığımız ürünün tanesini bile ziyan etmeyelim depolayıp uygun zamanda piyasaya sürelim ..biraz zor ama :)

- kuraklığa ve aşırı sıcaklara dayanıklı bitkileri ve çeşitleri tercih etmek gerek.
- şubattayız ve erken olgunlaşan, kavurucu sıcaklara sarkmayan erken olgunlaşan bitkilere yönelenebilir.
- sulama imkanı varsa bunun için hazırlık yapılmalı.
başka aklıma bişey gelmiyor.
120 dekar kadar ayçiçeği ekilecek yer vardı. şu anda boş, acaba başka bişey mi eksek diye düşünüyorum şu an...
Allah yardımcımız olsun...

azönce bir hava sitesine baktım türkiyeyi 2014 için son 12 yılın en kurak senesine sokmuş özellikle iç anadolo ve akdeniz aşırı kurrak vermiş hayırlısı ne ise olur