TRAKTÖR/Uzun ama önemli bi dosya

Ynt: TRAKTÖR/Uzun ama önemli bi dosya

Tekerler benden.. hadi bakalım :)

Şaka bi yana 'keşke' demek güzel bişe değil ama 10 ' larca yıllarımız neyse geçmiş.. Milli gururumuz diyeceğimiz, göğsümüzü gere gere övüneceğimiz bi makinamız-ekipmanımız bile hala yok! İnşallah olur..

UÖZKAN.77 link=topic=72863.msg847461#msg847461 date=1392490691' Alıntı:
Tekerler benden.. hadi bakalım :)

Şaka bi yana 'keşke' demek güzel bişe değil ama 10 ' larca yıllarımız neyse geçmiş.. Milli gururumuz diyeceğimiz, göğsümüzü gere gere övüneceğimiz bi makinamız-ekipmanımız bile hala yok! İnşallah olur..
insallah mevlam tez zaman da izin fırsat verir.

abi ellerine sağlık hsg ve devrim şuan seri üretimde olsa şuan türkiye başka konumdaydı keşke devamı getirlseydi desteklenseydi bana ilginç gelen lamburcinin hikayesi oldu hırs adama neler yaptırıyo helal olsun :)

UÖZKAN.77 link=topic=72863.msg847471#msg847471 date=1392491033' Alıntı:
O hikayeyi önce de duymuştum ama tekrar da fayda var.. kimseyi küçük-hakir görmiyecen.. sonra böyle olur işte :)
abi bişi sorcam şuan hertürlü döküm olsun motor parçası olsun yapabilcek durumdayız halen niye kendi adımıza motor yapamıyoz erkunt herşeyiyle yerli degil perkins motoru kullanıyor sadece erkunt degil hattat tümosan nh erkunt mesala bunun üzerinden pirim yapmaya çalıştı herşeyiyle yerli die çok kızdım

Teşekkürler abi. Güzel şeyler yazılmış. Şu anda evet gerçekten tamamen yerli traktör üretecek durumdayız. Ama büyük Ar-Ge işleri lazım. Pistonlarıyla milleriyle vs bir motor yapmak çok kolay bişey değil biliyosunuz. HSG bile kısa zamanda olmamıştır. Türk traktör zaten New Holland ' a bağımlı da.Bu işi yapabilecek sadece Tümosan ve Erkunt var. Onların da hazıra kaçtıklarını düşünüyorum. Bir özgünlük arayışı içinde değiller hala. O AR-GE binalarında ne işler yapıyolar hala merak ediyorum.

<<B.Özyurt>> link=topic=72863.msg847501#msg847501 date=1392492534' Alıntı:
Teşekkürler abi. Güzel şeyler yazılmış. Şu anda evet gerçekten tamamen yerli traktör üretecek durumdayız. Ama büyük Ar-Ge işleri lazım. Pistonlarıyla milleriyle vs bir motor yapmak çok kolay bişey değil biliyosunuz. HSG bile kısa zamanda olmamıştır. Türk traktör zaten New Holland ' a bağımlı da.Bu işi yapabilecek sadece Tümosan ve Erkunt var. Onların da hazıra kaçtıklarını düşünüyorum. Bir özgünlük arayışı içinde değiller hala. O AR-GE binalarında ne işler yapıyolar hala merak ediyorum.
ya yanlış anlama ama ülkemizde bi çok mühendis var o zamanın şartlarıyla örnek 2 traktör çıkarmışlar şimdi iste çok rahat motor yapabilcek durumdayız yanlış anlamasın herkes benim şahasi görüşüm perkins motoru ben motordan saymıyorum erkun duydugumda çok sevimdi motorunun perkins oldugunu duyunca üzüldüm piyasaya daha güçlü bi motorla çıkailirdi

Traktörün mucidi: John Froehlich (Gas Powered Tractor)

1890 ' da karar verip 1892 ' de alttaki İLK traktörü üretmiş.. 16 bg gücü varmış.. bu makine 19. yüzyılın en önemli icatları arasında sayılıyo..

abdil Kardeş sabaha kadar konuşulabilecek bi konu.. 'niye bizim yerli motorumuz yok' bu forumu, beni de biraz aşar..

Bu yaşıma boşuna gelmediysem 2 kelam edeyim;

*Özgür olmadan, yani özün gür olmadan.. özgün, özgür düşünemez ve hayal edemez ve ÜRETEMEZSİN!

*Dahilikden ziyade ÇOK çalışmak işe yarar.. biz millet olarak ÇOK zekiyiz, pratiğiz ama icraat/faaliyet baya zayıf.. o icatlar, motorlar 1 günde değil binlerce günün emeği, alınteriyle oluyo..

