Ve Allah Çiftçiyi Yarattı

Merhaba arkadaşlar.Geçen gün nerden bulduğumu unuttuğum bir video görmüştüm. Sanırım facebooktandı.Neyse. Amerika ' da Dodge firmasının yeni Ram pikap modelleri için çıkardığı acayip yaratıcı bir reklam. Pikapın satış hedefinde tabi ki çiftçiler var ve reklam da çiftçi odaklı hazırlanmış. Reklamda biri kilisede vaaz verir gibi konuşuyor.Konuşmayı mümkün olduğunca çevirmeye çalıştım.Ve konuşma şöyle başlıyor:

http://youtu.be/AMpZ0TGjbWE

So God made a farmer:

Ve 8. günde Tanrı aşağı doğru,yarattığı cennete bakarak dedi ki.'Buralara göz kulak olacak birine ihtiyacım var' Ve tanrı çiftçiyi yarattı.

Tanrı şöyle dedi:' Her sabah güneş doğmadan kalkmaya,inekleri sağmaya,bütün gün tarlada çalışmaya,tekrar inekleri sağmaya,ardından akşam yemeği yemeye,ve sonra kasabaya inip gece boyunca okulda kalmaya istekli birine ihtiyacım var' Ve tanrı çiftçiyi yarattı.

'Gece boyunca yeni doğmuş buzağının yanında bekleyen ve ölmesini izleyen,öldükten sonra gözünün yaşını silip 'bi dahaki seneye inşallah' diyecek birine ihtiyacım var. Dişbudak ağacından bir balta yapabilecek,büyükçe bir araba lastiği parçasından atına nal yapabilecek,balya telinden,yem çuvalından ve ayakkabı artıklarından koşum takımı yapabilecek; ekim ve hasat zamanlarında salı akşamına kadar 40 saat çalışıp,sırt ağrısıyla traktörden indikten sonra,tekrar binip bir 72 saat daha çalışacak birine ihtiyacım var.' Ve tanrı çiftçiyi yarattı.

'Ağaçları temizleyebilecek,balyeleri kaldırabilecek kadar güçlü ve bir o kadar da kuzuları doğurtabilecek ,domuzları sütten kesecek ,civcivleri sevecek ve ot biçme makinasını çayırkuşunun kırık bacağını sarmak için durdurabilecek kadar nazik birine ihtiyacım var' dedi Tanrı.Ve çiftçiyi yarattı.

Bu yaratılan kışı tarlayı derin ve dümdüz süren ve tarlanın kenarlarını bozmayan biri olmalıydı.Eken,yabancı otları temizleyen,besleyen,işleyen,disk çeken,tarla süren,ekim yapan,koyun postu bağlayan,sütü süzen biri olmalıydı.Ailesini güçlü ve yumuşak bağlarla bir arada tutabilecek,ve oğlu,hayatını babasının izinden gidip çiftçilik yaparak geçirmek istediğini söyleyince gülüp,iç çekip gülümseyen gözlerle oğluna cevap verecek biri olmalıydı. 'Ve Tanrı çiftçiyi yarattı. So God made a farmer.

Türkçeye çevirince anladım ki arkadaşlar,biz neymişiz ya böyle. Valla duygulandım.

Ynt: Ve Allah Çiftçiyi Yarattı

şaka bir yana pikapları falan çok güzel fakat ülkemizde sanırım fazla yok
ben 11-12 yıl önce falan nigdede okurken görmüştüm geniş ve büyük lastikleri vardı tam şekildi
ondan sonrada birdaha hiç görmedim ama aklımın bir köşesinde kaldı ilerde birgün nasip olruda alırmıyım acaba diye
ama bir ara fiyat araştırması yapmıştım 200-250bin lira civarında uçuk rakamlar duymuştum artı motor hacminden dolayı yüksek verigisi varmış
kısaca pahalı bir araç bizi bozar :D

Dün bi pikap modeline baktık.5700 cc motor 8 silindir sıfır fiyatına 30 bin tl dediler.eğer türkiyede olsun en az 200 milyar para isterler.
Türkiyede doğru düzgün araba bile yok (yanlış anlamayın ama bu gerçek) örnek veriyorum biz yeni araba aldık chevrolet 4200cc motor var 6 silindir 15 bin tl burda araba bedava.
Siz orda 15 bin tl ye sıfır araba alabilirmisiniz acaba :S ikinci el anca alırsınız oda dandik bişey :) .

Berk bu sıradışı paylaşımın ve üşenmeden çevirdiğin için teşekkür ederim. *098*- Adamlar çiftçinin kıymetini reklamda bile gösteriyorlar.Bizde de amarok,ranger,hilux,navarra yada benzeri pick up reklamlarında da çiftçiyi kullansalar keşke.Aklımda kalan duster reklamının birinde peri bacalarını göstererek öne çıkartmaya çalışmışlar.Takdir ettiydim. şety*-*