14 Tonluk/İkiz Dingil Römork

Ynt: 14 Tonluk/İkiz Dingil Römork

UÖZKAN.77 link=topic=72963.msg852755#msg852755 date=1393277967' Alıntı:
şimdi rakam veremiyecem.. ama ozaman usta 'ha yağlı ha havalı.. fiyatları aynı demişti' yani çok değildir.. 300-500 tl tahmini.. yalnız tek dingilde var sadece..

O fiyatlara gelirse yapmayı düşündüğümüz balya römorkuna da koyarız lakin bizim traktörlerde hava olmadığı için mecbur yağlı olacak.

Nette baktım ama göremedim şu hidrolik fren tertibatlarından. Acaba fren teline bağlı basit bir pistondan ibaret mi?

ağam frenler nasıl hava kullanıyosun galiba.zetor mu çekiyo bunu.bi dengesizlik varmı??fren oranlarında.traktör ve römork dengeli fren yapabiliymu??şunun için soruyorum tırlarda römorrk kumanda valfi olur çekicide.mantık olarak traktördede olması lazım ama koymuyolar.hep merak ederim hiç denkgelmedi buralarda..

zetorda hava var.. römorkunda motora doğru olan dingilde havalı fren tüp var.. 2 hortum var römorka takıyon.. biri zetordaki tüpten römorktaki tüpü dolduruyo.. diğeri frene basınca AYNI ANDA-AYNI KARAR frenletiyo.. bildiğin tır sistemi Mustafa.. bilirsin hidrolik aynı anda-aynı karar olmaz bu tadı vermez..

bunu ister inan ister inanma 87 bg Zetor çekiyo.. hem de 19 tonu gördü.. 25 ' e doğru giderken römorkun lastikler pes etti.. emin ol çok tatlı güzel çekiyo..

römorkla... sürekli 4x2 ile düzde 6 ile (aynen sadece kelle olrak vurduğu 37-38 km ' yi görüyo) en ağır rampada seri 2-3.. o rampada koşsan yüklü kamyonları geçersin anla..

dahası yeni aldığımız Zetor 7441 (72 bg).. ilk fırsatta bu römorkla test edip paylaşcam... zetoru yanlış tanımadıysam aynen çekecek inşallah :)

UÖZKAN.77 link=topic=72963.msg866107#msg866107 date=1394876010' Alıntı:
zetorda hava var.. römorkunda motora doğru olan dingilde havalı fren tüp var.. 2 hortum var römorka takıyon.. biri zetordaki tüpten römorktaki tüpü dolduruyo.. diğeri frene basınca AYNI ANDA-AYNI KARAR frenletiyo.. bildiğin tır sistemi Mustafa.. bilirsin hidrolik aynı anda-aynı karar olmaz bu tadı vermez..

bunu ister inan ister inanma 87 bg Zetor çekiyo.. hem de 19 tonu gördü.. 25 ' e doğru giderken römorkun lastikler pes etti.. emin ol çok tatlı güzel çekiyo..

römorkla... sürekli 4x2 ile düzde 6 ile (aynen sadece kelle olrak vurduğu 37-38 km ' yi görüyo) en ağır rampada seri 2-3.. o rampada koşsan yüklü kamyonları geçersin anla..

dahası yeni aldığımız Zetor 7441 (72 bg).. ilk fırsatta bu römorkla test edip paylaşcam... zetoru yanlış tanımadıysam aynen çekecek inşallah :)

abi aynı oranda fren yapıyosa bu zıkkımın biyerinde kumanda valfi var ben görmedim.senden ricam bi ara hava aksamlarının nerede ne parçası versa resimlerini çekip paylaşman.önemli bişey benim için.öğrenmem lazım.

şimdi dışardayım memlekete dönünce tamamdır..

şöyle.. motoru çalıştırıyoz.. birimiz frene basıyo.. biri dışarda römorkun freni takip ediyo.. aynı anda kapıyo.. ama fren etkisini ölçmedik.. mantık olarak motorun tüp, römorkuna bağlı yani aynı anda aynı miktar frenler, değil mi..

zeten bilirsin.. avrupada artık hidrülük/yağlı römok frenleri yasakmıymış neymiş.. hep havaya yöneldiler.. malum biz arkadan arkadan gitmeye alıştık millet olarak..

bu arada inan ilk aldığımızda meraktan bikaç kullandık, sonra pek de kullanmadık işin garibi..:)

**

4x2 ve 6 ana vites.. seri 4 ile rampada.. tartılı 15 ton..

