2014 Sezonu Saman verimleri ve Saman Fiyatları

Merhaba arkadaşlar,

Buğdayların şu anki gidişatı Trakya tarafında saman veriminin geçen yıla göre daha iyi olacağını gösteriyor. Tane verimi için Mayıs - Haziran dönemi iklimi belirleyici olacak.
Saman için ise esas Mart - Mayıs dönemi yağışları ve iklimi belirleyici olacak. Fakat geçen yıla göre kardeşlenmeler ve dekarda olan buğday bitkisi , vb daha güzel duruyor. Böyle olursa Trakyada bereketli bir zaman sezonu yaşayabiliriz. Ayçiçeği ekimide merada geçen yıla göre daha az sanki , geçen yıl yaşanan fiyat düşüklüğünde buna sebep oldu sanırım.
Sizlerin bölgesinde sap-saman durumları nasıl , konuyu yaza kadar takip edebillelim diye açıyorum.

Ynt: 2014 Sezonu Saman verimleri ve Saman Fiyatları

bu sene samanın aranacağını düşünüyorum.nedeni hem senenin kurak geçmesi.hemde geçtiğimiz yıl saman para etcek diye birçok büyük çiftçi biçerken kıydırmadı sapları.çoğuda yerde sapları kaldıramadığından ekim kasım ayına sarktı sürüm işleri.kiminle konuşsam bu sene kıyacağım diyor sapları.bu nedenlerden dolayı aranacağını düşünüyonrum

umutmalkoc link=topic=72928.msg848329#msg848329 date=1392623238' Alıntı:
bu sene samanın aranacağını düşünüyorum.nedeni hem senenin kurak geçmesi.hemde geçtiğimiz yıl saman para etcek diye birçok büyük çiftçi biçerken kıydırmadı sapları.çoğuda yerde sapları kaldıramadığından ekim kasım ayına sarktı sürüm işleri.kiminle konuşsam bu sene kıyacağım diyor sapları.bu nedenlerden dolayı aranacağını düşünüyonrum
Umut hocam,
Geçen sene saman ihtiyacını herkez gördü , evvelki sene ise kıtlık olduğu için , geçene sene insanların birçoğu yerlerini bahar aylarında ota biçtirdiler , daha ihtiyaçlarının bir kısmını mayıs - haziran ayında gördüler , haliyle sezondada yeterli miktarda saman arzı olması sebebiyle bir önceki sene kadar talep oluşmadı samana.
Durum itibari ile Trakyada yine geçen seneki senaryo olabilir , ancak yeterli derecede arazisi olmayan çiftlikler veya arazisi az aile işletmeleri saman arar bu sene , Trakyada çok sıkıntı olacağını düşünmüyorum. Lakin mevsimsel kuraklık ülkemizin bazı bölgelerinde buğday-arpa-yulaf gibi bitkilerin çıkışlarına sekte vurdu , belki oralarda biraz sıkıntı olabilir. Tabi nasip kısmet , daha hasata kadar uzun bir süre var , mevsimin ne getireceği belli olmaz.

Arkadaşlar Bu Sene Saman Fiyatı Çok Pahalı Olacak Lütfen Elinizdeki Samanları Değerlendirin İnşallah Trakya Ve Egede Ürünler İyi Olur Diğer Bölgeleri Saymıyorum Durum Buralarda Çok Kötü Hala Çıkmayan Tarlalar Bile Var.

Bende bu sene saman piyasasının hareketli olabileceğini düşünüyorum. Diğer bölgelerdeki kuraklık devam ederse aranabilir. Bu sene işe yeni girenler biraz hayal kırıklığı yaşadıydılar. Ayakta kalanlar yine parlak bir sezon geçirebilir. Heleki geçen hareketli sezonda iyi satış yapanlar ve bu sezonda aynısını yaşarsalar. Euro yüksekmiş falan dinlemezler. Yaza fuarlarda çok satış olur...:D

Yok size saman falan. Kıyıcaz hepsini çatır çatır :p

Şaka bir yana,ufuk abi haklı.Bu sene daha iyi kardeşlenme oldu.Sap fazla olacak. Fiyat da iyi olursa çiftçiler en azından biçim parasını çıkarabilirler. Bir sene öyle olmuştu. Biçim parasına gitti samanlar.

Şimdilik buğdayın gidişatı iyi böyle giderse sapta iyi olur lakin bunu zaman gösterecek.Geçen sene sap iyi olmamasına rağmen iyi fiyattan vermiştim.Bir önceki sene ise bu sefer sap iyiydi ama fiyat istediğim gibi gitmedi.Kısmet işi bir nevi.Hayırlısı neyse o olsun diyelim.

şubat ayında 20 derece sıcak ve hiç yağmur yok.
şu an için buğdaylar sıcaktan ve zaman zaman sis olmasından dolayı iyi gibi.
fakat mart nisan gibi yağmur yağmazsa (inş. yağar)
bu ekinler başak bile çıkaramaz. (ekinler başak çıkarırsa şükredin)
o zaman sap da olmaz, balya da. bu sene buğday, saman çok az olacağını düşünüyorum.

henüz ekilmemiş olan ayçiçeklerinin de boşuna masraf etmemek için ekmemek doğru olur bence.
en azından, mazot, tohumluk, ilaç, gübre vs. tasarruf edilir. çünkü ayçiçeklerinin yarım metre olması bile büyük şanstır. yağmur olmadan 8-10 yaprak olunca kuruyacaklarını düşünüyorum.

aklı olanlar kuraklığa karşı sigorta yaptırsın...

edirne22 link=topic=72928.msg848569#msg848569 date=1392657884' Alıntı:
şubat ayında 20 derece sıcak ve hiç yağmur yok.
şu an için buğdaylar sıcaktan ve zaman zaman sis olmasından dolayı iyi gibi.
fakat mart nisan gibi yağmur yağmazsa (inş. yağar)
bu ekinler başak bile çıkaramaz. (ekinler başak çıkarırsa şükredin)
o zaman sap da olmaz, balya da. bu sene buğday, saman çok az olacağını düşünüyorum.

henüz ekilmemiş olan ayçiçeklerinin de boşuna masraf etmemek için ekmemek doğru olur bence.
en azından, mazot, tohumluk, ilaç, gübre vs. tasarruf edilir. çünkü ayçiçeklerinin yarım metre olması bile büyük şanstır. yağmur olmadan 8-10 yaprak olunca kuruyacaklarını düşünüyorum.

aklı olanlar kuraklığa karşı sigorta yaptırsın...
hayırlısıyla inşallah yağış olurda ne saman nede başka bir sıkıntı olur.
şuan için kuraklığı sığorta kapsamına alan bi firma varmı.tarsimde sığorta şartlarında kuraklık yok biliyorum ben.

bizim bölgemizde sıkıntılı ama saman durumunu bahar yağışları belirler. bir diğer etken ise hayvan varlığı ve büyük çiftlikler. çok inek kestiren oldu ve büyük çiftlikler tek tek kapanıyo talepte azalma oldugu kesin. bir diğer etkende samanı ikame eden diper ürünler. yonca geçen sene pek para etmeyince bölgemizde bozanlar oldu. fiğ ekilişleride az. saman para ederse arpayı biçip yerine fiğ ekmeyi düşünüyorum kendi hayvanlarımız için.