“2 milyon TL civarında hibe desteği verildi, yeterince yararlanan olmadı”

23.04.2009
13,966
23,923
35
Bilecik
Malatya Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Ali Selvi, “Tarıma Dayalı Ekonomik Yatırımların Desteklenmesi kapsamında 2 milyon TL civarında hibe desteği verilmiştir” diyerek, bu desteklerden Malatya’nın yeterince yararlanmadığını düşündüklerini söyledi.Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi Programı Kapsamında Tarıma Dayalı Ekonomik Yatırımların Desteklenmesi çerçevesinde 7. etapta yapımı tamamlanan Yılmazlar Ambalaj San. ve Tic. A.Ş. firmasının 1. Organize Sanayi Bölgesi 3. Cadde’de yer alan Kuru Kayısı İşleme Tesisi’ni ziyaret eden Ali Selvi, şirketin Yönetim Kurulu Başkanı Selahattin Hazarbey’den bilgiler aldı.Ziyarette konuşan Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Ali Selvi, “Toplamda 1 milyon 350 bin TL’ye mal olan yatırım tesisinde, inşaat yatırımları için 199 bin 555 TL, makine ekipman yatırımları içinse 95 bin 400 TL olmak üzere toplamda 294 bin 955 TL yatırımcıya hibe desteği verilmiştir.İlimizde toplam 8 adet yatırım gerçekleştirilmiş, bunun karşılığında yatırımcılara 2 milyon TL civarında hibe desteği verilmiştir. Bu desteklemelerden ilimizin yeterince yararlanmadığını düşünüyoruz. Bu nedenle bu yıl destekleme başvurularının süresini geçirmeden yatırımcılarımızın başvuruda bulunmaları için çok sayıda ve değişik yerlerde tanıtım toplantıları düzenledik. Destekleme konularını detaylı anlattık. Yatırımcılarımıza her türlü desteği vererek cesaretlendirdik. Bütün bu çalışmalarımızın neticesinde yatırımcılarımızın proje başvurularında bulunarak yatırımlarını gerçekleştirmeleri bizi çok mutlu ediyor. Kurulan her tesis hem istihdam sağlıyor, hem ilimiz ve hem de ülkemiz ekonomisine katkı sağlıyor. Bu yatırımları gerçekleştiren Yılmazlar Ambalaj San. ve Tic. A.Ş. firmasına ve her müteşebbis yatırımcıya teşekkür ediyorum” açıklamasını yaptı.Yatırımcı Selahattin Hazarbey ise, “İşletmede 25-30 kişi istihdam edilmekte olup başta gün kurusu olmak üzere yıllık kuru kayısı işleme kapasitesi 500 ton civarındadır. Daha çok yurt içi tüketime yönelik satış yapmaktadır” diyerek, ulusal ve uluslararası kalite standardında üretim gerçekleştirmek için çaba sarf ettiklerini beyan etti.Hazarbey, kimyasal ve mikrobiyolojik analiz için çalışmalar yürüttüklerini kaydetti. İlerleyen yıllarda kuru üzüm, dut ve kuru incir konusunda da yatırım yapmayı planladıklarını söyleyen Hazarbey, istihdam sağladıklarını da dile getirdi.

Ynt: “2 milyon TL civarında hibe desteği verildi, yeterince yararlanan olmadı”

Yav boyle diyolar gidiyosun hibe almaya adam 500 milyar proje isdiyor o kadar param olsa sana ne gerek var traktor hibesi isdiyorsun hic yetistirmedigimiz bitkileri yetistireceksin diyor herkeze yaptigi isden hibe verseler bak nasil kullaniyorlar