Meyve Bahçesi İçin Yardım..

24.11.2009
11,105
765
Ankara

Arkadaşlar 1000m2 bir alan üzerine hobi amaçlı meyve bahçesi yapacağız
Bugün bayağı uğraşıp tarlayı gönyeye alıp ağaç çukurlarını 5x5 metre olacak şekilde düzgünce işaretledim
Kendi tecrübem olmadığı için bu konuda bilgi sahibi veya tecrübeli arkadaşlardan yardım almak istiyorum,,

-Sizce ağaç aralıkları uygun mu? (traktör çalışcak arasında) en azından ağaçlar büyüyene kadar..
-Normal fidanmı bodur fidanmı önerirsiniz?
-Dikim aşamasında önerileriniz nelerdir?
-Ağaç cinsleri arasında sıralamada uyumsuzluk vs varmıdır? Atıyorum 4 tane ceviz dikeceksem sıra üzerinemi dikmeliyim yoksa kare olacak şekilde 4ünü toplumu dikmeliyim :)
-Şuanki işaretlemelerimize göre 5x5 olacak şekilde 40 fidan sığıyor, Aklınıza gelen meyve fidanı var mı) :D mesela ben bugün hünnap fidanı tavsiyesi aldım bu gibi değişik meyvelerden bildikleriniz var mı?

-Son olarak meyvecilikle ilgili tüm önerileriniz uyarılarınız fikirleriniz benim için önemlidir teşekkürler...

Ynt: Meyve Bahçesi İçin Yardım..

Sira arasi kisa olmus biz kaysilari 10x10 dikiyoruz buyudugunde dallar girmesin diye bodur agacda altina giremiyorsun calisamiyorsun ben o yuzden normal agac dikiyorum ve 5 yasina felan gelince alt dallarini kesip yukari uzatiyorum altinda cok rahat caliyorum sonradanda ust dallarini budayip fazla uzamasinida engelliyorum hasat rahat oluyor

volkan abi 5+5 de 2-3 sene sonra sizin traktörlerle çalışması sıkıntı yaratabilir..... bence 8+8 yapsanız daha rahat olurdu.... abi bodur meyve ağaçları yerini severse hiç bodur olmuyorlar benden söylemesi :)
kuyuları kesinlikle kepçe ile kazdırın kuyuların içine de inek tersi atın çok faydası olacaktır.... mesela iki tane kayısı ağaçı dikeceksen birini erken gelen ikincisini geç gelen al bunlar şeftali gibi ağaçlarda da mevcut... ceviz cinsini de mutlaka chandler al...

zehriduman link=topic=72823.msg846621#msg846621 date=1392366662' Alıntı:
Sira arasi kisa olmus biz kaysilari 10x10 dikiyoruz buyudugunde dallar girmesin diye bodur agacda altina giremiyorsun calisamiyorsun ben o yuzden normal agac dikiyorum ve 5 yasina felan gelince alt dallarini kesip yukari uzatiyorum altinda cok rahat caliyorum sonradanda ust dallarini budayip fazla uzamasinida engelliyorum hasat rahat oluyor
sagolasın
Yarıbodur cinsler varmış onlara uygun galiba :s
aygün link=topic=72823.msg846626#msg846626 date=1392368401' Alıntı:
şimdiden hayırlı olur inşallah pek bi bilgim yok bu konuda
Teşekkürler
cebrail68 link=topic=72823.msg846673#msg846673 date=1392377659' Alıntı:
vişne,elma,armut,kiraz,erik,ceviz,badem erik,vs vs dik güzel olur çocukların canı sıkıldıkça yerler :)
:) 7 tanesi ceviz olcak en uzun sıra 7 yane alıyo sonra duserek gidiyo..
tavaslı_okan link=topic=72823.msg846981#msg846981 date=1392406770' Alıntı:
volkan abi 5+5 de 2-3 sene sonra sizin traktörlerle çalışması sıkıntı yaratabilir..... bence 8+8 yapsanız daha rahat olurdu.... abi bodur meyve ağaçları yerini severse hiç bodur olmuyorlar benden söylemesi :)
kuyuları kesinlikle kepçe ile kazdırın kuyuların içine de inek tersi atın çok faydası olacaktır.... mesela iki tane kayısı ağaçı dikeceksen birini erken gelen ikincisini geç gelen al bunlar şeftali gibi ağaçlarda da mevcut... ceviz cinsini de mutlaka chandler al...
tavsiyeler icin tesekkurler okan
Agac hasat aralikları mantıklı bunu yazdım bi kenara :)
Sen d3mistin burguyla acmayın die bizde babamla belledik bugün

