+ Konuya Cevap Yaz
Sayfa 1/5 12345 SonuncuSonuncu
85 sonuçtan 1 ile 20 arası gösteriliyor
 1. #1
  ParaMiliter - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi
  07 Şubat 2014
  Şehir
  %100 Türk
  Yaş
  35
  Mesajlar
  552
  Adı geçen
  1 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Toplulaştırma Yapılan Yerler ( İl - İlçe - Köy )  Toplulaştırma yapılan yerleri ( İl - İlçe - Köy )
  buraya yazabilir misiniz?
  - neler oluyor?
  - arazilerin dağıtımında eş-dost- rüşvet işleri var mı?
  - avantajları
  - dezavantajları
  - toplulaştırma sırasında çıkan sorunlar
  - toplulaştırmadan sonra çıkan sorunlar...
  nelerdir ??*-s

  İl - İlçe - Köy olarak belirtirseniz Google.Earth ' tan inceleyebiliriz...

 2. #2

  Üyelik Tarihi
  28 Temmuz 2010
  Şehir
  KONYA
  Yaş
  29
  Mesajlar
  2,222
  Adı geçen
  2 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Toplulaştırma Yapılan Yerler ( İl - İlçe - Köy )  Konya / Karatay / Çengilti Köyü

  henüz girdi toplulaştırma evvelki sene çalışmalar başladı şu an halen bitmiş degil yerler hazırlanıyor bu sene yeni yerlere ekeceğimiz söyleniyor ama tam bilmiyoruz.
  Toprak reformu yasası ile bizim köy resmi gazete de yayınandı yerel bir birim tarafından yapılmıyor yani öyle olunca ankaradan memurlar geliyor sürekli
  ilk gelen memurlar kendi kafalarına göre yapmaya kalktı ırmakları küçük yolları büyük yapmaya kalktı filan bizi dinlemedi mecbursunuz demeye getirdi sonra ankara ile görüştük büyüklere durumu bildirdik o adamlar hemen alındı görevden yerine genç 3-4 arkadaş verildi onlarda sagolsunlar ne dersek ona göre ayarladılar şimdilik bi sıkıntı yok gibi ama askılar çıkınca ortalık karışabilir

 3. #3
  ParaMiliter - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi
  07 Şubat 2014
  Şehir
  %100 Türk
  Yaş
  35
  Mesajlar
  552
  Adı geçen
  1 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Toplulaştırma Yapılan Yerler ( İl - İlçe - Köy )  toplulaştırma işini devlet yapmayıp özel şirketlere ihale etmesi, insanın burnuna pis kokular geliyor. bir nevi devlet zoruyla, adalet hakkaniyet gözetmeden şekil vermeye çalışıyorlar....

  böyle zorla, haksız, adaletsiz, üçkağıt-rüşvetin döndüğü, insanları bir birine düşüren işlere hiç gerek yoktu.
  yapılacak olan şey çok basit ve kolaydı.
  1 önlisans (adalet myo), 2 lisans (iktisat & hukuk) diplomam var, bildiklerime göre yazıyorum:

  1- bir arazi satılacağı zaman, o araziye komşu arazilere 1. derecede ön alım (şüfa) hakkı tanınacaktı. ancak komşular almak istemezse başkaları alabilecekti. Hatta komşuya komşu olan arazilere de 2. derece ön alım (şüfa) hakkı tanınacaktı.
  böylece : araziler komşu arazilerler birleşecek ve tarlalar büyüyecekti. veya yakın yakın tarlalar olacaktı.
  2- her arazi birleşmesinde yeni tapu çıkartılacaktı.
  böylece : 2-3 veya daha fazla arazi birleştirildiğinde tek tapuya dönüştürelecekti.
  3- miras yoluyla bölünmenin önüne geçilmek için belli arazi büyüklüklerinden daha küçüğüne bölünmesi engellenebilirdi. buna benzer 20 dekar, 5 dekar, 2 dekar gibi sınırlamalar getirildi. Fakat birleşen arazileri tek tapuya dönüştürme işi olmadan bu iş biraz eksik kalıyor. küçük tarlalar küçük kalmaya devam etçek....
  ------ Eğer böyle bir kanun çıkarılsaydı ve düzenleme yapılsaydı 10-15 sene içinde herşey normal yoldan düzelecek, tarlalar büyüyecekti-------

  ama böyle yapılmadı,
  kuru araziler için 20 dekar, sulu araziler için 5 dekar, seralar için 2 dekar ' dan daha küçük parçalara bölünemez (istisnası var) diye düzenleme yapıldı. ve paydaşlara 2 sene içinde anlaşmazlığı giderilmesi için süre verildi.
  bu düzenlemede ard niyet var. Şöyle ki;
  paydaşlarin 2 hakkı var.
  1- araziyi paylaşmayıp, ortak işletebilirler. bir şirket gibi. masraflar ortak, kazanç ortak. (hisseleri oranında)
  2- araziyi paylaşmak için anlaşabilirler (20 dönüm, 5 dönüm, 2 dönüm) sınırlamala dikkat etmek üzere...
  eğer bu şekilde bölünemezse paydaşlardan birisi diğerlerinin hakkını almak zorunda (daha küçük parçalara bölünemeyeceği için)
  bu şekilde de anlaşamadılar o zaman 2 sene içinde elbirliği (müşterek) mülkiyet sahipleri anlaşamazsa izale-i şuyu (paydaşlığın giderilemesi) davası açıp paydaşlığın giderilmesi gerekiyor. bu da zaten anlaşamamış olan maliklerin arazisinin satılması demek... yani en kötü ihtimalle başkasının araziyi alması. ordaki ihalede nasıl olur belli değil. çok ucuza da gidebilir... en iyi ihtimalle ise paydaşlardan birisi ihalede alır.
  buraya kadar normal.

  ancak; 2 sene içinde anlaşılamazsa ve dava da açılmazsa, artık devlet de bu davayı re ' sen açabilecek...
  yani 2 sene içinde anlaştın anlaştın anlaşamazsan ben açarım davayı ve satışa çıkar diyor.
  piyasada aç kurt gibi bekleyen büyük tarım şirketleri var. (son zamanlarda Edirne ' deki sulanabilir tarım arazilerinin satışlarının tamamına yakınını büyük tarım şirketleri aldı, icra ve hukuk satışlarını) onlar parayı bastırıp alacaklar. fiyatları yükseltiyorlar başkaları almasın diye. çiftçinin bunlarla rekabet etmesi imkansız.

  Yani bu düzenlemeyi şöyle anlayabiliriz:
  2 sene içinde anlaşırsan anlaş, anlaşamazsan ben devlet olarak davayı açarım, araziyi sattırırım. büyük şirketler de gelip bu arazileri toplarlar.... at-*-*

  ben bu düzenlemeden sadece bunu anlıyorum.... uyy-*s

  kolayı ve basiti varken, 10-15 sene içinde hiç problemsiz tarlalar büyüyebilecekken, bunu zorla yapmak ve büyük şirketlerin lehine düzenleme getirmek kesinlikle vatanseverlik, milliyetperverlik değil. adalete, hakkaniyete uygun değil.... şyt-*-sa

 4. #4

  Üyelik Tarihi
  02 Haziran 2008
  Şehir
  DENİZLİ/////AFYON
  Yaş
  22
  Mesajlar
  2,589
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Toplulaştırma Yapılan Yerler ( İl - İlçe - Köy )  denizli tavas ovası her tarafı yapıldı....

 5. #5

  Üyelik Tarihi
  30 Aralık 2009
  Şehir
  EDİRNE KEŞAN
  Yaş
  47
  Mesajlar
  2,332
  Adı geçen
  2 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Toplulaştırma Yapılan Yerler ( İl - İlçe - Köy )  Edirne Keşan büyük cami mahallesi,siğilli,kılıçköy, türkmen, boztepe , kızkapan, karahisar köyleri benim bildiklerim eart ta yeni yollar ve yeni sınırların çoğu belli oluyor.

