Buğday'da Geniş Yaptaklı Ot ilaçları

Ynt: Buğday'da Geniş Yaptaklı Ot ilaçları

sebazios link=topic=79838.msg946371#msg946371 date=1418670495' Alıntı:
Karışabilirlik durumu çok nüans ve sağlam kimya bitkisi isteyen bir konu.

Çünkü her ilacın içindeki etken madde farklı olduğu gibi bu maddenin diğer kimyasallara karşı göstereceği tepki de farklı. Konuya bir de ana maddenin yanındaki ek maddeleri ile ortam değişkenlerini katınca iş çığırından çıkıyor.

Bu maddeler arasında birbiri ile asla karıştırılmaması gerekenler olduğu gibi birbirlerine 'antagonistik' (birbirlerinin faydasını sönümleyen) maddeler de mevcut çünkü.

Kısaca uzman bir kimyager, yada kimya üzerine iyi eğitim almış biri değilseniz, kimyasal ilaçlar ve karışabilirlikleri üzerine hiç kafa yormayın. Boşa zaman olur.

Bugün iş öyle bir konuma gelmiştir ki, birbirleri ile ilişkileri ve bu ilişki sonrası bitkinin vereceği reaksiyonun hesaplanma olasılığı olmayan çok sayıda madde var piyasada. Bu nedenle, ilaç firmaları dahi, sattıkları/ürettikleri ilaçların karışabilirliğini net olarak kestirmiyor. Çünkü ne işe karıştırılabileceğini bilmiyorlar. Binlerce madde var.

Tüm ilaçların üzerindeki karışabilirlik ibaresinin karşısında: 'siz yine de görsel karışım testi yapın' yazmasının sebebi de budur. Durum çok acıdır, Çünkü karışım hakkında 'çok sınırlı' bilgi veren bu testi doğrudan size firma öneriyor :D

Bu noktada ısıdan neme, topraktaki maddelerden bitki türüne kadar her değişkende farklı sonuçlar verebilecek olan bu karıştırma işlemi ve bu işlemin bitki üzerinde doğuracağı netice, sadece deneme yanılma yoluyla net olarak saptanabiliyor.

Ziraat mühendislerinin belki de en nefret ettikleri soru olmasının sebebi de bu :D

Sizin 'bunlar karışır mı?' diye sorduğunuz o masum soru aslında:

'A ilacının içersindeki x,y ve z maddelerinin, B ilacının içerisindeki k,t,s ve z maddeleri ile ... oranlarında, ... sıcaklıkta, ... yöntemiyle, ... miktar suda karıştırılması ile elde edilecek karışımın, analiz sonuçları ... şeklindeki toprakta yetiştirilmiş ... dönemindeki ana mahsul ... bitkisine ve tarlada istenmeyen, isimleri aşağıda listelenmiş 18 tane yabancı ota olan etkileri tam olarak nelerdir?' diye sormuş oluyorsunuz.

Eğer bir çiftçi olarak uzmanlaşmak ve bilgilerinizi geliştirmek istiyorsanız, bence en doğrusu tercih, bitki besin elementleri . Şu anki bilgi birikimimize de uygundur. Zaten epi topu 10-12 tane önemli element mevcut. Bunların karışımları ve bitki sağlığındaki görev ve etkilerini öğrenmek hem daha kolay, hem de daha faydalı olur.

Yukarıda Ofas kardeşimin verdiği terkip nasıl? Bana makul geldi, en azından ne kattığını ve miktarını biliyorsun. Hazır olarak
onlarca çeşit sıvı karışım var ve bana bunlar hiç güven vermiyor.

Ben aslında taban ve çim gübresi veriyorum ama insanlar 'nasıl olsa ilaçlama yapıyorsun ve tarlaya giriyorsun, aynı zamanda yaprak gübresi de verilmeli' diyorlar.

Bir de senin uyguladığın veya tavsiye edeceğin başka bir öneri var mı?

ofas link=topic=79838.msg946350#msg946350 date=1418667881' Alıntı:
Bu konuda benden çok daha uzman arkadaşlar vardır yanıltmak istemem bilen arkadaşlarda ukalalık saymazsa acizane paylaşayım.

İlk etapta belirtmek isterim ki bitkide asıl amacımız kökten beslemek olmalı. Fakat çeşitli nedenlerle buna imkan olmadıysa tercihimiz yapraktan beslemek oluyor.
Gelelim uygulamalarıma; hububatta 400lt bir ilaç makinesine 500gr çinko sülfat, 1500gr MAP, 2500gr potasyum nitrat, 1000cc humik asit ( pH düşük tercih edilmeli ), 400gr kadarda üre
Bu karışım yaklaşık 14-15 da alanda bitiriliyor.

