Pancar ve Mısır Ekimi İçin Şakalak veya İrtem Havalı Mibzer Tercihi

Pancar ve Mısır ekimi için havalı 6 sıralı mibzer alacağız. Tercihlerimiz Şakalak veya İrtem marka mibzer olacak. 1 1,5 ay önce Tarım kredi kooperatifinden İrtem 6 sıralı gübresiz havalı mibzer istedik ve ay sonuna geleceği söylendi. Bizde şimdilik şakalak marka mibzere bakıyoruz. Bu mibzerleri kullananlar pancar ve mısır ekiminde hangisini önerirsiniz ?? Alacağımız mibzer balta ayaklı olacaktır.

Ynt: Pancar ve Mısır Ekimi İçin Şakalak veya İrtem Havalı Mibzer Tercihi

bazen burada balta ayak ayaklı havalı mibzerlere rastlıyorum adamlar memnun.şakalak çok ama irtem bilinmez ..

alacağın ne olur olsun şimdiden hayırlı olsun diyeyim ben.

bizim buralarda irtem ve kurt yaygın biz kurtun malını kullanıyoruz 86 dan beri 2. havalı ve bu sene mibzer aldık çok memunuz ve kulananlardan memnun olmayan pek duymadım irtemde var onlarda memnun olanda var olmayanda var ama sizde parça durumu nasıldır bilemem ama ileride parça sıkıntısı çekmemeniz için şakalakların havalısı nasıldır bilemem ama pek fark yoksa ben parça için şakalaklar derim parçalar bolsa ben kurtun havalısını kullanıyorum memnunuz tavsiye ederim

anayurtlu 3105d link=topic=72994.msg849662#msg849662 date=1392828861' Alıntı:
Şakalak olsun yakın olsun :)

Ekimde hangisi daha iyi olur işte onu bilmiyorum. İkisininde Polatlı da bayisi parça servisi vs. var

YUSUFTUYLUOGLU link=topic=72994.msg849663#msg849663 date=1392828924' Alıntı:
bazen burada balta ayak ayaklı havalı mibzerlere rastlıyorum adamlar memnun.şakalak çok ama irtem bilinmez ..

alacağın ne olur olsun şimdiden hayırlı olsun diyeyim ben.

Sağolasın Yusuf abi sezonun başlamasına az kaldı bunlardan birini alacağız artık

Ertuğ Aslan link=topic=72994.msg849667#msg849667 date=1392829242' Alıntı:
bizim buralarda irtem ve kurt yaygın biz kurtun malını kullanıyoruz 86 dan beri 2. havalı ve bu sene mibzer aldık çok memunuz ve kulananlardan memnun olmayan pek duymadım irtemde var onlarda memnun olanda var olmayanda var ama sizde parça durumu nasıldır bilemem ama ileride parça sıkıntısı çekmemeniz için şakalakların havalısı nasıldır bilemem ama pek fark yoksa ben parça için şakalaklar derim parçalar bolsa ben kurtun havalısını kullanıyorum memnunuz tavsiye ederim

Parça konusunda her ikisininde parça servisi ilçede mevcut ama ellerinde bi parça olmaz ve beklemek zorunda kalırsak şakalak mibzerin parçası 4 saatte fabrikadan bize ulaşır. İrtemde belki o sorun olur. İrtemde bildiğim kadarıyla pancar versiyonunda diğerlerinden farklı olarak ek bir tohum yatağı sıkıştırma tekeri var galiba.

atila link=topic=72994.msg849670#msg849670 date=1392829620' Alıntı:
Diskli ekici tipini baltalıya tercih ederdim. Şakalak size daha yakın, yedek parça vs sıkıntısı yaşanmaz. Şimdiden hayırlı olsun.

Teşekkürler Atila abi. Disk ekici tip olanlar nemli tavlı toprakta sıkıntı yapıyor diyo kullananlar. Genelde balta ayak kullanıyorlar. Dediğin gibi diskli tip alsak sıkıntı olur mu ?

servetim link=topic=72994.msg849690#msg849690 date=1392830702' Alıntı:
bizim burda sakalak var disklerdeki delikler cok ufak oldugu için tıkanıyor ekim cok seyreklesiyor sönmezler cok iy bu konuda
Delik çapları kaç mm biliyor musun abi ?

omeryucel link=topic=72994.msg849729#msg849729 date=1392832351' Alıntı:
+1 bi 5 daha fazla olsun gaspardo diskli olsun evladiyelik olsun

Cihan_özece link=topic=72994.msg849725#msg849725 date=1392832187' Alıntı:
5 fazla olsun GASPARDO olsun :)

5 fazlayla kurtarmıyo abi :D bide öyle çok yer ekilmeyecek sezonda 250 dekar pancar 100 dekar falanda mısır ekeriz onun için gaspardo pek bize olmaz.

