arkadaşlar

köyümüze yeniden arazi ölçümleri yapıldı.yani kadastro geldi ancak tarlalar küçük büyük çıktı hile çok oldu böyle bir durum başınıza geldimi.itiraz var mı?
bilgisi olan..

Ynt: arkadaşlar

köyden birinin 40 dönüm parçalı yeri vardı. toplulaştırma yapıldıktan sonra 27 dönüm tek parça oldu. toplulaştırmadan sonra verilen arazi daha üst kalite toprakmış. itiraz etmişti sanırım tekrar düzenleme yapılmıştı.

konuyu tam anlayamadım ama anladığım kadarıyla yazayım ne kadar doğru olur.2007 yılında bir tarlamı aplikasyon yaptırdım. tarla ile tapu arasında 900 m kare civarında fark vardı. hiç bir komşumdan da tecavüz yoktu. bekledim tapulaştırma da 600 m karesi geri geldi .yani tapuyu baz aldılar.

daha önce bizim köyümüzdende tapu kadastro geçti. tamamen köy muhtarı ve ihtiyar heyetinin beyanları doğrultusunda gerçekleşiyo bu işler. tarlalarını büyütenler oldu tarlaları küçülenler oldu. sessiz kalırsanız ileride bir hak iddia edemezsiniz. mesela adamın eski tapusu 90 dekar adam merayı tarlaya katmış büyütmüş tarlaya 120 dekar tapu kesilmiş. ihtiyar heyetide eksik yerler meradan tamamlanır diye beyanda bulunmuş. itiraz süresi dolan aplikasyon getirip tarlasının net yerini belirledi. tarlalar hep kaydı.

bildiğim kadarıyla 10 yıl itiraz hakkınız var ama askıdayken itiraz etmek daha kısa ve uğraşsız olur.

bizimde 24 dekar tarlamız ozaman 19 dekara düşmüştü.yan taraftakininde 54 dekar 90 dekara çıktı. babam akraba diye itiraz etmemişti.

yusuf abi bizim köyden de gecti. yapılan itirazlardan hiç bir sonuç alıonmıoo. mahkemeye git dava ac diolar. . . dedemin 90 dönum bi tarlası vardı rahmetlı olunca 2 kardes 45 er donum paylastılar . 5 6 sene sonra kadastro gectı amcamın tarlası oldu 48 donum bızımkı oldu 42 donum yetkılılere anlatmamıza ragmen kaideye alınmadık . . . bu tarlanın bı dekarı 50 60 bın zararı sen dusun :(

4 dekarda benden gitti bu nasıl düzen anlamıyorum..milleti birbirine düşürme küstürme planı bu...ve de tuttu tutuyor plan...türk aile ve kardeş ve karaba ve komşulugu bitirmek için elelrine geleni falasıyla yapıyorlar...