En baştan en sona katılıyorum.

Bitkinin ağzı köküdür.

Özel mesaj ile 'yaprak gübre önerisi' isteyen arkadaşlar oluyor. Üst gübrelemelerini soruyorum. Söylüyor. Bariz bir şekilde azot eksik.

Israrla azot kullanılması gerektiğini söylüyorum. Hatta çırpınıyorum. Yok. Dikmiş kafayı. Illa yapraktan uygulayacak :D

Cevap vermiyorum. Valla. Ciddi ciddi söylemiyorum.

Üst gübre ile yaprak gübresi için benim bulabildiğim en iyi benzetme:

Biri yiyecek, diğeri içecek.

Karnınız açsa yemek yersiniz. Bir içecek asla karnınızı doyurmaz.

Ama kuru fasülye ve pilav da ayransız olmaz.

Not: yaprak gübre uygulamalarımız birbirine yakın.

sebazios link=topic=79838.msg946384#msg946384 date=1418672005' Alıntı:
En baştan en sona katılıyorum.

Bitkinin ağzı köküdür.

Özel mesaj ile 'yaprak gübre önerisi' isteyen arkadaşlar oluyor. Üst gübrelemelerini soruyorum. Söylüyor. Bariz bir şekilde azot eksik.

Israrla azot kullanılması gerektiğini söylüyorum. Hatta çırpınıyorum. Yok. Dikmiş kafayı. Illa yapraktan uygulayacak :D

Cevap vermiyorum. Valla. Ciddi ciddi söylemiyorum.

Üst gübre ile yaprak gübresi için benim bulabildiğim en iyi benzetme:

Biri yiyecek, diğeri içecek.

Karnınız açsa yemek yersiniz. Bir içecek asla karnınızı doyurmaz.

Ama kuru fasülye ve pilav da ayransız olmaz.

Not: yaprak gübre uygulamalarımız birbirine yakın.

Anlaşıldı.

Yakında Mart gibi ilaçlamalar başlıyor buralarda, bu uygulamayı deneyip farkı gözlemleyeceğim Allah izin verirse.

Tekrar teşekkür ederim.

sebazios link=topic=79838.msg946287#msg946287 date=1418663056' Alıntı:
Arkadaşlar konu işe ilgili yukarıdaki gibi bazı konular açılmış lakin o tarihten sonra yeni ilaçlar çıktığı için güncelliğini yitirmiş, hem de çok geniş kapsamlı tutulmuşlar. Biz biraz daha özele inelim.

Buğday ' da kullandığınız geniş yapraklı ot ilaçları hangileri?

Fiyat performans durumu ve tercih etmenize sebep olan etkenler neler?

Hepsinden öte randıman durumları ve olumsuz yönleri neler?

Merhabalar

Mevcut ilaçlar içinde incinde Buğday Geniş yapraklı ot mücadelesinde kullanabileceğiniz ilaçlar sırası ile

1- Lancelot Süper (3 gr/ da ) Buğday ve Arpa da kullanabileceğiniz en güvenli ot ilacıdır.
Tüm geniş yapraklı otları (köygöçüren,Papatya türlerini ,hardal,Gökbaş vb ) kolaylıkla kontrol edebilmektedir.
Tüm dar yapraklı yabancı ot ilaçları ile karışabilir.
Hububatta güvenle kullanabilirsiniz. üründe fitotoksitiye sebeb olmaz.

2- Mustang : Buğday,Arpa,Mısır geniş yapraklı ot ilacı

3-Perun 75 WG : Buğday dar ve geniş yapraklı yabancı ot ilacı. Püsküllü otlar ve yaban yulafı ve diğer otlarda etkisi tartışmasızdır.

Her herbisit etiketinde yazani oldurur. Benim ilk dikkat ettigim kaliciliklari. En masum gorduklerim harmony extra, sygenta topik ve bunlari kullaniyorum . Illa ki daha etkilileri vardir. Mesela harmony yerine hammer, topik yerine axial, attribut.

Gecen yıl geniş yapraklı için farklı arayışlara girmiştim. Farkli ilacları ve ilaclarin kullanildigi arazileri inceledim. Araştırmalar sonunda ulaştığım sonuclar şunlardı:

1-) İlaçların fiyatlari ile performansları arasında bir oranti yok. Pahalı ilaçların kötü, ucuz ilaçların harika sonuclar verdigi durumlar olabiliyor. Ama tam tersi de.

2-) piyasada çok etkili ilaclar mevcut. Lakin ilacin etkisi arttıkça kalıcılığı da aynı oranda artıyor. İstisnalar mevcut ama büyük cogunlugunda keskin sirke küpüne zarar durumu var.

Kalıcılığı en düşük olanlardan biri Gürkan ' ın da dediği gibi 'harmony extra'. Bu nedenle bu ilaçla devam etme kararı almıştım. Bu yıl da durum aynı.

Gramlik ilaclar kaliciligi en fazla olanlar ve etkisi yere gore degisebiliyor. Bizim burada yavsan otu buyuk problem yaratmaya basladi,gramliklari duymuyor bile arrat yada lintur kismen kontrol ediyor. Karacim icin bazen iki sefer atanlar var,otlar direnc kazanmaya basladi. Duruma gore ilac kullaniyoruz. Ama normal sartlarda mustang etkisi fazla kaliciligi az bir ilac, dar yapraklilar icin puskullucayir yoksa axial kafan rahat olsun dersen.

Ynt: 2014 Buğday yabancı ot ilaclama
« Yanıtla #3 : 23 Mart 2014, 16:07:17 »
Alıntı
Tesekkurler Dow Agronun bolge yetkilisi bayisen özellikle perun istedigimi duyunca beni aradı kullanım ile bilgi verdi bugday kucuk iken kullanıldıgında dedidigniz gibi durdurma/sarartma yapıyormus. Hava sartlarından dolayı biraz geciktik yabancı ot ilaçlamasında genis yapraklar diz boyuna gelmişti. O yuzden deneme yapmaya karar verdim gelecek yıllardaki planlama acısından
Dekara maliyetlerine gelince
Axial + granstar : 7,75 tl/da
Axial + arrat : 9,25 tl/da
Perun + amin : 9,35 tl/da

Gecen bugday sezonu kendi çapımda deneme yapmıstım ekmeklik bugday da
Benim kişisel tercihim perun + amin seklinde oldu. bu yıl yabancı ot ilaclarını perun olarak aldım.

Hububata kesinlikle toz ot ilacı kullanmıyorum.Fiyatları ucuz olabilir fakat hem toprağa hem de bitkiye verdikleri zarar önemli derecede arttı.(Hammer, Arrat, Lancelot, Harmony Extra,Granstar vs..)
Geniş yaprakta Mustang kullanacağım.
Yulaf için ise Favorite 80ec..

Herbisit konusunda en onemli konulardan biri munavebe. Gectigimiz sezon misirda Mustang kullandik ve memnun kaldik, urunun bugday icin kullanilabilmesi de soz konusu ancak, bizim ekim duzenimizde misir/pancar ve bugday munavebesi yapiyoruz. Dolaysiyla misirda kullandigimiz genis yaprakli ilacini bugdayda da kullanmak bizim icin her sene ayni genis yaprakli ilacinin kullanilmasi sonucu doguracagi icin aktif maddesi mustangdan farkli, bugday icin uygun bir genis yaprakli arayisi icersindeyim. Tabi bugdayda bizim icin yaban yulafina etkili bir dar yaprakli ile rahatca karisabilmesi de onemli. Hal boyleyken arastiriyoruz.

Munavebe gerekliligi suradan kaynaklaniyor. Belki siz de cevrenizde karsilasmissinizdir. Bir urun icin bir bolgede bir ilac ilk kullanilmaya basladiginda cok etkili olur, herkes her sene ondan atmaya baslar, aradan seneler gectikce ilac eskiden verdigi performansi vermemeye baslar dolaysiyla dozu arttirilir.

Burada gerceklesen olay zararlinin ilaca direnc gelistirmesi diye tanimlanan durum. Ornegin yaban yulafini dusunelim, tarladaki yaban yulafi bitkileri her ne kadar ayni gorunseler de her birinin genetik yapilarinda kucuk farkliliklar bulunuyor. Kullandigimiz herbisitler enzimleri bloke ettigi icin direkt olarak bitkinin genetik yapisina dayali calisiyorlar. Bu kucuk farkliliklardan dolayi butun ilaclar ornegimizdeki yulafin buyuk kismini oldurmesine ragmen kucuk bir kismina da etki etmeyebiliyor.

Tarladaki zararlilar da biribirleri ile rekabet halinde olduklari icin birim alanda bugday ekilmis ise cikabilecek yulaf sayisi sinirli. Her sene ayni ilaci kullandigimizda ilacin etkisiz oldugu yulaflara bir rekabet avantaji saglamis oluyoruz, ve zaman icersinde tarladaki tum zararlilar direcli bireyler oluyor.

