Meyve-sebzede korkunç tahmin

23.04.2009
14,004
23,992
35
Bilecik

Türkiye Ziraatçılar Derneği (TZD) Genel Başkanı İbrahim Yetkin, devam eden kuraklık ile ilgili “Kritik bir eşikten geçiyoruz. Bu işin şakası yok” diyerek, özellikle meyve ve sebzede yaşanacak fiyat artışlarına dikkat çekti. Yetkin, bir dizi meyvede en az yüzde 25 üretim düşüşü olacağına işaret ederek fiyatların yüzde 20 artacağına dikkat çekti. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker de dün yaptığı açıklamada '“Yağış olmazsa kuraklık yaşanabilir” demişti.

İbrahim Yetkin, yaşanan kuraklık için 'doğal afet' ifadesi kullanıyor. Yetkin “Tüm Türkiye’den gün-gün bilgi alıyorum. Nerede durum nedir doğrudan yerinden bilgi alıyorum. Geldiğimiz aşamada durum kaygı verici. Bazı ürünler için toprağın belli zamanlarda yağış alması gerekir. Bir başka ifade ile toprağın nemli olması gerekiyor. Bakın şu sıralar şeker pancarı, ayçiçeği, mısır, soya gibi ürünlerin ekilmesi gerekiyor. Ancak toprak ekime elverişli halde değil. Yine patates nisanda hasat edilecek... Bu süreçte şayet toprak nemli olmazsa verim alınamaz” şeklinde konuştu.

BU ÜRÜNLERİN FİYATI ARTACAK

Meyvecilikte de benzer sorunların yaşandığına işaret eden Yetkin, üretim düşüşü beklediği ürünlerden bazılarını şöyle sıraladı: Kiraz, elma çeşitleri, dut, ayva, vişne çilek, kayısı… İçanadolu, Niğde, Nevşehir, Karaman, Isparta Eğridir’in meyvecilikte önemli bölgeler arasında yer aldığına işaret eden Yetkin, buralardan aldıkları haberlerin kötü olduğuna işaret etti.

Yetkin, meyvede, en iyimser tahmin ile yüzde 25-30 arası düşüş beklediğini ifade ederek bu durumun fiyatlara asgari yüzde 20 artış şeklinde yansıyacağını kaydetti. Yetkin, iç pazarın yanı sıra ihracatın da bu durumdan etkileneceğini kaydetti.

GÜBRE ELDE KALDI

Yetkin, ekim yapılamadığı için çiftçinin gübre kullanımını da azalttığını işaret ederek “Gübre kuruluşlarının elinde ürün kaldı. Bu da bir başka sorun olarak ortada duruyor” dedi.

' ÖNLEM ALALIM ' UYARISI

Kuraklık ile ilgili bir uyarı da Reis Gıda Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Reis ' ten geldi. Reis 'Önlem alınmadığı takdirde, gelecek yıllarda susuzluk ve temel gıda maddelerinin eksikliğinden, kuraklık ve artan fiyatlardan, bugünkünden daha sık ve çaresizlikle bahsedeceğiz' şeklinde konuştu.

Mart ve nisan ayı yağmurlarının beklendiğine işaret eden Reis açıklamasının devamında '“Ülkemiz genelinde, yağışların mevsim normallerinin altında, sıcaklıkların mevsim normallerinin üzerinde seyretmesi üreticilerimizi endişelendiriyor. Türkiye’nin buğday, arpa ve kırmızı mercimek ihtiyacının önemli bir bölümünü karşılayan Güney Doğu Anadolu bölgesinde Ekim, Kasım ve Aralık aylarında ekim yapıldı. Ülkemizin tahıl ambarı olarak bilinen İç Anadolu bölgesinde de aynı dönemde buğday ekimi yapıldı. Her iki üretim bölgesinde, Ocak ve Şubat ayı başındaki yağışlarla durumun iyiye gittiği düşünülse de, mahsulün alınabilmesi için Mart ve Nisan aylarında da yağmurun yağması gerekiyor.

' KURAKLIK NEDENİYLE BUĞDAY REKOLTESİNDE DÜŞÜŞ BEKLENİYOR '

Her ne kadar çimlenme dönemi iyi geçse de, kuruma ve çürüme riski ile kalite problemi yaşanmaması ve verim kaybı olmaması için beklenen yağmurun yağmasını, çiftçiler umutla ve heyecanla bekliyor. Mayıs ayında çeltik, fasulye ve nohut ekimi yapılacak bölgelerdeki üreticilerde; ürün ekememe riski ile karşı karşıya kalmamak için merakla Nisan yağmurunu bekliyor. Buğdayda, Türkiye’nin iç tüketim rakamı yaklaşık 19 milyon tondur. Buğday, ülkemiz için stratejik bir üründür. Güney Doğu ve İç Anadolu bölgesinin en önemli gelir kaynaklarından biridir. Hasat edilen ürün, iç tüketime yetmez ise, ithalatın gündeme gelmesi ve bu olumsuzluklar karışında fiyatların artışı kaçınılmaz bir gerçek olarak karşımıza çıkabilir. Oluşabilecek olumsuzluklara karşı; üretim rakamlarının netleştirilmesi, stok yönetiminin gerçekleştirilebilmesi ve zamanında müdahale ile daha iyi netice alınabilecektir” şeklinde konuştu.