 6. #6

  Üyelik Tarihi
  02 Aralık 2012
  Şehir
  Bayburt
  Yaş
  39
  Mesajlar
  10,485
  Adı geçen
  10 Mesaj
  Etiketlenme
  1 Konu

  Ynt: Toplulaştırma Yapılan Yerler ( İl - İlçe - Köy )  Burya en yakın Erzurum/Aziziye (eski adı ILICA) ilçesinde 5-10 köyde yapıldı bitti.. burada daha yeni başlayacak 20-25 köyde..
 7. #7

  Üyelik Tarihi
  20 Şubat 2013
  Şehir
  ardahan
  Yaş
  26
  Mesajlar
  266
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Toplulaştırma Yapılan Yerler ( İl - İlçe - Köy )  şimdi edirne nickli arkadaş dediklerin doğru ama dediğin şekilde olması için iyi niyet olması lazım benim şuan işlediğim arazi 300 dönüm ottan başka şey yetişmez buralarda.şuan tam 17 hisse sadece köyde oturan benim ama satmıyorlar en son mecbur mahkemeye verecem bence yeni bir toprak reformu şart

 8. #8
  hacimmet - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi
  01 Şubat 2010
  Şehir
  Aksaray
  Yaş
  32
  Mesajlar
  5,812
  Adı geçen
  7 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Toplulaştırma Yapılan Yerler ( İl - İlçe - Köy )  1998 yılında Aksaray Eşmekaya kasabasında yapıldı bizimde bazı tarlalarımız orada Bildiğim kadarı ile Türkiyede yapılan en büyük toplulaştırma projelerinden biri.
  Dejavantajları araziyi kağıt üzerinde değerlendirdikleri için tarlanızın yakınlarında taşlık yada yüksek sırt varsa o yöne tarlanızı kaydırabiliyor yani belirli bloklar halinde parselleme yaptıkları için bazı tarlalar eskisinden daha kötü olabiliyor.
  Özel taşeron şirketlere yaptırdıkları için illaki yolsuzluk oluyor,tarla birleştirme yada başka bölgeden getirme işlerindede yolsuzluklar dönüyor.
  Avantajları bloklar halinde parselleme yapılıyor her 2 blok arasına 10 mt yol yapıp kumluyorlar,sulama bölgesiyse koparatif yada baraj yer altı borularıyla her tarlanın başına su vanası koyuyuorlar vs.
  Ama kötü yönleride olsa yol yönünden çok rahat ediyorsunuz.

 9. #9

  Üyelik Tarihi
  27 Ekim 2010
  Şehir
  eskişehir
  Yaş
  29
  Mesajlar
  592
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Toplulaştırma Yapılan Yerler ( İl - İlçe - Köy )  komşu koylerımız projeye alındı bızım koyde sıkıntı var galiba sanayi ve şehirler arası yollar bulundugu için. peki hisseli tarlaları nasıl yapıyorlar ? burdaki birçok kişinin tarlası merhum dedelerimizin üzerinde hatta dedelerin ninesinde olan yerler var. bana pek çözümleyici gelmiyor acıkcası.. bilen varsa anlatsın.

 10. #10

  Üyelik Tarihi
  23 Kasım 2010
  Şehir
  adana çukurova
  Yaş
  35
  Mesajlar
  2,742
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Toplulaştırma Yapılan Yerler ( İl - İlçe - Köy )  miras yeri satmıyolar benimde var bi yer, satmıyolar inat ediyolar napacaz . birde şöyle bi sıkıntı var zamanında yapılan ölçüm yanlışları yüzünden düzeltemedigimiz yerler var mesela amcam benim yere 7 dömüm girmiş arada yol olmasına ragmen ölçen kişi kfasına göre ölçmüş başka bi parseldede yanımızda ölçtü ama harita üzeri işaretledigi için 9 dönümde ben başkasının yerine girmişim köylü bu konuda mozdarip napacaz çözüm yok bu toplulaştırma işi bu yönüyle iyi olur kanatindeyim

 11. #11

  Üyelik Tarihi
  19 Kasım 2011
  Mesajlar
  393
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Toplulaştırma Yapılan Yerler ( İl - İlçe - Köy )  1999 veya 2000 yılında olabilir bizim burada da toplulaştırma oldu tam hatırlamıyorum ben içeriğini ama belirli bi yüzde toprak verdiler yollar kanallar için galiba onun dışında bi durum yok. Fotoğrafını yükledim komşu köyümüzden geçmedi toplulaştırma ikisi arasındaki farkı siz farkedin derim.Toplulaştırma şart kesinlikle.