tavaslı_okan link=topic=72823.msg847055#msg847055 date=1392414556' Alıntı:
abi yakın köylerde varsa yada sizin köyde varsa beko ile kazın altını kabartın mutlaka ve tersi unutmayın...
anlasıldı arazi dolgu toprakti ustten 30 40 cm kadarı iyi altı beton gibi kepce calismis uzerinde kazma filan islemiyo
Beko yada benim icim sinmiyo simdi ip cektik cok nizami ayarladik elin acemisi gelecek hep kaydıracak cukurları
Bende duzensiz isi sevmem nası olacaksa artik :)

anayurtlu 3105d link=topic=72823.msg847061#msg847061 date=1392414958' Alıntı:
anlasıldı arazi dolgu toprakti ustten 30 40 cm kadarı iyi altı beton gibi kepce calismis uzerinde kazma filan islemiyo
Beko yada benim icim sinmiyo simdi ip cektik cok nizami ayarladik elin acemisi gelecek hep kaydıracak cukurları
kuyu yerlerini belirlemeden önce çizel çektin mi abi? kepçe çalıştıktan sonra ağaçları diktikten sonra çizel çekecen yoksa toprak beton gibi olur :D

Zaten 5x5 ekimde bodur ekilmez egerki bodur ekmek istersen sira aralarini 5 metre birakip sira uzerini dusurmen lazim yari bodurda 2-2.5 metreye kadar duser bodurda daha da slk ekim yapilir sira arasi ceviz klasikte 8*8 dir 5 metre yeterli olmaz diger cesitlerde klasikte 10*10 diye birsey olmaz zaten standardi 5*5 tabi motorum cok buyuk dersen o ayri ozamanda az fidan ekmek zorunda kalirsin. Ayrica 1 dekara karisik ekicem dersen hepsinin ilaclamasi cok farkli cok ugrastirir zorlasir is bende bayagi bir deveci armut bahcesi var sunu belirteyim ozellikle devevii ve santa maria cok hassas bir meyve uretimi zor ilaclamasi fazla karisik bir bahcede illah armut olsun diyorsan Margaret armut cesidini oneririm ilaclamasi az ve hastaliklara cok direncli bir cesit

anayurtlu 3105d link=topic=72823.msg847061#msg847061 date=1392414958' Alıntı:
Bekoya hic gerek yok cukurlari kendin cok rahat acarsin fazla derin olmasinada gerek yok zaten

Konunun takibindeyim şimdiden hayırlı olsun, bende yeni konu açacaktım gerek kalmamış, şimdi bizde bi ceviz bahçesi kuralım diyoruz, tv de izliyoruz 5*7 falan cinsine göre dikiyorlar tabi analiz vs ne gerekli ise yaptırıyorlar sonra zamanında ve doğru şekilde sulayıp, doğru şekilde budama yapıyorlar ve 1 senede 2 metre sürüyor ceviz, 2 senelik cevizlere geçiyor adam bakıyorum 4 metre şıvgın sürmüş, eğer bu şekilde değilse bi yerde yanlışlık yapılmıştır diyor. Sonra bizde bunları izleyip hevesleniyoruz ama iş bahçeyi kurmaya gelince aile içinde her kafadan bir ses çıkıyor tabi ben en küçüğüm benim sesim fazla çıkmıyor şuan :D

Neyse şimdi sağa sola beğendiğimiz cevizi sokuşturuyoruz, bizim cevizler 30-40 cm ve ya 1 metre diyeyim sürgün sürünce havalara uçuyoruz sonra tv de görünce vayy be tabi adamlar sıralı ekiyorlar analiz yaptırıyorlar olur tabi diyoruz, iş bahçe kurmaya geldiği zaman 3*3 den dikelim diyorlar, ben diyorum ki gerçekten kuracaksak işten anlayan birini getirelim bize yardımcı olsun, analiz zaten kolaylaştı, çizel vs. de buluruz rahat olun 5*7 ve ya 8*8 her neyse araştırıp öyle dikelim diyorum bu sefer az bi ceviz girer ne anlıycaz diyo, tv deki adam sıralı dikin diyince bak adam ne güzel yapıyo ben sıralı dikelim diyince 3*3 yeter diyorlar.

