Mekaniğin Elektronikle Kontrolü / Trakkulüp Otomasyon Merkezi...!!!

Arkadaşlar Arada Sırada Konularda Geçiyor Neden Leyve Çekiştirmek Yerine Bi Butonla İşimizi Halletmeyelim Diye...

Mesela Yakın Zamanda YUSUFTUYLUOĞLU Abimiz Ve Murat Can Nickli Üyemiz Arasında Levye Şeklindeki İleri Geri Mekanizmasını Hidrolik Yapma Konusunda Ve 2 Kolla Ayarlanan Mekanik Olan Arka Hidrolik Kontrollerini Elektroniğe Çevirme Konusunda Muhabbetler Geçmişti...

Bunun Dışında By_EsEs Nickli Üyemiz İle sebazios Nickli Abimiz Arasında Da Yakın Zamana Kadar Kablosuz Balya Sayacı Konusunda Muhabbetler Dönüyordu...

Bu Tip Kullandıgımız Traktörlerin Veya Ekipmanların Mekanik Olan Kontrollerini Elektroniğe, Düğmeli Sisteme Çevirme Veya Kablosuz Sayaç Gibi Sıfırdan Bir Devre Oluşturacak Şekilde Yaptığımız, Ürettiğimiz Şeyler Bize Kolaylık Olacaktır Elbet...

Ben Bu Mevzu Hakkında Bir Konuda Toplanalım, Bilen Kişi, Bilmeyen Kişi, Okulunu Okuyan, Önceden Bu Konuda Deneyimi Olan Bütün Herkes Bu Konuda Bilgi Alışverişi Yapalım, Tartışalım İstedim...
Daha Sonrasında Belki Birbirimize Faydamız Olur Birimiz Yapar Böyle Şeyler...

Hiçbirşey İmkansız Değildir :)

Burda Ben Şu Linkteki Elemanın Yaptıklarına Değinmek İstiyorum...

https://www.youtube.com/user/Rapimodel

BIZON Markalı Biçerdöverine CIS(Combine İnformation System) Şeklinde Bir Kontrol Paneli Uyarlamış...

Bunun Dışında Bir Kaç Traktöre De Yine Elektronik Hidrolik Kontrolü Eklemiş...

Örneğin;
BIZON Super Z056 | DHR Verso™ 2012

URSUS C-360 | HPS Veris™ 2013 [Trailer]

URSUS C-360 update to John Deere c.s./ How does it work???

Ynt: Mekaniğin Elektronikle Kontrolü / Trakkulüp Otomasyon Merkezi...!!!

mükemmel bir konu olacak inşallah burası teknoloji ve parça bulma konusunda oralardan daha fakir olduğu için bu parçaları nerelerden temin ederiz daha iyi ortaya çıkar .
bende bi taraftan olayı araştırıp burada paylaşırım..

eline aklına sağlık ömer:)

Malzeme sıkıntısından dolayı birkaç projem hayata geçmedi. Bunların başında Elektronik hidrolik kontrol sistemi var. bağlantı işi kolay ama malzeme tedariği sıkıntılı. komple sistem montajı yerine videodaki gibi mekanik kolları elektronik ile kontrol etmek daha az maliyetli ve kolay ;)

ursus traktöre baktım...elektronik sistem olarak bu şekilde fabrika çıkışı kontrol paneli bulamaya biliriz ama elektronik devre yapan kişilere ucuz bi şekilde yaptırılabilir .plastik kutuya videodaki gibi devre montelenir sıkııntı yok
gördüğüm kadarıyla kontrol panelinde dimmer priz dedikleri voltajı yükseltip kısan aparat ( örnek oto teyplerindeki ses kısma yükseltme düğmesi) ve 3 soketli devre anahtarı ve kolları hızlı indirp kaldırmak için doğru akım ve ters akım yani ileri geri devre anahtarı kullanmışlar.( örnek çocukların kumandalı arabaları gibi ). motor olarak aklıma çok fonksiyonelli silgec motorları geldi hem birden fazla komuta uygun hemde çevrim gücü olarak ideal kumandaya uyum sağlar yapılmaz değil fakat mekanik aksam zinciri dişlisi felan iyice düşünüp yer kaplamadan küçük bi şekilde orjinal sistemi fazla dağıtmadan ve en verimli nasıl çalışır buna bakıp monte etmek gerek kumanda paneline kibar bi şekilde ayak yapıp kabine montelemek lazım
ben 7056 ya aklım kesmiyor lift omatikten dolayı o uğraştırır maddi manevi ama mf 100 ve 200 serisine uğraşşam yaparım 150 tl yi de geçmez masrafı süper olur :D