 12. #12
  YUSUFTUYLUOGLU - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi
  12 Kasım 2010
  Şehir
  Erzurum
  Yaş
  41
  Mesajlar
  9,793
  Adı geçen
  80 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Toplulaştırma Yapılan Yerler ( İl - İlçe - Köy )  Şehirde doğup büyümüş Köyle alakası yok adamın ama mal sahibi..
  Ne işi var kardeşim sat... olmaz kiraya ver.....bilmem neyin fiyatı.
  Ben isleteyim....Olmaz hakkımı yersin. ...
  Sağa yatırayım...olmaz
  Sola yatırayım. ...olmaz..
  E kardeşim ne istiyorsun. .bahar kenesi...
  Hepimizin başındaki dert. .
  Bende 4 gözle bekliyorum..
  Toplasınlar arazimi bir bölgeye.
  Versinler varislerin parasını çıkarsınlar tapudan..
  Bendende yılda bir ödemeyle kredimi tahsil etsinler..
  Bunun başka yolu yok...

 13. #13

  Üyelik Tarihi
  23 Kasım 2010
  Şehir
  adana çukurova
  Yaş
  35
  Mesajlar
  2,742
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Toplulaştırma Yapılan Yerler ( İl - İlçe - Köy )  Alıntı YUSUFTUYLUOGLU link=topic=72825.msg847043#msg847043 date=1392414008 Nickli Üyeden Alıntı
  Şehirde doğup büyümüş Köyle alakası yok adamın ama mal sahibi..
  Ne işi var kardeşim sat... olmaz kiraya ver.....bilmem neyin fiyatı.
  Ben isleteyim....Olmaz hakkımı yersin. ...
  Sağa yatırayım...olmaz
  Sola yatırayım. ...olmaz..
  E kardeşim ne istiyorsun. .bahar kenesi...
  Hepimizin başındaki dert. .
  Bende 4 gözle bekliyorum..
  Toplasınlar arazimi bir bölgeye.
  Versinler varislerin parasını çıkarsınlar tapudan..
  Bendende yılda bir ödemeyle kredimi tahsil etsinler..
  Bunun başka yolu yok...
  aynen katılıyorum

 14. #14

  Üyelik Tarihi
  22 Temmuz 2009
  Şehir
  BURDUR - KARAMANLI
  Yaş
  35
  Mesajlar
  1,234
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Toplulaştırma Yapılan Yerler ( İl - İlçe - Köy )  burdur ili karamanlı ilçesi rezaletten başka bişey değil tamam doğru yapılan alanda 18000 parsel vardı 6600 parsele düşürüldü ama rezillik diz boyu 10.000 m2 yer var tesviye değilde toprak karartma yaptılar sulama yapılabilmesi için 2000 tl tesviye masrafı var gerisini siz düşünün

 15. #15
  YUSUFTUYLUOGLU - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi
  12 Kasım 2010
  Şehir
  Erzurum
  Yaş
  41
  Mesajlar
  9,793
  Adı geçen
  80 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Toplulaştırma Yapılan Yerler ( İl - İlçe - Köy )  Tesviye parası olduğunu bilmiyordum.
  Peki durumu ödemeye musait olmayan ne yapacak

 16. #16

  Üyelik Tarihi
  22 Temmuz 2009
  Şehir
  BURDUR - KARAMANLI
  Yaş
  35
  Mesajlar
  1,234
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Toplulaştırma Yapılan Yerler ( İl - İlçe - Köy )  tesviye parası yok zaten toplulaştırmacılar tarla karartmaya tesviye diyor ama ben tarlamı sulamak için tarla tesliminden sonra tesviye için ödeyeceğim tesviyecilere anlatabildimmi