*Biz son asra bakarsan.. canımızı ZOR kurtarmış, az kalsın tarih kitaplarında kalacak bi millettik.. bırak bişe icat etmeyi tarihten siliniyorduk, direkten döndük :)

*Dünyanın ilahi bi düzeni var.. bi doğu bi batı öne geçer.. zengin fakir, fakir zengin olur.. çoban ağa, ağa çoban olur.. şimdi batının zamanı ama az kaldı :) batı bir çökecek pir çökecek..

*Sonra dışımızdakinden daha kötü İÇİMİZ düşman dolmuş bizim, bizim kendimize yaptığımızı düşman yapamamış!

*Eğitim sistemimiz ÇOK sorunlu, çocukları kendim eğitsem mi diye düşünüyom.. şu kıt aklımla en azından 'eğitim, diploma cahilliğinden kurtarırım diyom' :)

Gelelim Erkunta, Tümoya.. vs.. kardeş dünyada o kadar AZ orjinal motor varki.. emin ol traktörü bırak tüm iş makinaları, araçlar.. hep onları kullanıp duruyo.. orjinal bişe üretmek herkesin harcı değil..

Ha uzun vadede kendi motorunu üretmeyenler ayakta ZOR kalır.. kabinsiz bir traktörün 1/3 ' ü MOTOR masrafı.. yani kendi motorun yoksa traktör üretmen pek makul, uzun soluklu değil.. bizim de millet olarak TAM ORJİNAL kendi motorumuz yok ne yazık ki..

Toplama/montaj olanlarda kısa ömürlü olur zaten.. makine-traktör tarihine bak.. bi dolu adı-sanı unutulmuş makine var.. niye orjinal değil!

Selam saygı..

Sağol abi.. hiçbişey tesadüf değil.. İLK buharlı makine İngilterede, ilk traktör ABD ' de üretilmiş.. sonra bu güçle tren/lokomotif/tank/top derken.. 1 asır dünyayı sömürüp, anasını ağlatmışlar.. traktör/tank hep bağlantılı hep güç/avantaj demek..

Bak o 16 bg ' lik basit, şimdi sanayide 1 ustanın yapabileceği icat o zaman 19. asrın en önemli gelişmelerinden sayılmış!

UÖZKAN.77 link=topic=72863.msg847511#msg847511 date=1392493394' Alıntı:
Traktörün mucidi: John Froehlich (Gas Powered Tractor)

1890 ' da karar verip 1892 ' de alttaki İLK traktörü üretmiş.. 16 bg gücü varmış.. bu makine 19. yüzyılın en önemli icatları arasında sayılıyo..

abdil Kardeş sabaha kadar konuşulabilecek bi konu.. 'niye bizim yerli motorumuz yok' bu forumu, beni de biraz aşar..

Bu yaşıma boşuna gelmediysem 2 kelam edeyim;

*Özgür olmadan, yani özün gür olmadan.. özgün, özgür düşünemez ve hayal edemez ve ÜRETEMEZSİN!

*Dahilikden ziyade ÇOK çalışmak işe yarar.. biz millet olarak ÇOK zekiyiz, pratiğiz ama icraat/faaliyet baya zayıf.. o icatlar, motorlar 1 günde değil binlerce günün emeği, alınteriyle oluyo..

*Biz son asra bakarsan.. canımızı ZOR kurtarmış, az kalsın tarih kitaplarında kalacak bi millettik.. bırak bişe icat etmeyi tarihten siliniyorduk, direkten döndük :)

*Dünyanın ilahi bi düzeni var.. bi doğu bi batı öne geçer.. zengin fakir, fakir zengin olur.. çoban ağa, ağa çoban olur.. şimdi batının zamanı ama az kaldı :) batı bir çökecek pir çökecek..

*Sonra dışımızdakinden daha kötü İÇİMİZ düşman dolmuş bizim, bizim kendimize yaptığımızı düşman yapamamış!

*Eğitim sistemimiz ÇOK sorunlu, çocukları kendim eğitsem mi diye düşünüyom.. şu kıt aklımla en azından 'eğitim, diploma cahilliğinden kurtarırım diyom' :)

Gelelim Erkunta, Tümoya.. vs.. kardeş dünyada o kadar AZ orjinal motor varki.. emin ol traktörü bırak tüm iş makinaları, araçlar.. hep onları kullanıp duruyo.. orjinal bişe üretmek herkesin harcı değil..

Ha uzun vadede kendi motorunu üretmeyenler ayakta ZOR kalır.. kabinsiz bir traktörün 1/3 ' ü MOTOR masrafı.. yani kendi motorun yoksa traktör üretmen pek makul, uzun soluklu değil.. bizim de millet olarak TAM ORJİNAL kendi motorumuz yok ne yazık ki..

Toplama/montaj olanlarda kısa ömürlü olur zaten.. makine-traktör tarihine bak.. bi dolu adı-sanı unutulmuş makine var.. niye orjinal değil!

