nh de periyodik bakımlara iyi zam gelmiş

arkadaşlar bugün nh servisi ugradı
bende epeydir bakım yaptırmayı düşünüyordum traktörlere
saatleri gelmişti
neyse
periyodik bakımlar zamlanmış yılbaşından sonra hemde epey zamlanmış
kasım ayında traktörü alıken sormuştum
225 liraydı
şuanda 275 lira

tabi kaçarımzı yok yaptıracagız
konuştuk anlaştık 3ü garantisi devam eden 1i nin garantisi biten 4 traktörüme bakım yapacak birde 55-56nın bir kaç sorunu var hidrolik sistemle alakalı onada bakacak ayrıca bakımlar hariç çiftçeker td65d nin antifiriz falan degişecek ayrıca tüm traktörlerimin fren ve debriyaj ayarlarını yapacak bütün bu bakımları eve gelip cuma veya cumartesi yapacak kısmet olursa
tabi ben ücret konsunda anlaştım bu mevsimde bu kurakta para yok 275 çok dedim olmaz dedim diger servise yaptırım dedim :D
sonra epey düşürdüm fiyatları :)
şaka bir yana servisim süleyman bey anlayışlı ve ılımlı biri oda zaten canın sagolsun sen sıkma kendini olunca veririsin dedi :D

bu arada bana göre önemli olan bir bilgide aldım
servisin söyledigine göre
artık nh firması lastik sorunları için servislere %50 yetki vermiş yani lastik konusunda nh servislerininde sözü geçiyormuş yarı yarıya
kendisinin söyledigi artık müşteri lastik konusnda magdur olmayacak nh de dedi

ayrıca kafama takılan bazı konularıda aydınlatacagım inşallah bakım yapıldıgı gün
sizlerinde ögrenmek istedigi şeyler varsa buraya yazın ben servise sorup cevapları buraya yazarım :)

Ynt: nh de periyodik bakımlara iyi zam gelmiş

Pazartesi günü 50 saat bakımına girdim benden 165 tl aldılar.Ayrıca arkadaki hidrolik yardımcı ayar kolunu (bizim gençler oynarken kırmışlar) değiştirelim dedim,garanti kapsamına almak istediler.Bizim hatamız demirin ne suçu var ki dediğimde:Sağlam yapsalardı,ücretsiz değiştirecekler o kadar mühendis bunu düşünememişse müşterinin ne suçu var dedi servis sahibi :) İlk defa bir servisin böyle bir uygulama yaptığına şahit oldum :D

Bende bunu anlamıyorum standart bakım kiti kullanmıyor mu bu servisler biri 200 biri 300 lira kit parası mı alıyor yani? Yoksa işçilik filan mı veriyorsunuz ayrıca?

uzay kasa link=topic=73188.msg854134#msg854134 date=1393449056' Alıntı:
Pazartesi günü 50 saat bakımına girdim benden 165 tl aldılar.Ayrıca arkadaki hidrolik yardımcı ayar kolunu (bizim gençler oynarken kırmışlar) değiştirelim dedim,garanti kapsamına almak istediler.Bizim hatamız demirin ne suçu var ki dediğimde:Sağlam yapsalardı,ücretsiz değiştirecekler o kadar mühendis bunu düşünememişse müşterinin ne suçu var dedi servis sahibi :) İlk defa bir servisin böyle bir uygulama yaptığına şahit oldum :D

ben 50 saat bakımına 270 lira vermiştim yani sadece kit fiyatı seninki daha ucuzmuş? orjinal parça değilmi abi?

anayurtlu link=topic=73188.msg853380#msg853380 date=1393359888' Alıntı:
Bu bakımda neler değişecek ayrıntılı bir liste hazırlarsanız diğer NH kullanıcıları bilgi sahibi olurlar anlş-*s
motor yagları mazot filtreleri yag filtreleri ve frenn debriyaj ayarları bide tabisagınasoluna eksigine yanlışına artık neyi varsa raktörlerin bakacak :)
garanti kapsamında belirli saatlerde yapılan bakım kiti yani kardeş

omerfarukkoc link=topic=73188.msg853386#msg853386 date=1393360571' Alıntı:
70-66s Ve TL100A Bakımları + Fren Lastiği Değişimi Toplam 400 TL ' ye Yaptırmıştım 2 Hafta Önce...

