2014 Buğday Kök Boğaz ve Külleme İlaçlaması - Fungusit Performans Denemesi

Ynt: 2014 Buğday Kök Boğaz ve Külleme İlaçlaması - Fungusit Performans Denemesi

bereketli olsun Gürkan, aynı etken ilaçlarıda karşılaştırma denemn hem bizim hemde kendin için güzel bir çalışma olacak, emeğine sağlık.

Güzel paylaşım kolay gelsin abi. Maşallah ekinler çok güzel. Bizim burada çiftçilerin Ot ilacından başka ilaç attığını görmedim :) İnşallah emeğinin karşılığını kat kat kazanırsın bereketli olsun abi.

Gürkan hocam bereketli olsun.Buğdaylarının hepsi birbirinden güzel.Deneme için geçen sene Balcony atmıştım memnun kalmadım.Bu sene kıydık paraya input attık bakalım nolacak.İlaç kıyaslaman bizler içinde güzel bir referans olacak.Bana kıyasla deseler:balcony ile sportak ın etken maddesi aynı (450g/l prochloraz) sportak bayerin daha iyidir herhalde kullanmadım.Diğerlerine geçersek tocatada da bir miktar prochloraz var.İnput ile tocata epey maliyetli ilaçlar.Diğerlerine göre üstün olduklarını düşünüyorum.Kendileri arasında senin denemeni görerek karara varacağız artık.Etrafımda hiç tocata kullanan görmedim ama input atan var.Yaygınlık olarak 1 adım öndedir diyebilirim.

gürkan abi deneme yaptığın ilaçların grupları aynı mı? yani etki mekanizmaları nasıl eğer etkin maddeleri aynı fakat etki mekanizmaları farklı ise bir ilaç diğerinden farklı etki gösterip sonuçlarda yanılgılara sebep olabilir...

Biz de niyetlendik. Meteoroloji 3 gün sağlam yağmur gösterince vazgeçtik. Kısmetse yağmurdan sonra.

Denemelerin sonuçlarını merakla bekliyoruz.

Siteye de, sitedeki çiftçi arkadaşlara da çok faydalı konuların var. Devamını bekliyoruz.

Güzel paylaşım... Böyle denemeleri yapmanız gerçekten güzel, sonuçlarını merak bekleyeceğim... Bir sorum olacak, ilaçların dekar maliyetleri hangi seviyelerde?

Etken maddelerin bazıları koruyucu bazıları ise sistematik özelliktedir ve burdaki bazı etken maddelerin özellikleri hakkında elimde biraz bilgi bulunmakta bunları sizlerle paylaşmak isterim...

PROPİCONAZOLE:
Koruyucu, tedavi edici ve sistemik aktivitede fungisidtolarak kullanılan bir triazole fungisiti olup, 1979 yılında Belçika’da geliştirilmiştir. Göz ve deride hafif tahrişe neden olabilir. Diğer fungisitlerle birlikte de formule edilmektedir. Doğru kullanıldığında fitotoksik olmamakla beraber, Afrika menekşesi, begonya ve sardunya gibi bitkilerde de kullanılmamalıdır. Bermuda çimi de bu fungisite kısmen duyarlı olduğundan, bu çim ile kaplı golf alanlarında kullanılmamalıdır. Çok sayıda bitkide külleme, pas, sürme, rastık, beyaz çürüklük, yaprak lekesi, yaprak yanıklığı, çiçek yanıklığı gibi hastalıklar ile Cercospora, Septoria, Puccinia gibi funguslara karşı tavsiye edilmektedir. Çimlerde yaprak ve toprak ilaçlaması şeklinde önerilmektedir. Tekrarlama aralığı 14-28 gün arasındadır. Balıklara toksiktir. Dodine ile karıştırılmamalıdır. Diğer fungisitlerle karıştırılması etkinliğini artırır. Kontrol süresi 3-6 haftaya kadar uzayabilir. Sterol engelleyicisi olup, tedavi edici aktiviteye de sahiptir. Oomycetes sınıfı (örn. Pythium spp) neden olduğu hastalıkları kontrolünde zayıftır. Hava sıcaklığı 32 C’nin üzerinde olduğunda kullanılmamalıdır.

PROCHLORAZ:
Koruyucu ve eradikant fungisit olarak kullanılan bir carboximide-imidazole bileşiği olup, 1974 yılında İngiltere’de geliştirilmiştir. Göz ve deride tahrişe neden olabilir. Bazı elma çeşitleri Prochloraz/manganese karışımına duyarlıdır. A.B.D’de yalnızca çim ve süs bitkilerinde kullanılırken diğer ülkelerde tahıl, turunçgil, yemeklik mantar, çeltik, sert çekirdekli meyveler, sebze ve süs bitkilerinde de kullanılmaktadır. Meyve ve sebzelerde hasad sonrası ilacı olarak kullanılmaktadır. Etkili olduğu başlıca hastalıklar küllemeler ve yaprak lekeleri , funguslar ise Fusarium, Septoria, Botrytis, Alternaria, Sclerotinia, Cercospora ve Penicillium spp.’dir. Sterol biyosentezi mekanizmalı funguslarda enerji birimlerini bloke eder, büyüme gelişmeyi durdurur, çim borusunu ilerlemesini etkiler. İlk ilaçlama tahıllarda ilk enfeksiyonla, meyve ağaçlarında ise ilk hastalık görüldüğünde yapılmalı ve belli aralıklarla tekrar edilmelidir. Balıklara toksik olmakla beraber, arılara ve yararlı böceklere zararsızdır. Diğer pestisitlerle karıştırılabilen, geniş spektrumlu, güçlü kontak etkili ama sistemik olmayan bir fungisittir. Uygulamadan üç saat sonra yağan yağmurdan etkilenmez.

EPOXİCONAZOLE:
Sistemik ve temas yolu ile etkili fungisit olarak kullanılan bir triazole bileşiği olup, 1990 yılında Basf tarafından geliştirilmiştir. Diğer fungisitlerle karışım halinde piyasaya sürülmektedir. Doğru kullanıldığında fitotoksisite sorunu yoktur. Tahıllarda, şeker pancarında, yer fıstığı, çeltik, kahve, muz gibi bitkilerde yaprak lekeleri, külleme, kara leke, pas gibi hastalıklara karşı önerilmektedir. Bitkinin yeşil aksamından alınabilme özelliğinde olup patojenin penetrasyonu sırasından haustorya oluşumu ve hücre çeperlerinde sterol sentezini engellemektedir.Balıklara toksik olup, diğer pestisidlerle karıştırılabilir.

• Beğen
Tepkiler: baba2600

Gürkan hocam sormayı unuttum bu sene denemeyi düşündüğün ilaçlar arasında pas içinde olanlar var mı?Yani tarlanın birinde duett super,capalo,operamax,madison,altis premier gibi pas ilaçlarını ayrı ayrı denemeyi düşünüyor musun?

Kolay gelsin emeğine sağlık gerçekten faydalı bi çalışma olmuş birde dekara maliyetlerini de karşılaştırmalı olarak verir misin.