DEFRANSİYEL KİLİDİ YARDIM

Merhaba arkadaşlar
Bugün bahceye bi kaz ayağı çekeyim dedim ve bahçeye giriyim derker motor alt zemin yaşmış battı, baya bi uğraştım; bu esnada da defransiyel kilidine bastım. Bi ara bi çatırtı geldi öylece kaldı baktım çıkmayacak başka bi traktör çağırıp geri geri çektirerek kurtuldum.
Düze çıkınca baktım kilit ayağı kalkmamış. elimle çektim gelmedi akrabam bi ustayı aradım ileri geri gidince kendi bırakır dedi yaptım yine olmadı, başka bi ustayı aradım kilit basılı iken direksiyonu çevirdinmi dedi bende evet deyince içindeki pimi kırmıştır elinle çek gelir dedi nolcak dedim eğer kullanıcaksan kovan açılıp pim değişecek dedi. neyse köye kadar gittim elimle tekrar çektim eski yerine geldi ama tekrar basmaya korktum.
başına gelen varsa bu kilit direksiyon çevrili iken basılmazmış neden ayrıca bu hali ile başımıza bi iş açarmı acaba. Yapsakmı diycem ama sağ taraf kovan sökülecek uğraştıracak anlaşılan, napıyım?

Ynt: DEFRANSİYEL KİLİDİ YARDIM

valla inşallah diyeyimde önceden birkere daha başmıştım kendi kalkmıştı ayrıca catırtı seside beni korkuttu. napsak ki bilemedim.
kullanımı hakkında bilgisi olan varsa anlatırsa sevinirim.

Defransiyel kilidine basarken ufak kırmalar hariç direksiyonun döndürülmemesi gerekir. Defransiyel dağıtmaya kadar yol açabilir. Eğer tam tekerlerin biri patanaj yaparken defransiyel kilidine bastıysan çatırtı sesi normaldir dişliler birbirine çarpmıştır. Ya patanaja düşmeden önce basacaksın pedala yada ayağını yumuşakça koyacaksın aniden basmayacaksın. Tümoda pek kullanmıyorum ama önceki tek çeker motordan tecrübe ettiğim bunlar. İnşallah sıkıntı çıkarmaz abi.

Bildiğim 285 398 ve 3105in difransiyel kilidi ayağını ilk basıp çektiğinde kavrıyor ve sen ayağını tekrar basıp çekene kadar kavramayı bırakmaz
Sizinkide öyledir büyük ihtimal..
Bunu biliyorsanız sıkıntı yok

Geçmiş olsun..

Dif. kilitli arazi araçları dahil (özellikle %100 manuel kilitler) traktörlerde de kilitliyken sağ-sol yapılmaz!

4x2 traktörde neyse de 4x4 ' de HİÇ yapılmaz.. 4x2 traktörde sağ-sol yapsanız bile motor düm düz gider önleri hiç dinlemez zaten..

Ama 4x4 ' de 4x4 ' de bağlıyken, önünde ağır olmasıyla birlikte arkalar dümdüze zorlar, önler direksiyonu kırdığınız yöne ve olan olur..

Çare.. dümdüz gitmek.. zaten sistem odur..

Belki yeri değil ama sorayım dedim. Örneğin 500 metre uzunlukta ip gibi iz yapmak istiyorum.Defransiyel kilidine bassam tekerler eşit döneceği ve sağ-sol yapmayacağını varsayarak ip gibi gider mi traktör???

omeryucel link=topic=72945.msg848678#msg848678 date=1392665409' Alıntı:
Belki yeri değil ama sorayım dedim. Örneğin 500 metre uzunlukta ip gibi iz yapmak istiyorum.Defransiyel kilidine bassam tekerler eşit döneceği ve sağ-sol yapmayacağını varsayarak ip gibi gider mi traktör???
hiç kaçırmayacağını varsayarsak gider ama illaki kaçırır direksiyon hatalarından dolayı

Dif kilidi arka tekerlere aynı anda aynı miktar dönecen hadi aslanım deh demek :) teorik olarak evet aynen.. dümdüz gider..

Onun dışında çok dik, kaygan yerlerden inerken, çıkarken işe yarar.. tekerin biri yaşa/çamura gelince rampa iniş/çıkışında ÇOK tehlikeli olan yanlamayı (motorun yanının eğime gelmesi) önler.. vs..