ömer kardeş harbiden ucuz yaptırmışsın sen

uzay kasa link=topic=73188.msg854134#msg854134 date=1393449056' Alıntı:

hemşo sen bakımları da traktörü satın alırken pazarlıgın içe sokmamışmıydın ben öle hatırlıyorum sanki :)
öleyse senden niye para aldılar ki

HassaN20 link=topic=73188.msg854139#msg854139 date=1393449521' Alıntı:
Bende bunu anlamıyorum standart bakım kiti kullanmıyor mu bu servisler biri 200 biri 300 lira kit parası mı alıyor yani? Yoksa işçilik filan mı veriyorsunuz ayrıca?
standart bakım kiti kullanıyorlarda kardeş oda zamlanmış sorun o zaten yag falan zam yemiş birde seninde dedigin gibi çüzi bir el emegi parası alıyorlar sanırım

kubilay07 link=topic=73188.msg854143#msg854143 date=1393449998' Alıntı:
ben 50 saat bakımına 270 lira vermiştim yani sadece kit fiyatı seninki daha ucuzmuş? orjinal parça değilmi abi?

sen pazarlık yapmamışsın sanırım kardeş
pazarlıksız 275 tl :)
pazarlıkla düşür düşürebildigin kadar

YAVUZ_13 link=topic=73188.msg854210#msg854210 date=1393455145' Alıntı:
sen pazarlık yapmamışsın sanırım kardeş
pazarlıksız 275 tl :)
pazarlıkla düşür düşürebildigin kadar

kitleri burada servis getirmiyor yedek parçacı getiriyor zaten kitlerin satışı 250 lira 20lira fazla almış bakımı yapsınlarda ben parasından geçtim hem 2-3 traktörüm olsa pazarlık yapılır bende traktör tek zaten başka serviste yok burda ne diyeceğim adama sen yapmazsan finikeye giderim mi diyecem :D

Ayrıntılı derken misal
.... Litre motor yağı fiyatı. .....
Motor yağı filtresi fiyatı.....
Yakıt filtresi fiyatı....

Şeklinde yazarsanız diğer nh kullanıcılarına örnek fiyat olabilir onu söylemeek istemiştim

Ben 2012 de Erkuntu bilirim yarışmasını kazanınca 4 tane bakım paketi vermişlerdi o zaman traktör 60 saatlerde idi 600 saatte dahil bakım bakımı bedavaya denk geldi.100-200 yaptırdım şimdi 400 yapılacak 1 tane kalıyor o da 600 saatte artık 800 saat bize bakıyo darısı sizlerin traktörlere :D

kubilay07 link=topic=73188.msg854215#msg854215 date=1393455762' Alıntı:
kitleri burada servis getirmiyor yedek parçacı getiriyor zaten kitlerin satışı 250 lira 20lira fazla almış bakımı yapsınlarda ben parasından geçtim hem 2-3 traktörüm olsa pazarlık yapılır bende traktör tek zaten başka serviste yok burda ne diyeceğim adama sen yapmazsan finikeye giderim mi diyecem :D
sende haklısın ama yinede azda osla pazarlık yapmak iyidir
nede olsa pazarlık sünnettir :)
en kötü ihtimal satar başka marka traktör alırım dersin :)

anayurtlu link=topic=73188.msg854429#msg854429 date=1393514031' Alıntı:
Ayrıntılı derken misal
.... Litre motor yağı fiyatı. .....
Motor yağı filtresi fiyatı.....
Yakıt filtresi fiyatı....

Şeklinde yazarsanız diğer nh kullanıcılarına örnek fiyat olabilir onu söylemeek istemiştim

valla kardeşim bende senin bu dedigin şekilde yazmak isterdim ama malesef bakım kitleri standart paket halinde
sadece bir tek 55-56 ya yag filtresi getirdi onun fiyatı 25 liraydı onu net söyleyebilriim digerleri
paket halindeydi

kepirli_ercan link=topic=73188.msg854471#msg854471 date=1393516861' Alıntı:
Ben 2012 de Erkuntu bilirim yarışmasını kazanınca 4 tane bakım paketi vermişlerdi o zaman traktör 60 saatlerde idi 600 saatte dahil bakım bakımı bedavaya denk geldi.100-200 yaptırdım şimdi 400 yapılacak 1 tane kalıyor o da 600 saatte artık 800 saat bize bakıyo darısı sizlerin traktörlere :D

