tarım bakanlıgı ve kuraklık..

sayın arkadaşlar bügün tarım bakanlıgı ve yetkilileriyle görüştüm.konu çok detaylı..uzun bir dilekçenin cevabı ve sonraki görüşmeler..
------- kuraklık hakında görüşmelerde 81 ilin şuan gün gün incelemede oldugunu çiftçilere gereken yardım ve destegin hızlı bir şekilde yapılacagını magduriyetlere yol açacak bir sıkıntının olmayacını kesin şekilde söylediler.
-------- borç ertelemesi durumunda özel bankaları da anlattım bu bankalardan deniz-teb,iş bankalarında birçok çiftçinin borcu var erteleme durumunda bu banklarda kapsama girsin istedim çok olumlu baktılar hazine ve maliyeye bu konu hakkında ciddi bilgive çalışma olacak dediler.
------ özel bankaların çiftçiyi genelde şirin gözükerek çok büyük sıkıntılar yaşattıgını anlattım deniz bank iyi örnek bu konuda..dikkate aldılar bu konuyuda..
----------ithalat konusunu dile getişrdim en büyük sıkıntı bu konu dedim bizleri bu konuda hükümet bakanlık anlamıyor yalnız bırakıyor dedim kayda alındı..
------ürün ekiminde seçiminde ithalat ve ürünün pazarlama sorununu anlattım dırumu çok yönlü araştıracaklar..
--------- özellikle bakliyat ve yaglık ürünlerdeki pazar sıkıntısını anlttım ,buğdayların borsa olmayan yerlerde yemlik fiyatına alındıgını,fatura ve kesintileri dile getirdim..
-----önemli bir konuda mazot ve gübre konusunda da çaresiz kaldıgımızı anlattım desteklerin yetersiz ve dengesiz oldugunu buna bakanlıgın bir çare bulmasını istedim..
-----bakanlıgın bire bir çiftçi ve üreticilerle irtibata geçip sorunları buradan araştırmasını önerdim tarım reform müdürlügü bu konuda araştırma yapacak..
---hububatt taban fiyatlarında arpa fiyatının açıklanmamsı bizleri magdur ediyor dedim bu konuyuda gündeme aldılar..
ciddi bir dilekçe idi hemen görüşme talebi geldi...
bunları sözlü olarak dile getirdim bunların dedaylı olarak da yazılı olarak vermiştim..

sayın arkadaşlar sizlerde sorunlarınızı ve şikayetleriniz kuraklık artık ne akla geliyorsa bakanlıga ve il ve ilçe tarım mürdürlüklerine yazaılı başvurun...sıkıntıları anlatalım ki çare ve çözüm olsun..

Ynt: tarım bakanlıgı ve kuraklık..

yazın ve müracaatın için teşekkürler. gizlimiz saklımız yok özür dileyerek sana sormak isterim ki sen bu sorunlara cevap vermekten başka çözüm bulabileceklerine inanıyor musun ?

Çoğu zaman bizleri dinleyecek birini bulabiliyoruz. Siz bunları yazılı olarak bakanlığa bildirin diyorlar. Hele de bu dönemde daha çok muhatap buluruz malum seçim arifesindeyiz.
Ancak ben şunu anlamıyorum. geçen yıl 205 TL yatırdığım Tarım Bağkur primi bu yıl neden 269 TL oldu. bu kadar zam yapılmasının gerekçesi nedir? Asgari ücrette ya da maaşlarda ve yahutta tarımsal desteklemelere bu oranda zam yapılmış mıdır?
Benim asıl sormak istediğim soru bu ama cevap bulamayacağım için sormakla zaman kaybetmek istemiyorum. Bu benim şahsi düşüncemdir.

sorunlarımızı herzaman yazılı olarak dile getirelim devlet bizi ancak böyle dinler anlar..Yoksa ziraat odasında tarım ilçede memura bağırmakla kimse size hak vermez.

FEHİM link=topic=73208.msg853672#msg853672 date=1393414574' Alıntı:
yazın ve müracaatın için teşekkürler. gizlimiz saklımız yok özür dileyerek sana sormak isterim ki sen bu sorunlara cevap vermekten başka çözüm bulabileceklerine inanıyor musun ?