Bunu da geçtim bu işin doğrusu nedir, sulama zamanı ne aralıklarladır ve ne şekildedir gibi, mesela gübreyi direk dibine atıyorlar bizimkiler oda 20-20 falan kafaya göre yani, şu an budama konusunda bilgimiz yok, dikim gübreleme sulama vs. de de yok, bu işten iyi anlıyorum diyebilecek birisi dikimden itibaren adım adım basitçe yazarsa çok seviniriz, gene laf aynı yere geliyor tv de şahıs bu cinse hafta da bir damla sulama yeter diyo biz ağzımın açık bakıyoruz bahçe kurmaya geri döndüğümüzde dibinden su eksik olmuycak diyoruz

neyse birisi anlatabilirse çok iyi olur :)

tavaslı_okan link=topic=72823.msg847075#msg847075 date=1392415832' Alıntı:
kuyu yerlerini belirlemeden önce çizel çektin mi abi? kepçe çalıştıktan sonra ağaçları diktikten sonra çizel çekecen yoksa toprak beton gibi olur :D
çizeli güzün çektiydik şimdide ölçtük biçtik çukurları kazdık bakalım derinlik yeterli gibi ama altta sert bi tabaka var
ttunc link=topic=72823.msg847078#msg847078 date=1392416212' Alıntı:
Zaten 5x5 ekimde bodur ekilmez egerki bodur ekmek istersen sira aralarini 5 metre birakip sira uzerini dusurmen lazim yari bodurda 2-2.5 metreye kadar duser bodurda daha da slk ekim yapilir sira arasi ceviz klasikte 8*8 dir 5 metre yeterli olmaz diger cesitlerde klasikte 10*10 diye birsey olmaz zaten standardi 5*5 tabi motorum cok buyuk dersen o ayri ozamanda az fidan ekmek zorunda kalirsin. Ayrica 1 dekara karisik ekicem dersen hepsinin ilaclamasi cok farkli cok ugrastirir zorlasir is bende bayagi bir deveci armut bahcesi var sunu belirteyim ozellikle devevii ve santa maria cok hassas bir meyve uretimi zor ilaclamasi fazla karisik bir bahcede illah armut olsun diyorsan Margaret armut cesidini oneririm ilaclamasi az ve hastaliklara cok direncli bir cesit
teşekkürler
şimdi dediğim gibi bize çok dörtdörtlük olmasına gerek yok ama emeğimizde ziyan olmasın tabi
Cevizi en kenardaki sıraya denk getirecez onun boduru yokmuş bildiğim kadarıyla,,
ozaman sizin dediğinize göre bizim bodur değilde normal ağaç dikmemiz daha mantıklı, yada 5er metre arayla olan çukurların aralarına birertane daha kazıp 2,5 metreye düşüreceğiz,, ozaman şöyle bi soru oluştu kafamda 2bodurmu avantajlı yoksa 1 normal agaçmı sizce?