Disk ekici tip olanlar nemli tavlı toprakta sıkıntı yapıyor diyo kullananlar. Genelde balta ayak kullanıyorlar. Dediğin gibi diskli tip alsak sıkıntı olur mu ?
[/QUOTE]

Nemli-tavlı toprak göreceli bir kavram.
Eğer toprak ıslak ise, baltalı tiplerde (bilhassa biraz ağır topraklarda) sıvama yapıyor ve mısır bitkilerinin ilk kök gelişmesi sıkıntılı oluyor.
Ben iki tipi de kullandım. Baltalı artık bir köşede yatıyor, sadece diskli ile ayçiçeği, mısır, pancar ekiyorum.

atila link=topic=72994.msg849738#msg849738 date=1392833098' Alıntı:
Disk ekici tip olanlar nemli tavlı toprakta sıkıntı yapıyor diyo kullananlar. Genelde balta ayak kullanıyorlar. Dediğin gibi diskli tip alsak sıkıntı olur mu ?

Nemli-tavlı toprak göreceli bir kavram.
Eğer toprak ıslak ise, baltalı tiplerde (bilhassa biraz ağır topraklarda) sıvama yapıyor ve mısır bitkilerinin ilk kök gelişmesi sıkıntılı oluyor.
Ben iki tipi de kullandım. Baltalı artık bir köşede yatıyor, sadece diskli ile ayçiçeği, mısır, pancar ekiyorum.

Atila abi misal bizim bölgede pancar ekim zamanı kooperatifin verdiği mekanik mibzerler ile ekim yaparken onun demir tekerleklerini her sıra sonunda veya 2 3 seferde bir temizlemek zorunda kalıyoruz. Böyle toprakta disk çalışır mı onu hiç bilmiyorum. Burda balta ayak ile pancar ekimi yapıyorlar genelde.

anayurtlu link=topic=72994.msg849749#msg849749 date=1392833606' Alıntı:
Atila abi misal bizim bölgede pancar ekim zamanı kooperatifin verdiği mekanik mibzerler ile ekim yaparken onun demir tekerleklerini her sıra sonunda veya 2 3 seferde bir temizlemek zorunda kalıyoruz. Böyle toprakta disk çalışır mı onu hiç bilmiyorum. Burda balta ayak ile pancar ekimi yapıyorlar genelde.

Şakalak bayi diskli tipe bir yorum getiriyormu? Belki bayii ile deneme için anlaşabilirsiniz. Ekim zamanı iki tipide denersiniz. Hangisinden memnun kalıranız, onu alırsınız. Nihayetinde bir defa alınacak ve diskli tip daha pahalı.

atila link=topic=72994.msg849756#msg849756 date=1392834095' Alıntı:
Şakalak bayi diskli tipe bir yorum getiriyormu? Belki bayii ile deneme için anlaşabilirsiniz. Ekim zamanı iki tipide denersiniz. Hangisinden memnun kalıranız, onu alırsınız. Nihayetinde bir defa alınacak ve diskli tip daha pahalı.

O konuyu bayi ile konuşmak lazım abi . Dediğin gibi balta ayak tavlı toprağı sıvama yapar burada o kesinde disk tip çalışır mı onu denemek lazım.

Denenmişi var ama gaspardoda :) tavda çamurda kuruda sıkıntı yok.attığı tohumuda metre ile ölçmeye gerek yok işini ihmal etmiyor gaspardo :D

gaspardo ve şakalak birbirinin aynısı sayılır. şakalak var memnunuz parça lazım olursa fabrikayı arıyorum hemen çıkarıyolar. tıkanma sorunu yaşamadık. mısır ayçiçeği ve pancar ekiyoruz. yaklaşık 5 senedir bakımını kendim yapıyorum. pancarı ekince 70 cm e alıp mısır ayçiçeği ekiyorum biraz zahmetli oluyo ama bi sıkıntı yaşamadık.

ağır tavda sıra sonuna gelince makinayı kaldırmadan durursan ve traktör geri kaçarsa tıkama yapabiliyo.