Ynt: Meyve-sebzede korkunç tahmin

kuraklı tüm çiftçiler için önemli bir sorun bugün elmalıdan konuştuğum bir arkadaşım belediyenin yazlık sebze üretimi yapacaklara baraj göletine güvenip sebze dikmeyin baraj bu yıl yetersiz kalacak diye anans verdirdiğini söyledi...fakat şu yöndende düşünmek gerek;

kuraklık sorunu yaşamayan çiftçi 3-5 kuruş para kazanacak onuda böyle felaket tellallığı yaparak ithalat yapacaklar engelleyecekler...

kubilay07 link=topic=73142.msg852401#msg852401 date=1393259410' Alıntı:
kuraklı tüm çiftçiler için önemli bir sorun bugün elmalıdan konuştuğum bir arkadaşım belediyenin yazlık sebze üretimi yapacaklara baraj göletine güvenip sebze dikmeyin baraj bu yıl yetersiz kalacak diye anans verdirdiğini söyledi...fakat şu yöndende düşünmek gerek;

kuraklık sorunu yaşamayan çiftçi 3-5 kuruş para kazanacak onuda böyle felaket tellallığı yaparak ithalat yapacaklar engelleyecekler...
Org ben yazin su bol sebzeden para kazanirim ama yinede kuraklik istemem

tt555 link=topic=73142.msg852403#msg852403 date=1393259562' Alıntı:
Org ben yazin su bol sebzeden para kazanirim ama yinede kuraklik istemem

kuraklığı bizde istemiyoruz hemşerim fakat kuraklık olacak olacak diye bağırıp ortalığa korku salmanın gereği yok bu ülke ne kuraklıklar yaşadı hiçbirinde de yapılan tahminler kadar büyük sıkıntılar çıkmadı haa kuraklık olsun mu olmasın hiç kimsenin ekmeği azalmasın aksine artsın ama kuraklıktan sıkıntı yaşamayacak çiftçileri de ithalat yaparak(sırf fiyatlar yükselmesin diye) az para kazandırmanın alemi yok değilmi ha burada ithalat yapılsın dememişler fakat üretim düşecek fiyatlar yükselecek önlem alalım demişler kuraklığa şimdi ne kadar çare alınabilir ki olsa olsa yaz döneminde ithalat yapıp piyasadaki fiyatları düzenlerler(!)

not:yanlış anlaşılmasın konuyu açan abiye bir şey demiyorum sözüm haberdeki açıklamaları yapanlara...

kuraklıgı hiçbirimiz istemeyiz buna eminim bende istemem

fakat butür haberler benim gözümde haber degeri bile taşımıyor

nedemek yeterli gelmezse dışardan gelir fiyat artar

buna kuşlar bile güler

sanki normal senelerde yüksek rekolteli senelerde dışardan mal getirip çiftçiyi ezmediler ya

daha busene ayçiçeginde yaşamadıkmı bunu
diger ürünleri saymıyorum bile

bırakalım busende böyle olsun allah kuraklık verdi belki kulları akıllanır biraz gıda fiyatları artarsa

anlayana tabi

Salça fabrikaları hiç de senin gibi düşünmüyor İbrahim efendi! Salçalık domates fiyatı geçen yıl ile aynı 200 TL olarak açıklandı. Demek ki geçen yıldan daha az para kazanacak çiftçiler ya da kazanamayacak. Masraflar en az %20 arttı domates fiyatı yine aynı. boş boş konuşacağına biraz çık da piyasaya bak hiç bir şeyden haberi olmayan zavallı aciz adam.

Ben sadece haberi paylaştım bilseydim bukadar tepki gorcemi paylasmazdim asil benim bu habere tepki gostercem yerde siz bana tepki gosteryosunuz ben heryil
200 ton karpuz
100 ton kavun
100 ton domates
Cikariyorum ve zarar ediyorum bundan sonra asla paylasim yapmıyorum buda son iletim

ibrahim_11 link=topic=73142.msg852679#msg852679 date=1393274160' Alıntı:
Ben sadece haberi paylaştım bilseydim bukadar tepki gorcemi paylasmazdim asil benim bu habere tepki gostercem yerde siz bana tepki gosteryosunuz ben heryil
200 ton karpuz
100 ton kavun
100 ton domates
Cikariyorum ve zarar ediyorum bundan sonra asla paylasim yapmıyorum buda son iletim

abi sen bizi yanlış anladın biz sana değil habere tepki gösterdik yakup abide ibrahim derken seni kastetmemiştir sanırım ziraatçiler derneği başkanını kastetmiştir

kendi adıma seni kuracak bir yorum yaptıysam bir gaf yaptıysam özür dilerim...

kubilay07 link=topic=73142.msg852751#msg852751 date=1393277843' Alıntı:
abi sen bizi yanlış anladın biz sana değil habere tepki gösterdik yakup abide ibrahim derken seni kastetmemiştir sanırım ziraatçiler derneği başkanını kastetmiştir

kendi adıma seni kuracak bir yorum yaptıysam bir gaf yaptıysam özür dilerim...
Yok kubilay ben herkezden Özür dilerim o konuyu paylaştım için
YAVUZ_13 link=topic=73142.msg852774#msg852774 date=1393278789' Alıntı:
ibrahim kardeşim seni seviyoruz bizim tepkimiz sana degil sadece habere yani röportaj yapılan kişinin söylediklerine kızdık
Tamam abi bende bu formda herkezi seviyorum ibrahim ler karıştı

ibrahim_11 link=topic=73142.msg852679#msg852679 date=1393274160' Alıntı:
200 ton karpuz
100 ton kavun
100 ton domates
İbrahim değerli kardeşim İbrahim efendi dediğim sen değilsin İbrahim YETKİN efendiyi kastediyorum :)
İbrahimler karışmış anlaşılan. Sen bizim kardeşimiz İbrahimsin. Bilmeden seni üzmüşüz kusura bakma kardeşim.