ÇeLişki_37 link=topic=72823.msg847101#msg847101 date=1392419883' Alıntı:
Konunun takibindeyim şimdiden hayırlı olsun, bende yeni konu açacaktım gerek kalmamış, şimdi bizde bi ceviz bahçesi kuralım diyoruz, tv de izliyoruz 5*7 falan cinsine göre dikiyorlar tabi analiz vs ne gerekli ise yaptırıyorlar sonra zamanında ve doğru şekilde sulayıp, doğru şekilde budama yapıyorlar ve 1 senede 2 metre sürüyor ceviz, 2 senelik cevizlere geçiyor adam bakıyorum 4 metre şıvgın sürmüş, eğer bu şekilde değilse bi yerde yanlışlık yapılmıştır diyor. Sonra bizde bunları izleyip hevesleniyoruz ama iş bahçeyi kurmaya gelince aile içinde her kafadan bir ses çıkıyor tabi ben en küçüğüm benim sesim fazla çıkmıyor şuan :D

Neyse şimdi sağa sola beğendiğimiz cevizi sokuşturuyoruz, bizim cevizler 30-40 cm ve ya 1 metre diyeyim sürgün sürünce havalara uçuyoruz sonra tv de görünce vayy be tabi adamlar sıralı ekiyorlar analiz yaptırıyorlar olur tabi diyoruz, iş bahçe kurmaya geldiği zaman 3*3 den dikelim diyorlar, ben diyorum ki gerçekten kuracaksak işten anlayan birini getirelim bize yardımcı olsun, analiz zaten kolaylaştı, çizel vs. de buluruz rahat olun 5*7 ve ya 8*8 her neyse araştırıp öyle dikelim diyorum bu sefer az bi ceviz girer ne anlıycaz diyo, tv deki adam sıralı dikin diyince bak adam ne güzel yapıyo ben sıralı dikelim diyince 3*3 yeter diyorlar.

Bunu da geçtim bu işin doğrusu nedir, sulama zamanı ne aralıklarladır ve ne şekildedir gibi, mesela gübreyi direk dibine atıyorlar bizimkiler oda 20-20 falan kafaya göre yani, şu an budama konusunda bilgimiz yok, dikim gübreleme sulama vs. de de yok, bu işten iyi anlıyorum diyebilecek birisi dikimden itibaren adım adım basitçe yazarsa çok seviniriz, gene laf aynı yere geliyor tv de şahıs bu cinse hafta da bir damla sulama yeter diyo biz ağzımın açık bakıyoruz bahçe kurmaya geri döndüğümüzde dibinden su eksik olmuycak diyoruz

:) Allah kolaylık versin
koparanlı 80.4 servet link=topic=72823.msg847103#msg847103 date=1392420271' Alıntı:
Baktın arpadan bugdaydan bişey kazanamıyoz bari yavaş yavaş meyvecilik yapmaya başlayım mı dedin bilader :))
yok bilader bizim zaten uğraşacak vaktimiz yokta dayımgil yer verdiler anneme 9 dönümlük tarlayı 9 a böldüler teyzemler dayımlar filan hep bahçe yaptılar bi bizim heste kaldı :D bizede siz dikin bizde sularız arasıra filan dediler bizde olmuşken düzenli olsun dedik bilgi topluyoruz :)

Hmm anladım 1 dekar fazla büyük degl çapa makinası ilede sürülür o yüzden biraz sık ama düzenli dik ne kadar çeşitli olursa o kadar iyi yanlız son birşey diyeyim bir meyvedn en az 2 çeşit dik biri erkenci biri daha sonra yazlık kışlık elma gbi ws ws :)

anayurtlu 3105d link=topic=72823.msg847104#msg847104 date=1392421352' Alıntı:
çizeli güzün çektiydik şimdide ölçtük biçtik çukurları kazdık bakalım derinlik yeterli gibi ama altta sert bi tabaka var teşekkürler
şimdi dediğim gibi bize çok dörtdörtlük olmasına gerek yok ama emeğimizde ziyan olmasın tabi
Cevizi en kenardaki sıraya denk getirecez onun boduru yokmuş bildiğim kadarıyla,,
ozaman sizin dediğinize göre bizim bodur değilde normal ağaç dikmemiz daha mantıklı, yada 5er metre arayla olan çukurların aralarına birertane daha kazıp 2,5 metreye düşüreceğiz,, ozaman şöyle bi soru oluştu kafamda 2bodurmu avantajlı yoksa 1 normal agaçmı sizce?
Bodur ve Yari bodur erken verime yatar bodur en kisa onu yari bodur takip eder meyve cesidine gore 2-3 yasinda, klasik agaclar 5 yasinda, bodurlarin yasam sureleri 12- 15 yil kadar tabiki bu ortalama bisey ceside gore biraz farklar vardir. Klasik agaclarin omru 40-50 yil bu arada tam bodur ekiceksen 1 metreye kadar dusebilirsin sira aralarini bodurlarin diger avantaji klasikler kadar buyumeyeceklerinden bakimlari daha kolaydir ayrica motorla 5 metrelik ekimde rahatca aralarina girebilirsin.