arkadaşlar biliyorsunu sorunları dile getirmek isteyince genelde muhalefet olarak lanse ediliyorum.ben yıllardır burada birlik ve beraberlikten söz ederken elimizdeki toplu gücü kullanarak hükümete bakanlıga sorunlarımız daha etkili dile getirebiliriz amacı taşıdım..
sayın arkadaşım gönül isterki çözüm olsun..temeni bu..ben ankara tarım fuarında ve sonrasında bakanımızla görüştüm not alındı çok kez aradılar ama sonuç olmadı...
en azından kuraklık la ilgili adımları sağlam atsınlar...bu da bir benim çabamla olmuyor...sizlerinde çabası olursa konu gündeme girer..
çiftçiyiz sorunlarımız var..ama burada dile getirince herkes ayrı bir tarafa çekiyor...iki üç kişiyle bile aynı fikirde buluşamıyoruz bazen..
geçen yıl kırıkkaleyi kuraklık kapsamına almadılar en çok kurak il olmasına rağmen...mağdur olduk bir kul çıkıpda hakkını aramadı sayın bakanımızdan birine konuyu bizzat aktarma fırsatım oldu konu bakankurulunda erteleme olarak çıktı..
bizim en büyük sorunumuz birlik olmamamız...
ben inanıyorum....olacagına başka çerem yok zaten...

köylü link=topic=73208.msg853694#msg853694 date=1393418137' Alıntı:
arkadaşlar biliyorsunu sorunları dile getirmek isteyince genelde muhalefet olarak lanse ediliyorum.ben yıllardır burada birlik ve beraberlikten söz ederken elimizdeki toplu gücü kullanarak hükümete bakanlıga sorunlarımız daha etkili dile getirebiliriz amacı taşıdım..
sayın arkadaşım gönül isterki çözüm olsun..temeni bu..ben ankara tarım fuarında ve sonrasında bakanımızla görüştüm not alındı çok kez aradılar ama sonuç olmadı...
en azından kuraklık la ilgili adımları sağlam atsınlar...bu da bir benim çabamla olmuyor...sizlerinde çabası olursa konu gündeme girer..
çiftçiyiz sorunlarımız var..ama burada dile getirince herkes ayrı bir tarafa çekiyor...iki üç kişiyle bile aynı fikirde buluşamıyoruz bazen..
geçen yıl kırıkkaleyi kuraklık kapsamına almadılar en çok kurak il olmasına rağmen...mağdur olduk bir kul çıkıpda hakkını aramadı sayın bakanımızdan birine konuyu bizzat aktarma fırsatım oldu konu bakankurulunda erteleme olarak çıktı..
bizim en büyük sorunumuz birlik olmamamız...
ben inanıyorum....olacagına başka çerem yok zaten...
Siz böyle yapıcı ve pozitif mesajlar atarsanız size olan güven inanç elbet artar.
Konularınız daha ilgi çeker , şahsen bu çabanızı takdir ile karşılıyorum.
Bir ara şahsen üslubunuzdan şahsen rahatsız oluyordum bende birçok üye gibi.
Bende birçok üye gibi sizinle tartışmak yerine konularınıza yorum yapmamayı çözüm olarak bulmuştum.
Lakin bu tarz mesajlar ve yaklaşımlarınız olduğu müddetçe her zaman destek veririm.
Bende geçen sene Bimer e bazı konularda sık sık mesaj attım , bilgi geliyor , ne kadar kaale alınıyoruz onu bilmem ama , demokratik tepki bir haktır. Her yerde ve her zaman söylüyorum sorunlar özellikle tarım kesiminde kesinlikle siyaset üstüdür. Bir dönemde bir sorunu eleştirmek kesinlikle muhaliflik olarak algılanmamalı , lakin eleştirininde nereye yönetildiği net ve kesin olmalı.

siyasete kızıyorum ve siyaset yapıyormuşum gibi gelebilir. aralık ayında başbakan Keşan da kahve toplantısında gazetecilerin yanında sorduğu soruyu izler misin? bizler ne kadar dilekçe versek bu olay kadar etkili olamayız. ben, sende çözüme inanmayanlardansın.

https://www.google.com.tr/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=9&cad=rja&ved=0CFgQtwIwCA&url=http%3A%2F%2Fwww.izlesene.com%2Fvideo%2Ferdogan-kesanda-vatandaslarla-sohbet-etti%2F7135476&ei=BP8NU4y2EYa00QXzg4DIAg&usg=AFQjCNGC5juSUyv7WONB_Jip4PmPdxyJLw

kusur ettimse özür dilerim.

abi orda bereket olmuştur başbakanda tabi oraya gidipde sorcak gelse bizim köye 2 yıldır kuraklık var öyle yada böyle sorunlarını anlatmak gerekiyor bizim bakan sayı bakanı nede olsa sorunlalar bakmaz

kötümser,karamsar olunmalı bence eskiye bakarsak haklısınız ama şuan ilk hedef kuraklık önce bunu çözmeliyiz çözdürmeliyiz...ilk atılan adım bu ve özel bankalar devlet bankalar ayrıcalıgı olmadan konuyu tam yerinde bağlatalım..
ben şunu söyledim hala söylerim sevelim sevmeyelim icraatları ama birlik olursak sorunlar tek tek çözülür..
kuraklık olursa bu sistem devam ederse ne traktörün nede köyün nede üretimin tadı kalır..herkes düşüncesinde hür...