şakalakmı irtemmi dersen şakalak derim ama başka marka dersen gaspardo harika

baltalımı disklimi dersen
arazinde taş yoksa kesinlikle diskli derim

buarada şakalak hernekadar gaspardoya benzesede daha dogrusu kopyalamaya çalışmışlar ama gaspardo gibi olması imkansız

Ben 4-5 yıldır şakalak kursaklı tip havalı mibzer kullanıyorum ama Barış alacaksanız mutlaka yeni pistonla 70 santime geçebilen modellerden alın bizde bahsettiğim madelle değiştirmeyi düşünüyoruz ama takasta çok para istiyorlar.

Cihan_özece link=topic=72994.msg849837#msg849837 date=1392837741' Alıntı:
Denenmişi var ama gaspardoda :) tavda çamurda kuruda sıkıntı yok.attığı tohumuda metre ile ölçmeye gerek yok işini ihmal etmiyor gaspardo :D

Piyasaya çalışsak gaspardo iyide abi 250 dekar yer için gaspardo tuzlu olur

ShyraXx link=topic=72994.msg849844#msg849844 date=1392838701' Alıntı:
gaspardo ve şakalak birbirinin aynısı sayılır. şakalak var memnunuz parça lazım olursa fabrikayı arıyorum hemen çıkarıyolar. tıkanma sorunu yaşamadık. mısır ayçiçeği ve pancar ekiyoruz. yaklaşık 5 senedir bakımını kendim yapıyorum. pancarı ekince 70 cm e alıp mısır ayçiçeği ekiyorum biraz zahmetli oluyo ama bi sıkıntı yaşamadık.

ağır tavda sıra sonuna gelince makinayı kaldırmadan durursan ve traktör geri kaçarsa tıkama yapabiliyo.

Bizde öyle yapmayı düşünüyoruz önce pancarları ekip ardından biraz mısır ekeceğiz. Parça sorunu şakalakta sıkıntı olmaz Ankara da bulamasak bile Konya yakın ordan hallederiz.

YAVUZ_13 link=topic=72994.msg849849#msg849849 date=1392839406' Alıntı:
şakalakmı irtemmi dersen şakalak derim ama başka marka dersen gaspardo harika

baltalımı disklimi dersen
arazinde taş yoksa kesinlikle diskli derim

buarada şakalak hernekadar gaspardoya benzesede daha dogrusu kopyalamaya çalışmışlar ama gaspardo gibi olması imkansız

Arazimizde pancar ekimi 4 devre şeklinde oluyo yani her sene belirli bir bölgede pancar ekebiliyoruz. Bu bölgelerde ise taşlı olanı ağır tav toprak olanı kumsal olanı var diskli aldığımız zaman taşlı yerde dediğiniz gibi sıkıntı olur. Ağır tavlı yerlerde ise çamur sıkıntı olabilir. Arazi uygun olsa disk en güzeli ama mecburen balta ayak alacağız. Yinede bayii ile konuşup diskli olanı deneyelim diyorum.

hacimmet link=topic=72994.msg849876#msg849876 date=1392843964' Alıntı:
Ben 4-5 yıldır şakalak kursaklı tip havalı mibzer kullanıyorum ama Barış alacaksanız mutlaka yeni pistonla 70 santime geçebilen modellerden alın bizde bahsettiğim madelle değiştirmeyi düşünüyoruz ama takasta çok para istiyorlar.

Abi pistonlu olunca sadece 45 ve 70 cm aralıklarında kullanabiliyosun. Biz pistonlu değilde diğerini alsak gübreli olanlarda arasını açıp kapatırken çok zorluk olur mu ? Ya da gübresiz alsak pancarda sıkıntı olmaz da mısırda gübresiz kullanımda ne gibi sorunlar olur ?

Bir Hayrabolulu olarak Hayrabolu malı olan İrtem ' i öneririm.Fakat bulunduğun bölgede parça tedariğin iyi olmayacaksa Şakalak al.Ama şunu da ekleyim İrtem ayçiçeği diyarı trakyanın malıdır 30 senedir havalı makina üretmektedir ve o ürettiği makinalar hala çalışmaktadır.Benim makinamda İrtem ve 25 yaşında hala çalışıyor.