Güzel düşünmüşsün Ömer :) İyi fikirler çıkacaktır fakat malzemeye ulaşma gücü bizleri yoracaktır ülkemizde bu tür malzemeler bulmak sıkıntılı :) Aklına sağlık

şu an mevcut olan mekanik hidrolik kol kumandalarımızı ..hastane yataklarındada bulunan ve 120 130 kğ itekleyip çekebilen aktüatör dediğimiz 12 veya 24 v elektrikli motorlarla ileri geri hareket ettirebilecez ama bu motorları kumanda etmesi içinde tabiki 6 işlevli dokunmatik panele ihtiyacımız olacak.
şu an buralar daha kış olduğu için herhangi bir girişimde bulunma imkanım olmadı ama bu tezle yola çıkacam bakalım paylaşımlar yakında ortaya çıkar herhalde..

Traktörde elektroniğe döndürüledüğünde en işe yarayacak nokta direksiyon aslında. Türkiye ' de mevcut mu bilmiyorum ama yurt dışında elektroservo direksiyon kitleri var. D segmenti araçlarda kullanılır genelde ve olağanüstü konforludur. (Eski vectramda vardı, hala özlerim)

Biri öyle bir kit geliştirse tutar bence. Standart hidrolik sistemlere göre çok daha avantajlı ve stabil. Direksiyona hidrolik taktiracak kişi, biraz daha verip elektroservo hidrolik direksiyon taktırır.

Diğer fonksiyonlar için ise elektroniğe dönüşüm çok külfetli. Astarı yüzünü geçer.

2004 ten sonra yurt dışından gelen birçok araba otomobil v.s de bu servo kitler vardı misal bende megane vardı arabayı çalıştırmadan direksiyonu hareket ettire bilirdim ..
o sistemde aynı aktüatör sistemine bağlı hassas elektrikli motorlar sayesinde işliyor..

Yorumlar İçin Teşekkürler Abilerim ;)

Burda En Başta Hepimizin Yapabileceği Şey Olarak Elektronik Hidrolik Kontrolü Görünüyor...
Bunun İçin de Yusuf Abinin Dediği Motorlardan Kullanmalıyız...

Daha Sonrasında İleri Seviye Olarak Mesela Elektro-Hidrolik Shuttle ' lı Traktöre El Debriyajı Monte Etmek Veya Kablosuz Balya Sayacı Veya Dekar Ölçme Tarzı Aletler Olabilir...

Burda Yukarıda Acıklama da Dedigim Gibi Bilgili, Okumuş, Yapmış, Deneyimli Üyelerimiz Varsa Mesela KMS DİZAYN Yavuz Abi Gibi, Onları Bu Konuda Bilgilerini Paylaşarak Görmek İstiyoruz :)

Benim ortak da takmış kafaya, zaten tam bağımsız olan phantom ' um kuyruk milini düğmeliye çevirecekmiş.

Yav dedim madem bi icatta bulunucan, işe yara bişey olsun bari. Kuyruk mili sol altta, tık tık geçiyor, zoru, derdi yok.

Mesela balya makinasının krikosu kırılmış. Git onun gibi zorunlu tamiratları yap, kalanını sonra hallederiz.

Şu Yusuf Abi ' ni yaptığı ön hidrolikler çok hoş. İş de görüyor. Zeytinlik, cevizlik altı ot biçmek için o tarz bir sisteme girişicez ama balya römorkunun aciliyeti daha fazla. Romork bitmeden ön hidrolik, pto ' ya başlayamayız.

