AYÇEKİRDEĞİ HAKKİNDA YARDIM

Arkadaşlar bu sene 150 dekar kadar ayçekirdegi yerimiz var.10 dekarlık küçük bir parçamız var ben orayı bi nevi deneme tarlası olarak ayırdım ve sizlerin vereceginiz bilgiler ve önerileriniz dogrultusunda ekim gübreleme ilaçlama yapacagım yorumlarınızı bekliyorum.Çekirdek çitlemelik beyaz çekirdek.Her türlü öneriye açıgım önerdigniz ilaçların ne işe yaradıgını ne zaman ve ne kadar kullanıldıgınıda söylerseniz sevinirim.Ekim nisan başında yapılacaktır.Şimdiden teşekkürler :D

Ynt: AYÇEKİRDEĞİ HAKKİNDA YARDIM

Bizimde Var Bu Sene Aşşağı Yukarı 140 dönüm felan Bizde Hep Çerezlik Ekeriz Bizimkiler Hep Eskiden Kalma Hiç Bi İlaç Felan Kullanmıyolar Sadece Geçtiğimiz Sene 2 sene Zorlama Sonucu Canavar Otu Diye Tabir Ettiğimiz Ayçekirdeğinin Köklerini Sömüren Ot İçin İlaç Kullandırdım Onuda Geç Uyguladılar 3 Uygulama Yerıne 1Uygulama Oldu Amaa Yinede Canavar Otuna Gözle Görülür Bi Etki Sağladı Çok Zayıflattı Kesinlikle Uygulanmalı Bizim Bu Sene İşimiz Zor Çok Kurak Geçiyor Daha Hergleri Bile Yapamadık Yapmassakta Ektirmeyi Düşünmüyorum Senin Ne Gibi Uygulamaların Var Çekirdek İçin

Bilgi için saolun.Tabiri caizse biz şimdiye kadar karadûzen ektik sadece ekerken dap gübresi attık bu sene ot ilacnıda atcaz ama herkez ayrı birşey söylüyor o yüzdn burdan daha dogru bilgilerin gelecegni umuyorum.Biz hardaldan daha çok şikayetçiyiz.

slm arkadaşım ben 10 yıldır ekiyom dekara 20kg dap veya süper Ayçiçek gübresi gübretaş,üst gübrei 15-20kg 33nitrat tabiki suya başlamadan öncede sulu gübreler demi,çinko vb
ve3sulama enaz özeldende ulasabilrsn 0 5426147732

Ahmet bir sene biz de ot ilacı atmıştık,ismini tam hatırlayamadım ama safa tarımındı sanırsam.Faydadan çok zarar oldu.Bence çekirdekte yapabileceğini tek şey tarlaya fazla bitki ekebilmek.Başka da bir gelişme sağlamak zor.İlaçlamada miktar ayarlaması ve uygulaması zor oluyor.Sıralara göre memeleri kapatacan,basınç çok geliyor hızlı gitmem şart biraz büyüyüp çekirdeklere değerse kırıyor vs vs :)

Müsait bir zamanda arıyacam abi yanlız biz kuru tarım yapıyoruz.Çagrı bizim burda bir kaç kişi attı ot ilacı baya etkisi oldu biz sadece hardalı öldürsün diye atcaz çekirdegi büyütmüyor yoksa bu sene havalıyla ektircez bakalım :)

koparanlı 80.4 servet link=topic=72882.msg849957#msg849957 date=1392853468' Alıntı:
Bozkurt derken anlamadım ? Bilgileri esirgemiyelim :)

Bozkurt = Agrotis spp. Mısır, pancar, ayçiçeği vs gibi bitkilerin kök boğazını keserek zarar veren bir ' ' kurt ' ' . Bölgenizde / Tarlanızda var ise ve mücadele etmezseniz büyük zarar verebilir. En kolay mücadelesi tohumu ilaçlamaktır. Bayer`in yeni çıkarttığı PONCHO ilacı bozkurta karşı etkilidir. Üstten mücadelesi daha zordur.

Google Amcaya ' ' Bozkurt zararı ' ' diye sorarsanız, daha detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz.