Sertifikalı Tohum Desdeği Ödenen Oldu mu

Her sene en geç bir ay içerisinde ödenen sertikalı tohum desdeğinden haber yok. Alan veya ne zaman verileceğiyle ilgili bilgisi olan arkadaş paylaşım yaparsa hepimiz için faydalı olur. TEŞEKKÜRLER...

Ynt: Sertifikalı Tohum Desdeği Ödenen Oldu mu

böyle saçmalıkta olmaz adam tohumu alıp yemedi ya illaki ekıldi tohum bir ihtimal satmıştır alan yine ekti sonuç olarak sertifikalı tohum ekildi. Onla uğraşana kadar sahte faturayla uğraşsınlar.

erdal600 link=topic=73209.msg853689#msg853689 date=1393417538' Alıntı:
böyle saçmalıkta olmaz adam tohumu alıp yemedi ya illaki ekıldi tohum bir ihtimal satmıştır alan yine ekti sonuç olarak sertifikalı tohum ekildi. Onla uğraşana kadar sahte faturayla uğraşsınlar.
Alıp satan aracılık yapanın destek alması nekadar doğru elbette eken yetiştirene verilecek destek.

desdek adı altında köstekden başka bişey değil bu uyğulama.nedenine gelince yetkili kurum dönüme (1000m2 üzerinden) 20 kg ekim yapcaksın diyor.ülkemiz genelinde iklim ve toprak yapısı bakımından 20 kğ ekim nsl sağlıklı ve güvenli bir ekim olabilir.
tona vereceği desteği benden peşin alıpda aradan baya bi zmn gectikden sonra onu kırpıp geri ödemenin neresi destek.
şimdide uydu verisine bakacakmışda bilmem nede,adam kira ve ortak ekim yapıyo haliyle desteği kendi almak için meçbur kendi tarlasını ekili gösteriyo bunu hiç düşünen yok.
ben yılda en az 8-9 ton sertifakalı tohum kullanan ,bu sıkıntıyı yaşayıp bilen biriyim.

22 kg dan buğday ekiyoruz.500 dönüm eksen 2kg fazladan ektiğin için 1 tonun desteğini alamıyosun ve icar tuttuğun tarlaların desteğinide alamıycaksın,bu kesintiler olursa bu sene sertifikalı ekmem/ekemeyiz

atılgan aysul link=topic=73209.msg853687#msg853687 date=1393417087' Alıntı:
bu sene mart , nisan aylarında uydudan bakılıp ekili tarlalara göre verilip sahte beyanın önüne geçilecekmiş...
o iş hikaye. uydudan bakacaklarsa dağı taşı tarla gösterenlere baksınlar. ekmedikleri halde tarla parası alanlara baksınlar. yoksa tohumu alanı neden kontrol etsinler

HassaN20 link=topic=73209.msg853690#msg853690 date=1393417699' Alıntı:
Alıp satan aracılık yapanın destek alması nekadar doğru elbette eken yetiştirene verilecek destek.

Ben misal veriyorum da ben hiç duymadım sertifikalı tohumluk alıp ta başkasına satan. Alacak adam gider aynı yerden kendi alır zaten. ama vadeli alıp paraya çevirmek ister belki onuda ucuza satmazsa kimse almaz onu yapmak isteyende gübreyi alır satar. Kısaca tohum alanların %99 u tarlasına ekiyor.