Selam saygı..
evet abi çok dogru sölüyosun şuan herşey yerine oturmuş degil bana kalırsa yada bu yaşıma kadar gördüklerime bakılırsa oturmucakta birileri bişiler yapmassa yerimizde saymaya devam edicez evet motor yapmak kolay olmaya bilir aylar yıllar sürsede yapabilcek bi durumdayız allaha şükür erkunt tümo bunların kazandıkları paralar ne oluyo hiç bi şekilde para sıkıntısı çekmicek firmalar bunlar üzüldügüm kısım bide yerli diyip bize toplama motor satıyolar yazık ya bizi salak yerine koymayamı çalışıyor anlamıyorum

Orjinal bi motor üretmek ÇOK emek/zaman/para ve kafa ister ama değer.. 1 kere yaptımı sırtın yere gelmez.. traktör/jeneratör/iş makinası.. vs kullan dur..

Emin ol makine firmalarından çoğunu MOTOR firmaları kazanıyordur! 50-60 ülkeye mal satan yerli Hidromek perkins-kubota-JD gibi farklı farklı motorlar kullanıyo.. emin ol onlar daha çok kazanıyordur.. fabrikada bi sohbet sırasında niye 102B modelinde perkinsten, JD ' ye geçtiniz dedim.. rakip firmalardan biri perkinse hissedar mı ne olmuş.. 'peşin parayla zor alıyoz, yarın bi keserlerse yanarız diye JD motor da kullanmaya mecbur başladık' dedi..

Halbuki JD iş makinasında ÇOK önde bi firma 'JD için.. Allah ' tan onlarda Türkiye pazarında yoklar' diye söylemişti yetkili arkadaş..

Yani kısaca; olay müşteri memnuniyetinden, gelişmeden çok.. firma/pazar taktikleri.. oysa kendi motorun olsa vız gelir!

İnşallah o günleri de görürüz..

abdil link=topic=72863.msg847505#msg847505 date=1392492972' Alıntı:
ya yanlış anlama ama ülkemizde bi çok mühendis var o zamanın şartlarıyla örnek 2 traktör çıkarmışlar şimdi iste çok rahat motor yapabilcek durumdayız yanlış anlamasın herkes benim şahasi görüşüm perkins motoru ben motordan saymıyorum erkun duydugumda çok sevimdi motorunun perkins oldugunu duyunca üzüldüm piyasaya daha güçlü bi motorla çıkailirdi

Ya bunda yanlış anlaşılacak bir durum yok. Ben de üzülüyorum en önemli parçada dışa bağımlı oldukları için. Sadece merak ediyorum o Ar-Ge bölümünde ne yapıyolar. Perkins motorun arkasına ZF şanzıman oturtmak çok basit bişey. Bildiğin montaj yapıyor adamlar.

UÖZKAN.77 link=topic=72863.msg847550#msg847550 date=1392495141' Alıntı:
Orjinal bi motor üretmek ÇOK emek/zaman/para ve kafa ister ama değer.. 1 kere yaptımı sırtın yere gelmez.. traktör/jeneratör/iş makinası.. vs kullan dur..

Emin ol makine firmalarından çoğunu MOTOR firmaları kazanıyordur! 50-60 ülkeye mal satan yerli Hidromek perkins-kubota-JD gibi farklı farklı motorlar kullanıyo.. emin ol onlar daha çok kazanıyordur.. fabrikada bi sohbet sırasında niye 102B modelinde perkinsten, JD ' ye geçtiniz dedim.. rakip firmalardan biri perkinse hissedar mı ne olmuş.. 'peşin parayla zor alıyoz, yarın bi keserlerse yanarız diye JD motor da kullanmaya mecbur başladık' dedi..

http://www.cnnturk.com/2011/turkiye/08/31/motorda.devrim.kayserili.bunu.da.yapti/627826.0/

bi ara böyle bişey çıkmıştı ama arkası gelmedi

çok üzülüyorum çocukluğumuzda insanları hep osmanlı düşmanlığıyla yada osmanlı cahil yobaz gibi şeylerle kandırıldık her konuda valla ben ilk traktörü atatürk getirdi bil,iyodum yani öyle aşıladılar hepimize çoğu yanlış şey gibi şuanda şaşırmadım zaten :)

kim taş üstüne taş koyduysa Allah hepsinden razı olsun.. mesele o bu değil.. memleket hepimizin.. insan tanımadığından korkar, tanımadığının düşmanıdır..

Ankara-İstanbul.. 2 yerde teknoloji/makine tarihi üzerine müzeler var.. içlerinde traktör numuneleri de var.. gitmek görmek lazım..

şimdi tahtelbahir hemde asırlar önce (denizaltı) bizim icadımız desem çoğu güler inanmaz ama öyle.. :) daha bilmediğimiz neler var neler..