 17. #17
  YUSUFTUYLUOGLU - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi
  12 Kasım 2010
  Şehir
  Erzurum
  Yaş
  41
  Mesajlar
  9,793
  Adı geçen
  80 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Toplulaştırma Yapılan Yerler ( İl - İlçe - Köy )  Alıntı murat_saribas link=topic=7282x5.msg847099#msg847099 date=1392419154 Nickli Üyeden Alıntı
  tesviye parası yok zaten toplulaştırmacılar tarla karartmaya tesviye diyor ama ben tarlamı sulamak için tarla tesliminden sonra tesviye için ödeyeceğim tesviyecilere anlatabildimmi
  şimdi anladım.

 18. #18
  hacimmet - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi
  01 Şubat 2010
  Şehir
  Aksaray
  Yaş
  32
  Mesajlar
  5,812
  Adı geçen
  7 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Toplulaştırma Yapılan Yerler ( İl - İlçe - Köy )  Toplulaştırmanın yaptığı tesviye bazı yerler için sıkıntı olur 98 de bahsettiğim toplulaştırma bölgesinde sırt kenarındaki bir tarlayı tesviye yaptılar sırtta tarla toprak derinliği az tarlanın yarısını kis toprağa çevirdiler.(ozamanlar öyle yağmurlama felan yoktu şimdi o tarlanın bahsettiğim kısımlarında bişey bitmiyor)

 19. #19

  Üyelik Tarihi
  02 Aralık 2012
  Şehir
  Bayburt
  Yaş
  39
  Mesajlar
  10,485
  Adı geçen
  10 Mesaj
  Etiketlenme
  1 Konu

  Ynt: Toplulaştırma Yapılan Yerler ( İl - İlçe - Köy )  Rakamların olduğu tablolar düzgün çıkmadı ama dikkat edince anlaşılıyo..


  ARAZİ TOPLULAŞTIRMA PROJESİ

  AMACI:
  Türkiye’deki tarım işletmelerinin yapısı küçük, parçalı ve dağınık arazileri şeklindedir. Bu yapının modern tarım işletmeciliğine göre yeniden düzenlenerek daha az zaman, işgücü ve sermaye kullanımının sağlanması gerekmektedir. Ayrıca üretim faktörlerinden en iyi biçimde yararlanarak tarımsal üretimi ve tarım işletmelerinin verimliliğini artırmak ve kırsal kesimdeki nüfusun hayat standartlarını yükseltmek amaçtır.

  TARİHÇE:
  Ülkemizde arazi toplulaştırma çalışmalarına ilk olarak 1961 yılında başlanmıştır. İlk çalışma Konya İli Çumra İlçesi’ne bağlı Kargın Köyü’nde yapılmıştır. Burada yapılan toplulaştırma dar anlamda yapılmış olup sadece parsellerin gruplandırılması şeklinde olmuştur. 1961 yılından 2002 yılına kadar 41 yıl boyunca 450 bin hektar alanda çalışmalar yürütülmüştür. Arazi toplulaştırması 2002 yılında hız kazanmaya başlamış ve özellikle 2009 yılından sonra GAP projesi ile büyük bir ivme kazanarak 59 ilde 5 milyon ha alanı kapsayan bir proje durumuna gelmiştir.

  YAPILAN ÇALIŞMALAR:
  1961-2002 yılları arasındaki 41 yılda toplam 450 bin hektar alanda arazi toplulaştırma çalışması tamamlanmış iken, 2012 yılı sonu dikkate alındığında yaklaşık 3 milyon hektar alanda arazi toplulaştırma çalışmaları tamamlanmış bulunmaktadır.

  DEVAM EDEN ÇALIŞMALAR:
  Halen Türkiye genelinde yaklaşık 2 milyon hektar alanda arazi toplulaştırma çalışmaları devam etmektedir.