valla şanslıymışın kardeşim darısı hepimize olsun :)

arkadaşlar şaka bir yana bugün baya yorucu bir gündü
önce ekipmanalrı koydugum yerde bri duvar yıkılmıştı onun için kum taş çimento kireç ve usta buldum onalrla saat 2 ye kadar
yıkılan yeri onardık daha dogrusu ustalar onardı bende yardım ettim :)
saat3e yakın mazot tankeri geldi traktörlerin depoları fulledim 461 litre mazot aldım

ve konu başlıgındanda anlayacagınız üzere bugün traktörlerin bakım günüydü
malum ekim sezonu geldi ekiem başlamadan hallettik şükür
nh servisi saat üçbuçuk gibi geldi(1 usta 1 çırak) saat 7 civarı bitti bakım
bunları ben kendim yapsam enaz 1 günümü alırdı belkide daha uzun sürerdi :)

3ü garantili biri garantisiz olmak üzere 4 traktöre bakım yaptı bunlar standart bakım paketleriydi
birde bunlar harici 55-56 traktörümün hidrolik problemliydi dalma yapıyordu onun yag filtresinide degiştirdik ve hidrolik sorununu çözdük
ayrıca 1 tane hava filtresinden egzosta gelen hortum alacagım vardı onu getirdi :)
ayrıca kabindeki elektirik sorununu busefer harbiden buldu ve çözdü çok basit çok kolay bir sorunmuş :) (sigorta panlindeki soketlerden birini degiştirdi arızalıymış)
bunlar tarici tüm traktörlerin debriyaj ayarları fren ayarları yapıldı arka yaglar kontrol edildi
eksikler tamamlandı ( sadece td75d nin arka yag eksikti hatta sıfırlanmıştı )
antifirizde getirmesini söylemiştim onu getirdi çiftçeker traktörüme antifiriz ekledik 250 ml kadar eksilme olmuş ( üçbuçuk yılda 750 saatte)

bunlar dışında birkaç sök tak işlemi kontrol işlemi sıkılama işlemi vs vs yapıldı

şimdi gelelim servisimiz süleyman beyle muhabbete
daha dogrusu süleyman beyden inciler diyelim :)
gayet açıksözlü biri
ben bakıma başladıgı andan itibaren burda yani busitede açılan nh ile alakalı olumsuz konular ve olumsuz msjlar ın birçogunu kendisine hafiften gaz vererek kendi sorularım gibi sordum
kendisi de cesurca gayet açık cevaplar verdi

bir nh fanatigi ve nh savunucusu olarak(bazı arkadaşlar öyle diyor ya) sorularılarımı yönelttim kendisine :D
ilk sorum
eve geldigi servis aracı fiat dobloydu
şakayla karışık sordum hayırdır koç size bu araçları zorlamı satıyor servisler mecburmu alıyor dobloyu dedim
cevap
aynen öyle zorunlu dedi :)
diger tahrik edici sorum
hayırdır bu nh ler dökülüyor yaw nedir bu sizimi zengin edecez dedim
cevap
yeni kaporta nh ler aynen öyle dedi :)

tabi dururmuyum yakalamışım servisi
hemen sordum yine
hayırdır servislerin önü 2-3 parçaya bölünen mavi kaynıyormuş millet bıkmış diyorlar dogrumu dedim :)
cevap
bu hafta sadece debriyaj kaynaklı sorunlar yüzünden 8 tane traktör böldüm bazıları garantiliydi bazıları eskiydi dedi
adamlar ayagı debriyajın üstünde gidiyor debriyaj ayarı yaptıranda yok bedava oldugu halde birde levyeyi kıracakalr nerdeyse levyeden dolayıda böldüklerim oldu insa evladı biraz acır bu trakörler parayla alınıyor bukadarda hor kullanılmaz ama ben yine insaflı davranıp garantisi devam edenlerin hepsini garanti kapsamında yaptım kullanıcı hatası demedim dedi

