*** Define, Gömü, Hazine söylenti, sohbet, muhabbet bölümü ***

Forum ' un başlıkları çok karışık, neyi nereye yazacağımı bulamadım. bence konu ve başlıkların düzenlenmesi gerek. uyy-*s

Define, Gömü, Hazine gibi, köylerde çokça konuşulan, anlatılan hikayeler, söylentiler, başımızdan geçen olayları vs... burada paylaşabilirsiniz... cidd*-*-*

Ynt: *** Define, Gömü, Hazine söylenti, sohbet, muhabbet bölümü ***

Arkeoloji ve Jeoloji ' ye çok merakım vardı ama o bölümleri kazanamadım, kısmet olmadı işte...

akşamları köy kahvesinde,
ya spor
ya avcılık - atıcılık )))
ya define, gömü konuşulur.
ya da kağıt, okey oynanır.
başka bişey yapılmaz..
sonra gelsin çaylar, çekirdekler....

bizim köyde birisi patates tarlasını hazırlarken çizelle derin sürüm yaparken bi lahit denkgelmiş jandarmaya haber vermiş müze el koydu ama adamada 300 bin tl verdiler

Bizim köyde de çok. Gömü olduğu söylenen bir çok yer var. Ancak ciddi bir şekilde kazan olmadı. Ben küçükken kazmışlar bir yeri, bolca yılandan başka bir şey çıkmamış. Yılan yuvasına denk gelmiş, adam yuvadan zor atmış kendini. Ancak bir çok kaya üzerinde işaretler var, kimisinde yılan oyması, kimisinde ayı pençesi yapılmış. Bizim akraba arkeolog, köye geldiğinde kayalardan, otlardan filan burada daha önce bir yaşam olmuş diyordu. Bazen define için gelen adamlar oluyor, hatta yerini bile söyleyen oluyor ama bizim köylüler uyanık kazdırmıyorlar, kendileri de cesaret edemiyor :). Var bir şeyler ama benim merakım yok. Olur da tesadüf eseri bir şey çıkarsa bilemem :).

50 sene önce bizim köylüler üç dört kişi 3 köy ötede bir yer varmış gidip kazmışlar gece gece baya kazmışlar sonra güneş dogcak diyip köye gitmişler ertesi gece bir daha gitceklermiş ama gidmeye kalmamış oralarda hayvan bakar çoban çukuru görmüş gidip bakmış kenarda çuval gözüküyormuş çobanda çuvalı çıkarmış içi altın şimdi o çoban 2 köyde ağa bizim bildiğimiz kişi ise :) bizde çok altın yeri varmış höyükler filen var işaretli kayalar hikayeler çok

şadan aysul link=topic=73194.msg853641#msg853641 date=1393408895' Alıntı:
50 sene önce bizim köylüler üç dört kişi 3 köy ötede bir yer varmış gidip kazmışlar gece gece baya kazmışlar sonra güneş dogcak diyip köye gitmişler ertesi gece bir daha gitceklermiş ama gidmeye kalmamış oralarda hayvan bakar çoban çukuru görmüş gidip bakmış kenarda çuval gözüküyormuş çobanda çuvalı çıkarmış içi altın şimdi o çoban 2 köyde ağa bizim bildiğimiz kişi ise :) bizde çok altın yeri varmış höyükler filen var işaretli kayalar hikayeler çok

:D. Bizde de benzer bir olay olmuştu ama sonu bu kadar iyi bitmedi :). Bizim köylüler gece bir yeri kazmışlar ama sabaha doğru bırakmışlar. Bunları çoban görmüş, gitmiş patlatmış çukuru :D. Jandarma filan gelmiş almış götürmüş adamı. Hatta haberlerde çıkmıştı zamanında. :) Ben de gördüm 1 metre kazılıp bırakılmış yerler ama kazmadım :).

Bende bu konulara karşı ilgiliyim aslında :) Bizim köydede belli başlı yerler var oralarda altın varmış. Birkaç kişi buldu köyde ama ben kendi adıma konuşayım öyle altın kazısı yapmaktan korkuyorum :) Onların bekçileri varmış başında, yani görünmeyen varlıklar. Bazıları hocayla falan gidiyorlarmış hoca dua falan okuyormuş yani çarpılma ihtimalide var. karış-*-s

Bizim arkadaşların tarlada varmış öyle altın. Eski zamandan, (gavurlardan kalma mezarlıkmış orası) Sürerken falan hep kemik çıkıyormuş. Neyse gitti babası İstanbuldan kadın getirtti o kadın altının nerde olduğunu görebiliyormuş. Neyse sonra kadını getirtmişler tarlaya kadın bi sağa dönüyomuş burda diye, bi sola. Yani altının bekçileri dediğimiz şeyler altını gezdiriyorlarmış :S
Ben bu yüzden kazamıyorum bazı yerleri :D :D

Her zaman ilgi çeken bir muhabbetir bu işler , gizemli ve merak dolu çünkü.
Bu işlerden kafayı yiyen , akıl sağlığını yitiren insanlarda çok var.
Bence bir çeşit hastalık , elbette bulan var , ilgili ve alakalı olmak iyidir ama bunu bir yaşam tarzı haline getirenlerin sonu kötü.
Sırf bu işlerin döndüğü kahveler var sanırım.

MasseyFerguson 265 link=topic=73194.msg853647#msg853647 date=1393410072' Alıntı:
Bende bu konulara karşı ilgiliyim aslında :) Bizim köydede belli başlı yerler var oralarda altın varmış. Birkaç kişi buldu köyde ama ben kendi adıma konuşayım öyle altın kazısı yapmaktan korkuyorum :) Onların bekçileri varmış başında, yani görünmeyen varlıklar. Bazıları hocayla falan gidiyorlarmış hoca dua falan okuyormuş yani çarpılma ihtimalide var. karış-*-s

Bizim arkadaşların tarlada varmış öyle altın. Eski zamandan, (gavurlardan kalma mezarlıkmış orası) Sürerken falan hep kemik çıkıyormuş. Neyse gitti babası İstanbuldan kadın getirtti o kadın altının nerde olduğunu görebiliyormuş. Neyse sonra kadını getirtmişler tarlaya kadın bi sağa dönüyomuş burda diye, bi sola. Yani altının bekçileri dediğimiz şeyler altını gezdiriyorlarmış :S
Ben bu yüzden kazamıyorum bazı yerleri :D :D

Evet öyle şeyler ben de duydum. Bizim köye de bir adam gelmişti, bizim köylülerle dağ bayır dolandı. Tepeden aşağıda bir çukur göstermiş, o çukuru görüyor musunuz demiş. Herkes görüyor, aşağı inince göremeyeceksiniz demiş. Aşağı inmişler, aramışlar, taramışlar ama çukuru bulamamışlar. Gel de böyle bir yeri kaz ;D. Adamlar öyle şeyler anlatıyor ki o yerden geçmeye korkuyor insan :). Bu yüzden pek cesaret edemiyorlar. Yoksa bir sürü yer var, işaretli kaya var.