Munavebe yapildiginda ilk sene bir ilacin etki etmedigi kisim ikinci sene diger ilac tarafindan kontrol edildigi icin ve genel olarak her iki ilaca birden direncli bireylerin olma ve genel populasyonda hayatta kalma ihtimali az oldugu icin surdurulebilir bicimde kontrol saglaniyor.

Ancak ornegin uzun bir sure bir ilac kullanildiginda tarladaki tum zararlilarin o ilaca direncli oldugunu garantilemis oluyoruz, bu safhada baska bir ilaca gecip ardindan uzun bir sure de onu kullanirsak bu sefer zaten secilmis olan yulaflarin icersinden en secilmis olanlarin kalmasi icin ideal ortami hazirlamis oluyoruz.

Herbisitlerin rotasyonu konusunda bir suredir aklimda olup tembellikten erteledigim arastirmaya basladim. Bazi firmalarin urun etiketinde konu anlatilmis ve etki gruplarindan bahsediyor. Bir suru dokuman okudum ve bu kadar basit bir konuda bilgi edinmenin bu kadar zor olmasina hayret ediyorum. Bazi firmalar internet sitelerinde zahmet edip te hangi herbisit grubunun hangi bitki icin oldugunu bile gruplamamis, 20 tane linkin icinden bu patates icinmis gec, bu domates icinmis gec sklinde tek tek urun sayfalarini taramam gerekti... Onumuzdeki hafta firmalardan bilgi alabilirsem durum benim icin biraz daha netlesecek.

Konu ile ilgili kafam karistikca karisiyor, bir asamada toparlayabilirsem detaylica yazacagim. Ancak yukarida dowagro nun perun 75 ilacindan bahsedilmisti, dokumanlarini okudum, neden olmasin diye dusunurken urun brosurunde 'Ekmeklik Bugday' icin oldugu makarnalik bugday ve arpa icin tavsiye edilmedigini gordum. Basa dondum.

Kisaca etki gruplari hakkinda yurt disinda ilac firmalari bir araya gelip bilinclendirme icin organizasyonlar duzenliyorlarmis. Turkiye ' de cok uluslu bir ilac firmasinin calisanina telefon ile ulastim, sizin bu urununuzu misirda kullandim memnun kaldim ancak hangi grup oldugunu ogrenmek istiyorum dedim B ve O grubu oldugunu soyledi, piyasada benim bulabildigim diger ilaclar da genellikle B grubu ancak bir tane O grubu ilac bulabildim sizin ilaciniz her iki gruptada var ise neyle munavebe yapacagim diye sordugumda, yapabileceginiz bir ilac yok yanitini aldim.

Bir sekilde bu munavebenin yolu olmali ancak pek fazla kimse umursamiyor. Ote yandan etiketlerin hepsinde kucuk kucuk yazilmis ve bilinen bir durum, herbisit konusunda bilincli davranmazsak bir gun hic bir herbisitin etki etmeyecegi otlarla karsi karsiya kalacagiz. Ilac firmalarinin Turkiye ' deki tavri biraz umursamazlik kaynakli gibi geliyor bana. Baska ulkelerde bu konuda ilac firmalarinin ciftciyi bilinclendirmeye calismasinin onlar icin en onemli nedeni elimizde mevcut herbistlerin etki etmeyecegi otlar ortaya cikarsa yeni herbisitlerin gelistirilmesinin cok zor olmasi, mumkun olabilse de cok buyuk maliyetleri yaratmasi.

Gramlık ilaçları tercih ediyorum.Her sene değişik kullanmaya çalışıyorum.Kullandıklarım lancelot,lintur,harmony extra...Pek fark göremedim aralarında bu senede birini sallayacağız.

iskender link=topic=79838.msg963581#msg963581 date=1422448892' Alıntı:
bu gün tekirdağ da bir kişiden fiyat aldım perun at diyor,25dönümr 1 adet 170 tl.100 dönüme 4 adet=580tl.

Perun 75 WG kutusunu 20 da alanda kullanılmalıdır

1-ilaç dar ve geniş yapraklı otları kontrol ediyor
2-Trakya bölgesi için şu an için en iyi tavşan otu ve brom kontrolü mevcut
3- Toprakta kalıcılığı yok ikinci ürün olarak istediğiniz ürünü edebilirsiniz
4- BUğaday geçilmesine olumsuz etkisi yoktur