Yeri geldimi bi motor çekmiş kadar faydası var.. bilmeden kullanılır diye arazi araçlarında fabrikasyon ÇOK azdır (Nivada orta kilit satndart mesela..).. meraklısı bi ton emek/para verir sonradan taktırır araç o zaman gerçekten 4x4 olur :)

ben busene bir kaç defa kullandım çekişde çok fayda ediyor ama kullandığında tek fren veya dreksiyonu çok kırıdığında difransiyeli dağıtırsın ben genelde tek teker eskıya çıkdığı zaman kullanıyorum eyerki pimi kırıldıysa bir sorun olmaz zaten içinde bir yay var o geri atıyor onuda ellinle yaparsan bisıkıntı olmaz kovan açılmasına gelince fren balatalarını değiştirsen onunda yaparsın çokda zahmetli bir şey değil bir arka teker sökülecek ve kovan civataları açılacak ve yerine yeni yayı takıp kapatacak 2 saat bile almaz eyerki çok kullanmıyorsan balata değiştirene kadar açma

anayurtlu 3105d link=topic=72945.msg848684#msg848684 date=1392665744' Alıntı:
hiç kaçırmayacağını varsayarsak gider ama illaki kaçırır direksiyon hatalarından dolayı

Yine de insan hatası kadar olmaz herhalde

UÖZKAN.77 link=topic=72945.msg848685#msg848685 date=1392665828' Alıntı:
Dif kilidi arka tekerlere aynı anda aynı miktar dönecen hadi aslanım deh demek :) teorik olarak evet aynen.. dümdüz gider..

Onun dışında çok dik, kaygan yerlerden inerken, çıkarken işe yarar.. tekerin biri yaşa/çamura gelince rampa iniş/çıkışında ÇOK tehlikeli olan yanlamayı (motorun yanının eğime gelmesi) önler.. vs..

Yeri geldimi bi motor çekmiş kadar faydası var.. bilmeden kullanılır diye arazi araçlarında fabrikasyon ÇOK azdır (Nivada orta kilit satndart mesela..).. meraklısı bi ton emek/para verir sonradan taktırır araç o zaman gerçekten 4x4 olur :)

arşivlik bilgiler abi sağolasın...

valla kullanmasamda benim makinanın tam çalışması lazım yani anlayacağınız biraz kıl ım bu konularda eğer çalışmazsa havaların iyiliğine denk getirip sökerim. balataları yazın değiştirmiştim, bitmesini beklersek çok bekleriz artık.
yapımı kolaydır inşallan mama ne yaparsak yapalım teker+fren tertibatı+çeki bağlantıları+yağ boşaltım+doldurma+ıvır zıvır heralde 2 günde anca tıplarım.

Peki yardım edelim öyleyse: Bunu şöyle örnekleyebilirim. Elinizin sağ ve sol parmakları açın şimdi iki elinizin parmaklarını bir biri arasına gelecek şekilde kenetleyin. Bunu en kolay nasıl yaparsınız. Düşünün.

Şimdi Kullanım Kitapçığından Okuyalım.:

Kilit Kullanma İşlem Sırası:Kilitlerken
1-Debriyaj pedalına basınız. (Traktör hareketsizken.)
2-Difransiyel kilit pedalına basarak kavratınız.
3-Diferansiyel kilit pedalına basılı ilen, debriyaj pedalını yavaş yavaş bırakınız. (Bu esnasa dif. kutusu tarafındaki kilitlenme parçası teker tarafındaki kenetlenme parçasına tırnakları ya tam oturur yada hareket edince biri birine kenetlenir.)
4-Traktörün hızını el gazı ile ayarlayınız. Pedala hala basılı tutuyoruz.

Kilidi Devreden Çıkarma:
1-Patinajdan kurtulduğunuzda, ayağınızı diferansiyel kilit pedalından çekiniz.
2-Kilit siteminin kurtulmadığını anladığınızda, fren pedallarından birine veya geçici olarak debriyaj pedalına basıp bırakınız.

http://www.ekilavuz.com/kilavuz/f1f0b24dec00e6f6/72/massey-ferguson/massey-ferguson-240-t1/traktor

Aslında sadece dif kilidinde değil 4x4 ' e geçerken de durmak lazım.. misal Zetor ' da düğme 4x4 var havalı ve 15 km ' nin altındaki hızlarda durmadan geçebilirsiniz diyo ama durarak yada durmaya yakın hızlarda geçmesini tercih ediyom..

Tata pikapdada 60 km ' nin altındaki hızlarda durmadan geçirebilirsiniz diyo.. çok dikkat etmedim 50-60-70 geçtiğim oldu.. şimdi 3 sene sonra önde ufak ufak sıkıntılar başladı..

Arkadaş çok güzel demiş.. sağ elin sol elin parmaklarına geçmesi misali.. dişliler birbirine oturuyo.. ne kadar yavaş o kadar iyi.. hatta duracan..

Özetle; dif kilidine de 4x4 ' e de durarak geç.. kilitte sağ-sol yapma.. TEK FREN HİÇ YAPMA! Dif kilidi yerine göre yardıma gelen bi motor kadar faydalıdır ama özen şart..