  HEDEFLER:
  a) Her yıl 1 milyon hektar alanda arazi toplulaştırma yaparak 2023 yılına kadar Türkiye’nin 1. kuşak arazi toplulaştırmasını tamamlamak,
  b) Tarım arazilerinde parçalılığı azaltmak,
  c) Düzenli ve ideal parsel şekilleri oluşturmak,
  d) Her parseli yol ve sulama ağı ile irtibatlandırmak,
  e) Ulaşımdan dolayı meydana gelen kayıpları önlemek ve yakıt tasarrufu sağlamak,
  f) İşlenebilir arazi miktarını artırmak,
  g) Kullanılmayan küçük parçalı arazileri tarıma kazandırmak hedefleriyle çalışılmaktadır.


  TÜRKİYE’DE ARAZİ TOPLULAŞTIRMA PROJELERİNİN DURUMU
  ÜST PROJE ADI
  TAMAMLANAN (ha)
  DEVAM EDEN (ha)
  TOPLAM (ha)
  A.T. (Muhtelif İller)
  626,656
  854,480
  1,481,136
  GAP
  2,004,570
  184,372
  2,188,942
  KOP
  181,066
  570,965
  752,031
  DAP
  141,310
  364,992
  506,302
  DOKAP
  0
  14,150
  14,150
  TOPLAM (ha)
  2,953,602
  1,988,959
  4,942,561

  Yıllara göre Türkiye’de Arazi Toplulaştırma çalışmaları
  YIL
  ALAN (ha)
  1961-2002
  450,000
  2003-2007
  132,000
  2008
  430,000
  2009
  103,000
  2010
  26,000
  2011
  601,998
  2012
  1,210,604
  TOPLAM
  2,953,602

  KAZANIMLAR:
  Arazi Toplulaştırma projelerinin uygulanması ile; Çok sayıda ve dağınık durumdaki parseller biraraya getirilerek parsel sayısı azaltıldığından, ayrıca yeni ve planlı yollar inşa edildiğinden çiftçimizin parsellerine gideceği yol kısalmaktadır. Bunun sonucunda her bir işletme hektara yılda ortalama 25 lt yakıt kazanımı elde etmektedir.

  Düzgün şekilli ve dolayısıyla tarımsal işlemeye uygun-ideal parseller oluşturulduğundan çiftçilerimiz parselleri içinde yapacağı ekim-sürüm-dikim gibi faaliyetlerinde zamandan, işgücünden (sürüm zorluğu) ve yakıttan tasarruf etmektedir.
  Parsel içinde bulunan ve ekim-sürümü zorlaştıran, ayrıca üzerinde bulundukları alanın da ekilmesine imkân tanımayan taşların araziden temizlenmesi ile kullanılamayan bu taşlı alanlar tarıma kazandırılmaktadır. Projeler ile yapılan stabilize kaplamalı yollar sayesinde her par*sel yola kavuşmakta ve sosyal huzur sağlanmaktadır.

  Doğal drenaj hatları birleştirilerek bi*yolojik çeşitliliğin yaşayabileceği ekolojik koridorlar oluşturulmaktadır. Hisselilik, sulama ve ulaşımdan kaynak*lanan sosyal huzursuzluklar önlenmekte, yargı yükü azaltılmaktadır.

  Hisselilik sorununun çözülmesi için belli bir bedel karşılığında yapılan ifraz işlemine gerek kalmadığından tapu ma*likleri hem sosyal hem finansal kazanım elde etmektedir.

  İdari yoldan ayrılmış olan köyler kadas*tral olarak da ayrılmaktadır. Projeler ile parsel sınırları net bir şekilde belirlenip vatandaşa teslim edildiğinden sınır ihlalleri sebebiyle ortaya çıkan huzursuzluklar giderilmektedir. Kamulaştırma minimuma indirildiğinden vatandaş tarımdan ve köyünden kopmamaktadır. Devlet, projeden faydalanacak kişilere ulaşıp, birlikte çalışarak güven duygusu oluşturmaktadır.
  Değişim, başarma duygusu ve Devlet tarafından uygulanacak yeni projelere isteklilik gibi olumlu gelişmeler ortaya çıkmaktadır.