koparanlı 80.4 servet link=topic=72823.msg847105#msg847105 date=1392421670' Alıntı:
Hmm anladım 1 dekar fazla büyük degl çapa makinası ilede sürülür o yüzden biraz sık ama düzenli dik ne kadar çeşitli olursa o kadar iyi yanlız son birşey diyeyim bir meyvedn en az 2 çeşit dik biri erkenci biri daha sonra yazlık kışlık elma gbi ws ws :)
Evet 1 dekar oldugu icin motorla calismana gerek olmayabilir ama sunuda unutma 4 metrenin alti agaclari slkliktan dolayi gelisimini engelliycektir 4 metrenin altina dusmeni tavsiye etmem

ttunc link=topic=72823.msg847111#msg847111 date=1392424477' Alıntı:
Bodur ve Yari bodur erken verime yatar bodur en kisa onu yari bodur takip eder meyve cesidine gore 2-3 yasinda, klasik agaclar 5 yasinda, bodurlarin yasam sureleri 12- 15 yil kadar tabiki bu ortalama bisey ceside gore biraz farklar vardir. Klasik agaclarin omru 40-50 yil bu arada tam bodur ekiceksen 1 metreye kadar dusebilirsin sira aralarini bodurlarin diger avantaji klasikler kadar buyumeyeceklerinden bakimlari daha kolaydir ayrica motorla 5 metrelik ekimde rahatca aralarina girebilirsin.
ozaman biz dediğniz gibi ceviz hariç diğerlerini yarı bodur dikelim sıra üzerinide 2,5 metre yapalım sıra araları standart 5m olarak kalsın bi 15 tane daha çukur kazmamız gerecek aralara.

bu fotograftaki 2,5 metre arayla galiba

mm%2B106%2B4.y%C4%B1l.jpg

junior ımı çalıştıracan la bahçede :D

hayırlı olsun bilader :)

en erken verime yatan ağaçlar tam bodur ağaçlardır fakat tam bodur ağaçlarda telli terbiye sistemi ve güneş filesi sistemi gereklidir buda ekstra masraf demek yarı bodur ağaçlar en çok tercih edilen cinsler arasında eğer gerçekten uğraşabileceksen tavsiyem yarı bodurdur tam bodur için yaptığın alan çok küçük yatırımı bile karşılamaz yarı bodur ideal olur dikeceğin meyvenin çöğür aşısını yaptıracaksın üzerinede istediğin cinsi aşılat güzel verim alırsın 3-4 senede :)

dikim aralıkları dikilecek meyve türüne cinsine göre değişmekle beraber bodur elmalarda sıra üzeri 2 metreye kadar düşüyor sıra aralarıda 4.5-5mt civarı yapılıyor fakat ankara soğuk yer her meyveden performans alamayabilirsin :) ceviz ve nar en ideali duruyor cevizi bilmemde nar -10 -15lere kadar dayanıyor nar düşünüyorsan sıra üzerini 4 mt yapıp sıra arasını 6 mt yapman ben 2.5-3 mt dikmiştim 3 yılsonra çarprazına 1 sıra kestik şuan 5mt-6mt şeklinde taçlandırma filan düzensiz yapıldı o zamanlar bilgisizlikten bizim motorlar ile çalışmak bile eziyet

ÇeLişki_37 link=topic=72823.msg847101#msg847101 date=1392419883' Alıntı:

sen cevizi 3*3 dııkemessın dıkersende atıyorum 50 agac mı ektın 50 sınden de verım alamassın cevızın ekme aralıgı 8*6 veya 8*4 dur 3*3 e dıktın mı sen o cevızlerı + zamanı ve ugrastıgın emegı bosa atarsın