ZETOR 90-15 TON KUM ÇEKİYOR/BAYBURT.

ozaman senin römorktada var keramet.ALB (çubuklu ventil veya yüke bağlı kumanda ventili)römorkata mutlaka var demektir.çünkü traktörün özgül ağırlığıyla römorkunki bir değil.aynı anda kapıyorsa kumanda ventilleri tam yani.sen römorkun sistemide çek ağa.görelim.daha önce forumda bu konuya raslamadım.ayrı bi başlıkta masaya yatıralım.bizim millet fren konusunda pek bi salgavur.el alem eski römorka fren taktırır bizimkilerde olan freni iptal ederler :) önemli bence.hemde çok önemli.komşu köyde iki çocuk öldü frensiz römork yüzünden.yazık biri daha 7 yaşında biri 11.kimin günahı sence??adam geri kancasını kullanmaya eriniyomuşta geri manevra yaparken kasmasın diye freni iptal etmiş.cahilliğe bak sen.tembellik yüzünde iki can gitti.

Mustafa.. zetordaki fren, hava, hava tüpü hep kendinin orjinal.. hatta 4x2 ' deyken bile frene basınca önleri de normal fren+hava destekli frenliyo..

Römorktaki hava tankı, teşkilat Konya/Çayırova römork/trayler.. sizin ora bilirsin..

aynı fikirdeyim, rampadan bi korkumuz yok evelAllah.. ama inişte frenden ziyade motor frene/düşük vitese daha çok güveniyom.. vitesi boşa atmak ise Azarail ' e gel canıma al demek gibi bişe zaten :)

1-2 haftaya evdeyim.. fotoda çekerim/videoda sen tarif et yeter..

Bu romorkun 10 tonluk olanını düşünüyoruz ama traktörün ebadına büyük gelir mi acab diye düşünüyorum. Traktör 82 bg same frutetto.. Özellikle tehlikeli yollarda nakliye yapmak durumundayım.. Meyve nakliyesinde kullancağız.. Bahçelrimiz köye uzak ve yolları hep rampa .. Bahçelerdne köye meyve getirirken hep yokuş aşağı iniyorum ve yollarda çok dar , kenarı uçurum.. Sizin tavsiyeniz nedir acaba arkadaşlar ? 10 tonluk çok mu gelir sameye ? . bu arada same nin çıplak traktör ağırlığı 2600 kg..

2600 kg ' lük motor bg olarak yüksek olsada ebat..vs dolayı 6-8 ton bakın derim.. düzde 10-15 tona kadar iyi-kötü yolu var ama iniş ÇOK zor!

Zetor 6421-15 tona yakın yük ama hafriyat işi yakın mesafe doldur boşalt işi.. uzun normal yolda Zetor 90 4x4 kullanıyoz..

http://www.trakkulup.net/fotograflar-(cekimler)-405/zetor-6421-romork-performansi/msg901205/?topicseen#new

Bizim römorkun ilk günden beri bizi verem eden kendinden yağlı kaçıran krikosunun inme sıkıntısını 1 tek VANA ile çözdük.. daha milim salmıyo kendini.. özellikle bu tip kriko kullananlara tavsiye edilir..

Vana da ise yarsmadi..

Bu dunyada 2 sey adami kocaltir.. cekmeyen motor ve kalkmayan romork oku..

Omrumden omur gitti.. ilk basa donduk.. yeni romork almis kadar sevincliyim.. caylar benden:)

Dorse tir krikom geldi hasan huseyin usta sagolsun.. orta yollu romorku yukuyle tekerini yerden keser insallah..

Hidrolikmis suymus buymus hava civa.. al bi dorse krikosu istersen 25 ton at vesselam.. dorseyi ustundeki 40-50 ton yuku kaldiriyo.. sifir bakim sifir kablo sifir yag.. sifir kalkmama ihtimali.. sifir bozulma ihtimali.. hele bi takip deneyim 10 sene genclescem insallah:)