tekira bugday çeşidi

arkadaşlar genelde adana99(beyaz) ve sektörye(yarı kırmızı) bugday ekiyoruz bölgemizde bir kaç kişide panda(kırmızı) ekiyor
fakat busene nasıl odlu anlamadım gaza geldim tekira isimli bugdaydan ekmeye karar verdim orjinal tohum eken bir tanıdıktan aldım yani ikinci ekim oluyor ektigim tekira tohumu aldıgım tanıdık 650-700 kg almış dekara ve tarlalara adana99 ve tekira ektim azda sektörye ektim ama agrılıklı olarak diger 2 çeşidi (adana99-tekira) ektim
aslında ekim zamnı açacaktım bu konuyu ama bugday bir çıksın bir göreyim dedim bekledim ama işin kötü tarafı kurak bir yıl oldugu için bugdaylar bu ay çıkıyor malesef yani geç kaldı

şimdi benim ilk gözlemim şu oldu tekira ile adana99un çıkışı arasında uçurum var nerdeyse
bu çeşit zor çıkıyor ve çok seyrek nerdeyse tekira ektigm tarlalar boş diyebilirim
adana99 hızla gelişiyor görüntü fena degil
sektörye ise iki çeşidin arası diyebiliriim çıkışta ve gelişimde

benim sormak istedigim bu çeşidi daha önce eken var mı
varsa memnunmusunuz ve bu çeşide ekstra bakım (gübre veya ilaç) yapılıyormu
fiyatı biraz düşük gidiyormuş diyorlar bu dogrumu
netür arazilere ekilmesi uygun mesela bana taban arazilere ekmemi önerdiler bende öyle yaptım
veya benim aklıma gelmeyen sizlerin eklemek istedigi neler var tekira hakkında

şimdiden teşekkür ederim vereceginiz cevaplar için

Ynt: tekira bugday çeşidi

tekira sahil kesimi buğdayı diye biliyorum. sitemizde alipasalierkan sanırım ekiyor bu çeşitten, bu konuyu görünce cevap yazacaktır. sahil kesimlerinde verim olarak iyi sonuçlar veriyor diye biliyorum. kırklareli tam karasal iklim olduğu için biz cesaret edip ekemiyoruz.

GÜRKAN link=topic=72888.msg847904#msg847904 date=1392564587' Alıntı:
tekira sahil kesimi buğdayı diye biliyorum. sitemizde alipasalierkan sanırım ekiyor bu çeşitten, bu konuyu görünce cevap yazacaktır. sahil kesimlerinde verim olarak iyi sonuçlar veriyor diye biliyorum. kırklareli tam karasal iklim olduğu için biz cesaret edip ekemiyoruz.
benimki biraz kumar oldu aslında 10-20 dekar falan ekip denemek lazımdı
ama 650-700kg dekar verimini duyunca biraz aldandım gaza geldim
erkan konuya davetlisin kardeşim :)

dayço link=topic=72888.msg847906#msg847906 date=1392564736' Alıntı:
yemlik cinsi buğday değerleri çok düşük

bizim burda aslıdna genelde buyday sezonunda aşagı yukarı tüm bugdayları yemlik diyerek olıyorlar ama un oluyor tabi ama kışın hepsi aynı kapıdan çıkıyro fiyat yükseliyor
bende bubugdayın kalite olrak biraz düşük oldugu için sezonda 1-2 kuruş düşük fiyata satıldıgını duydum
ama beni sıkıntıya sokan asıl konu bu bugdayın çıkışı çok zayıf digercins bugday ektigim atrlalar yemyeşil oldu maşallah ama bunu ektigim tarlalar ekilmişmi boşmu belli degil

uzay kasa link=topic=72888.msg847921#msg847921 date=1392566380' Alıntı:
Hemşo bu ne yav.İlk defa duyuyorum.Umarım emeğinin karşılığını fazlasıyla alırsın.

valla hemşo bende ilkdefa duymuştum :) durmuş gök var büyük esnaf ve sulama birligi başkanı ve epeyde büyük çiftçi bu adam dan almıştım tohumu
adam öve öve bitiremiyodu kendi yerlerine ekmiş geçen yıl
ama buda bir ders olur bana artık hasat sezonunda belli olur ne olacagı :)

Tekira verimli bir buğday. Erkenci bir çeşit. Bölgeniz şartları nasıldır bilmiyorum. Ama bizim bölgede erken ekmeye gelmiyor. Biraz daha geç ekilmesi gerekiyor diğer buğdaylara göre. Biz 2 senedir ekiyoruz. Memnunuz. Verimli senede 650 Kg ' ye kadar aldık. Çok iyi yerlerde 700 Kg yaptığıda oluyor. Normal senelerde de 550 Kg civarı yapıyor. Değerleri biraz düşük çıkabilir. Ama satışta herhangi bir sorun yaşamadık. Piyasa fiyatından hep sattıyoruz. Daha önce böyle çok verimli ektiğimiz Gardolap cinsi bir buğday vardı. O mesela değirmenler tarafından tutulmuyordu. Fiyatıda düşük oluyordu. Ama bu ona göre daha yüksek değerli ve tutuluyor.