YUSUFTUYLUOGLU link=topic=73088.msg865963#msg865963 date=1394828541' Alıntı:
bu piston takımıda çok işe yarıyor ama biraz pahalı 1000 tl yi aşmaz ama bayağı uzun ömürlü
hastanenin hurdalığından bulamazsak mecbur sipariş verecez.. :)
http://www.huzurmedikal.net/web/index.php?option=com_ponygallery&Itemid=27&func=viewcategory&catid=35
O Kadar Yoktur Bence Abi...

sebazios link=topic=73088.msg866000#msg866000 date=1394831993' Alıntı:
Benim ortak da takmış kafaya, zaten tam bağımsız olan phantom ' um kuyruk milini düğmeliye çevirecekmiş.

Yav dedim madem bi icatta bulunucan, işe yara bişey olsun bari. Kuyruk mili sol altta, tık tık geçiyor, zoru, derdi yok.

Mesela balya makinasının krikosu kırılmış. Git onun gibi zorunlu tamiratları yap, kalanını sonra hallederiz.

Şu Yusuf Abi ' ni yaptığı ön hidrolikler çok hoş. İş de görüyor. Zeytinlik, cevizlik altı ot biçmek için o tarz bir sisteme girişicez ama balya römorkunun aciliyeti daha fazla. Romork bitmeden ön hidrolik, pto ' ya başlayamayız.
Yapılmayacak Şey Yok Aslında Abi, PTO ' yu Düğmeliye Çevirmek Filan Çok Basit... Ama İşte Kullanıcı Yapıları Genelde Orjinalleri Kadar İyi Olmuyor... Mesela Yavas Yavas Baslatmayı Kendin Yaptıgın Gibi Ayarlayamayabiliyorsun Elektronikte...

Çok iyi bir konu açtınız sağ olun benimde ilgi alanıma giren bir konu bir zamanlar yıl 1984 de benim emekli john deere (2030) mi uzaktan çalıştırıp stop etmeyi yapmıştım tabi o zamanlar daha tv uzaktan kumandalı degildi şimdi bu işler oyuncak oldu ama yapmak isteyenlere kumanda mekanik konusunda yardımcı olurum... ıuy*u-*

Garadayi link=topic=73088.msg866047#msg866047 date=1394836804' Alıntı:
Çok iyi bir konu açtınız sağ olun benimde ilgi alanıma giren bir konu bir zamanlar yıl 1984 de benim emekli john deere (2030) mi uzaktan çalıştırıp stop etmeyi yapmıştım tabi o zamanlar daha tv uzaktan kumandalı degildi şimdi bu işler oyuncak oldu ama yapmak isteyenlere kumanda mekanik konusunda yardımcı olurum... ıuy*u-*

Bizde şu an aktif olarak kullandığımız 1120 var. Şu uzaktan çalıştırma konusunu biraz (hatta detaylı) anlatırsanız çok memnun olur, zevkle dinleriz.

Belli mi olur, altından kalkacağımız birşey ise feyz alır yapmaya çalışırız.

sebazios link=topic=73088.msg866057#msg866057 date=1394841883' Alıntı:
Garadayi link=topic=73088.msg866047#msg866047 date=1394836804' Alıntı:
Bizde şu an aktif olarak kullandığımız 1120 var. Şu uzaktan çalıştırma konusunu biraz (hatta detaylı) anlatırsanız çok memnun olur, zevkle dinleriz.

Belli mi olur, altından kalkacağımız birşey ise feyz alır yapmaya çalışırız.
Aynen Hocam, Bilgilerinizden Faydalanmak İsteriz...

Güzel konu Ömer yeni gördüm.yukarda garadıyının dediği gibi bizim eski komşuda honda arabasını uzaktan çalıştırma yapmıştı ozaman benim çok hoşuma gitmişti kışın çok güzel oluyordu.bizim toyotoyada yapacaktık bir türlü fırsat olmadı sonrada biz ordan taşındık.Aslında bu tür sistemler gerçekten insanın hayatını kolaylaştırıyor.örneğin shuttle olayı çok güzel bir sistem bizim köyde otomatik powerfarm 95 var yazın bazen kullanıyorum çok hoşuma gidiyor.rampada falan yüklü vites değiştirirken traktör çekişten hiç düşmüyor.