yine tahrik edici bir soru sordum
hayırdır komşu köydeki 110un sahibi hararet yapınca traktörü satmış 100 saate gelmeden dedim
cevap
o adam tümosancı siyaha beyaz derse o beyaz olur adamda para çok parayla herşeyi satın alacagını düşünüyor traktörü şöföre vermiş şöfürde anasını aglatmış dedi ve traktörü geri verdi gitti tümosan aldı dedi
(adamda 3-4 tane tümasan var harbiden)
can alıcı bir soru daha sordum
yaw gardaş bu erkuntlar bizim nhlerden az yakıyro bizimkiler mazot canavarı neden böyle dedim (gerçekte td75 hariç digerlerinin yakıtından memnunum sadece arkadaşa gaz verdim)
cevap
pompa ayarı yapılmayan pompası sökülmeyen erkunt yok biz de söküp garanti kapsamında yaptıralım diyoruz siz söktürmeye korkuyorsunuz dedi :)
(harbidende benim 75in pompayı sökeceklerdide ben istemedim )
birçok soru daha sordum
ama son birini yazayım
bu bakımlar niye böyle pahalı resmen soygun dedim
cevap pek manidardı
koçun bakım kiti azizligi dedi :)

ben sormadan kendiside birşeyler söyledi
mesela
trakörün garantiliyken hiçbirşeyden korkma alo de gelirim gelip olmayacaksa dükkana gelirsin 1 kuruş para almadan bozulan kırılan dökülen yerleri ücetsiz yaparız yada yensiini takarız birsürü para verip sıfır km traktör alıyorsun bunlar senin en dogal hakkın garanti süresi boyunca 1 tek civataya bile para vermene gerek yok dedi

ve can alıcı bir nokta
bakım yaparken dikkat ettim
3 pistonlu traktörlerime 8 litre motor yagı koydu kalan yaglar bende kaldı(6 litre)
4 pistonlu traktörüme 10 litre motor yagı(bir bidon) koydu
ben hiçbir müdahalede bulunmadan trakkulüpteki arkadaşlar artan 2 litreden şikayetçi demeden adam 1 bidon yag koydu neden hepsini koydun dedim 4 pistonlularda bu şekilde 3 pistonlularda 8 litre yetiyor dedi
4 pistonlu td 75de yag arttırmadı kısaca
hatta ben saf pozisyonuna bürünüp sordum :)
yaw bunalr 8 litre almıyormu çok koyup başıma bela açma dedim
yag çubugunu çekti alt sınrı ve üst sınrı çizgilerini gösterdi bu iki çizginin arasındaysasorun olamaz 4 pistonlular böyle 10 litre alır enalt çizgiden hesap edersen 8den biraz fazla alıyor ama eksiltme ihtimaline karşı üst çizigiye kadar alacak şekilde koyuyoruz oda 10 litre yapıyor dedi
bu alt üst sınırı 3 pistonlarda 7-8 litre 4 pistonlularda 8-10 litre dedi
sayesinde bunuda net ögrenmiş olduk

buyüzden bence 75 ve daha büyük nh kullanan arkadaşlar bence artık forum ahalisini yanlış bilgilendirmesin bu yag konusunda

neyse benim ekip ekim dönemine hazır artık tarlalar düşünsün gerisini :)

yavuz abi yeni kasa td ler ın neyi dokuluyormus? bende yeni kasa var 402 saatte daha dokulmedi inş da dokulmez :) dokulurse bi sürü para verdik :) bitek direksiyon altına alınan levye halatı mı ne kurtuluyomus diye duydum başka bi sorun çıkanı gormedim balata falan meselesi her motorda oluyo
birde bende 300 saatte falan bakım yaptırdım 270 lira tuttu neden bu kadar pahalı dedim deutz ve erkuntta bu bakımı 150 liraya yaptırıyodum nh ın biraz pahalı oldugunu soyledi ve bakım kiti yeni kasalarda 4 pistonlu motorların bakım kitini kullanıyoruz 2 litre motor yagı artıyo filtreleri büyümüş dedi sanırım yeni kasaların oyle 270 lira ya yaptırdım 2 litre artan motor yagınıda aldım getirdim :D