  Doğal alanlar korunmaktadır. Sera gazı salınımları azalmaktadır. Toplulaştırma projeleri ile birlikte yapılmakta olan yüzey tahliyeleri ile tarım arazilerinde oluşan su erozyonu*nun önüne geçilmektedir. Yapılan ıslah çalışmaları ile taban suyu seviyesi düşürülerek, tuzluluk ve alkaliliğin önüne geçilmektedir.

  NASIL BAŞVURULUR?
  Arazi toplulaştırma talebine ilişkin başvurular köylerde muhtarlar, kooperatifler, sulama birlikleri vasıtasıyla veya köy halkının yoğun katılımının olduğunun anlaşılabileceği toplu dilekçelerle; belde ve ilçelerde ise belediye başkanlıklarınca yapılabilir. Yapılacak başvurular İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüklerine veya Tarım Reformu Genel Müdürlüğüne yapılabilir.

 20. #20

  Üyelik Tarihi
  22 Şubat 2011
  Şehir
  Konya
  Yaş
  29
  Mesajlar
  893
  Adı geçen
  2 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Toplulaştırma Yapılan Yerler ( İl - İlçe - Köy )  Bizim köy ve civar köylerde toplulaştırma aşamasında.Toprak sınıflandırması yapılırken toprakla hiç alakası olmayan biri yapmış 3.sınıfa 1.sınıf 1.sınıfa 3.sınıf yazmış geçmiş.Şikayet ettik düzelttiler.
  Şimdi kendi kafalarına göre taslak hazırlamışlar listeye çıktı. Benim kuyumun olduğu yerdeki arazimi kuyusuz olan yere vermişler.İki parselim listede görünmüyor bile.
  Bir başkasının 600 dekar toplu yerini 8 parçaya bölmüşler, bir diğerini hiç işlenmeyen töme dediğimiz tepecik yere vermişler. 50.750 olan yerim 41.250 ye düşmüş soruyorsun yol sulama geçecek diyor.Ötekinin 30 dekar 45 dekara çıkmış.Hangi kafayla yaptılarsa artık iç-*-* iç-*-*

  Şimdi köylü dilekçe veriyor düzeltmek için kız-*sw şyt-*-sa

+ Konuya Cevap Yaz
Sayfa 1/5 12345 SonuncuSonuncu

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

 1. Eskil İlçe Tarım Müdürümüzü Kaybettik
  Konu Sahibi kursatkesikbas Forum Çiftçi Muhabbetleri
  Cevap: 18
  Son Mesaj : 11.Ocak.2016, 22:44
 2. Toplulaştırma 17 milyar katkı sağlayacak
  Konu Sahibi Hermiyas Forum Çiftçi Muhabbetleri
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 30.Mayıs.2013, 13:30
 3. TUİK İlçe bazında 2012 verim ortalamaları
  Konu Sahibi unsal Forum Tarım ve Hayvancılık Haberleri
  Cevap: 9
  Son Mesaj : 07.Mart.2013, 00:59
 4. Arazi Toplulaştırma öncesi ve sonrası
  Konu Sahibi insertend Forum Çiftçi Muhabbetleri
  Cevap: 18
  Son Mesaj : 03.Mayıs.2012, 15:44
 5. Pazaryeri İl ve İlce Merkezi Kar Açma Çalışmalarım Bilecik/merkez
  Konu Sahibi BenGeldim Forum Tesviye Makinaları
  Cevap: 13
  Son Mesaj : 03.Nisan.2011, 19:02

Arama Motoru Etiketleri

traktör, tarım, çiftçilik, tarım makineleri, tarım aletleri SEO Blog

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Mesaj Yazma Yetkiniz Var
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Var
 •  
Yukarı Çık
Hakkımızda
TrakKulüp, Türkiye'nin en büyük çiftçi paylaşım sitesidir. Sitemizde traktörler, biçerdöverler, tarım makineleri, tarım aletleri, çiftçilik, tarım ve hayvancılık ile ilgili 1.000.000'dan fazla mesaj bulunmaktadır.

62.000 üyemiz gibi sizi de aramızda görmek isteriz.
Bizi Takip Edin
trakkulup@trakkulup.net
DMCA.com Protection Status