cazgin0020 link=topic=73188.msg856193#msg856193 date=1393744664' Alıntı:
yavuz abi yeni kasa td ler ın neyi dokuluyormus? bende yeni kasa var 402 saatte daha dokulmedi inş da dokulmez :) dokulurse bi sürü para verdik :) bitek direksiyon altına alınan levye halatı mı ne kurtuluyomus diye duydum başka bi sorun çıkanı gormedim balata falan meselesi her motorda oluyo
birde bende 300 saatte falan bakım yaptırdım 270 lira tuttu neden bu kadar pahalı dedim deutz ve erkuntta bu bakımı 150 liraya yaptırıyodum nh ın biraz pahalı oldugunu soyledi ve bakım kiti yeni kasalarda 4 pistonlu motorların bakım kitini kullanıyoruz 2 litre motor yagı artıyo filtreleri büyümüş dedi sanırım yeni kasaların oyle 270 lira ya yaptırdım 2 litre artan motor yagınıda aldım getirdim :D
sanırım yeni kasaların kaportaları biraz dayanıksız onu kastetti yada vardır bir bildigi bunu dedigine göre :)
birde kabin hakkında pek olumlu düşünmedigini bir önceki kabinin daha iyi daha saglam oldugunu söyledi
birde bu seninde dedigin gibi direksiyon altına koydukları ileri geri kolu plastik ya o biraz kalitesiz miş onunla alakalı çok şikayet geliyormuş bu kırılınca parayla satın alma alo demen yeterli yenisini getiririm dedi
birde klimanın kayışları pervanenin kayışları falan yazın sıkıntı çıkarır ses yapmaya başladıgında onuda tiger kayışla degişecegiz onlarada para verip alma dedi
buarada 3 pistonlulardan artan yagları aldım
4 pistonludanda yag artmadı zaten :)

YAVUZ_13 link=topic=73188.msg856473#msg856473 date=1393778036' Alıntı:
sanırım yeni kasaların kaportaları biraz dayanıksız onu kastetti yada vardır bir bildigi bunu dedigine göre :)
birde kabin hakkında pek olumlu düşünmedigini bir önceki kabinin daha iyi daha saglam oldugunu söyledi
birde bu seninde dedigin gibi direksiyon altına koydukları ileri geri kolu plastik ya o biraz kalitesiz miş onunla alakalı çok şikayet geliyormuş bu kırılınca parayla satın alma alo demen yeterli yenisini getiririm dedi
birde klimanın kayışları pervanenin kayışları falan yazın sıkıntı çıkarır ses yapmaya başladıgında onuda tiger kayışla degişecegiz onlarada para verip alma dedi
buarada 3 pistonlulardan artan yagları aldım
4 pistonludanda yag artmadı zaten :)
ilerı geri levye kolu dogru olabilir ama eskı kasanın kabini ile yenı kasanın kabını yarıstırılamaz bıle yenı kasanın herseyı super lakın levyesını bılmem

Kubilay orijinal parçadır diye düşünüyorum.Değilsede vebali günahı boyunlarına. Sevgili hemşom benim servis bakımları konusundaki anlaşmam Aysanlarla.Burda onların servisi henüz yapım aşamasında.Şu an sadece satış var.Hele bir servisi açsınlar kesecem onların hesabını ben :) Ayrıca 2 servis bakım hakkımı garanti dolduktan sonra kullanayım diyorum tabi kabul ederlerse... :D

uzay kasa link=topic=73188.msg859727#msg859727 date=1394139531' Alıntı:
Kubilay orijinal parçadır diye düşünüyorum.Değilsede vebali günahı boyunlarına. Sevgili hemşom benim servis bakımları konusundaki anlaşmam Aysanlarla.Burda onların servisi henüz yapım aşamasında.Şu an sadece satış var.Hele bir servisi açsınlar kesecem onların hesabını ben :) Ayrıca 2 servis bakım hakkımı garanti dolduktan sonra kullanayım diyorum tabi kabul ederlerse... :D
hemşo valla hiç acıma söz verdilerse yapsınlar sözlerini garnatiden sonrada kulanırsın bakımı ama maksat garantiliyken traktörü temiz bir şekilde garanti bitene kadar düzlüge çıkartmak hemşo
zaten büyük arıza verecek makina garanti süresinde iken arızalanır garanti bitince bakım işi kolay kendin bile yaparsı nboş vaktinde birazda biliyorsan filtre yag fala ndegişmeyi ozaman kendin yaparsın maliyet yarı yarıya düşer

3 teneke 15 40 motor yağı 2 teneke arka yağ 10 30. 20 30
L 95 motor yağ filtresi 2 tane mazot filtresi 2 tane hidrolik ve direksiyon filtresi
70 56 motor yağ filtresi mazot filtresi hidrolik filtresi
Tm 120 motor yağ filtresi 2 tane mazot filtresi 2 tane kaporta amartisörü
6080 motor yağ filtresi 2 tane mazot filtresi 2 tane arka yağ filtresi
Toplam 1600 lira tuttu