--ŞİRKET -- YARDIM ---

selamın aleyküm arkadaşlar ben nevşehirden bi yerden bi proje yazdırıyorum eğer onaylanırsa briket fabrikası kuracağım lakin benden parayı cekebilmem için şirket kurmam isteniyo şirketin bana yıllık maliyeti 15 bin tl eğer para cıkmaz ise bu şirket in bana tarım üzerinde ne gibi bi yardımı olacaktır mesela hayvancılıkta bu 15 bin tl yi cıkarması yeter :D 25 adet büyük baş hayvanım var ve nevsehirde fasulye patates kabak yetiştiricisiyim şirketten nasıl yararlanabilirim

yardımlarınızı bekliyorum

Ynt: --ŞİRKET -- YARDIM ---

turk50 link=topic=73235.msg854058#msg854058 date=1393444758' Alıntı:
selamın aleyküm arkadaşlar ben nevşehirden bi yerden bi proje yazdırıyorum eğer onaylanırsa briket fabrikası kuracağım lakin benden parayı cekebilmem için şirket kurmam isteniyo şirketin bana yıllık maliyeti 15 bin tl eğer para cıkmaz ise bu şirket in bana tarım üzerinde ne gibi bi yardımı olacaktır mesela hayvancılıkta bu 15 bin tl yi cıkarması yeter :D 25 adet büyük baş hayvanım var ve nevsehirde fasulye patates kabak yetiştiricisiyim şirketten nasıl yararlanabilirim

tarımsal olanda şirketten yararlanabilmek için kurduğunuz yapının(adi ortaklı,şahış şirket ananim şirket vs) çiftçi belgesi olması gerekiyor yani önce üzerinizde ki çiftçi belgesini iptal edeceksiniz yada arazinizin bi kısmını o şirkete kiralayıp şirkete çiftçi belgesi çıkartacaksınız yada tüm mal varlığını şirkete devredip çiftçi belgesini şirket üzerine alacaksınız bunun için uzman bir muhasebeci ile görüşmek şart en doğrusunu o söyler..

artısı derseniz bankaların size bakış açısı değişiyor yani paranız olmasa dahi birşey sorduğunuzda düşündüğünüz bi projeyi açıkladığınızda sorularınıza tatmin edici cevaplar alıyorsunuz hatta bununla kalmayıp çözüm önerileri ile size geliyorlar kredi satmak niyetiyle değil :)

kuracağınız yapı büyük ihtimalle limited şirket olacaktır iyi düşünmek gerekli kurması basit ama işler ters gittiğinde kayıttan düşürmek çok çok zor..

evet kayıttan düşürmek 1 yıl sürüyomuş yani bu kapsamda 15 bin tl masraf şirket lmt şti olcak ortak 2 kişi tek basıma deil yani kardeşimle beraber olacak şirkete tarım arazilerini kiralayıp çifci belgesi cıkartısam sirkete özel bi destek felan veriyorlar mı ? veya ineklere

turk50 link=topic=73235.msg854087#msg854087 date=1393446238' Alıntı:
evet kayıttan düşürmek 1 yıl sürüyomuş yani bu kapsamda 15 bin tl masraf şirket lmt şti olcak ortak 2 kişi tek basıma deil yani kardeşimle beraber olacak şirkete tarım arazilerini kiralayıp çifci belgesi cıkartısam sirkete özel bi destek felan veriyorlar mı ? veya ineklere

yok şahış nasıl yararlanıyosa şirkette aynı yararlanıyor fakat şirketin geçerliliği daha iyi... bu arada bende uğraştım bir aralar limited şirketin yıllık o kadar masrafı olmaması lazım? kuruluş için 5bin lira sermaye gerekiyor şirketin özkaynakları olarak gösteriliyor oda yıllık muhasebeside 2bin civarı defter tasdikleri vergiler hariç onlarda 3-5bin civarında tutar desek ki o kadar olmaz en fazla 7-8bin oluyor? bi yanlışlık olmasın?

turk50 link=topic=73235.msg854058#msg854058 date=1393444758' Alıntı:

dostum şirket kurmana gerek yok başka firma üzerinden de alabiliyorsun yaptıgın imalatın parasını ileriye yönelik düşünüyorsan şirket kurmana bir şey diyemem. Bizim şirketin üzerinden de bir arkadaş çiftliği kurdu bizim şirket yapmış görünüyordu resmiyette kendi yaptı inşaatını bizde faturasını kestik oda sigorta vergi stopajını falan verdi işi bitti.

şirket bende kurdum tarımsal kredi alma veya buna benzer öğelerden yararlanabilmek için.
özellikle besicilik kredisine başvurdum ama şunu söyleyeyim..
şahıs olarak yapılan başvurularla şirketin hiçbir farkı yok oan bizim 5-6 bin tl ye oldu şimdi 3 bin tl de maliye borcu gelmiş kapatma dilekçesi verdik 1 yıl askıda kalacak ve yaklaşık 2-3 bin tl daha para harcanacak ..

farzedelim ki şirket kurdun ve istediğin fabrika işi olmadı ve sana 15 bin tl gibi rakama mal oldu ..şirketi kurarken uzman bir mali muşavirlerden muhasebecilerden yardım iste şirketin uzantısı limited şirket olmalı ve şirket kurarken şirket bünyesinde yapıcan iş bölümleri belirtilmeli senin yapıcan şey ............. tarım hayvancılık insaat ltd şti olucak ,,şirketi feshetmen için 1 yıl beklemen lazım bu esnada nelerden yararlanabilrsin ..ürettiğin tarım ve hayvan ürünlerini pazarlama kabiliyetin varsa arkadaşların da dediği gibi tarla ahır vesayre şirket üzerine geçirerek burdan satış yapabilirsin,,2.nci ise traktörünü arabanı kamyonu şirket üzerine geçirip vergi mazot sigorta kasko gibi şeyleri gider olarak gösterebilirsin

Tüzel kişiliğe ve ortağa ihtiyaç yoksa şahıs işletmesi kurabilirsiniz. Fatura kesme vb. aynı şirket gibidir. Sermaye koymanız gerekmez. Masrafları o kadar değildir. Az kazanırsanız gelir vergisi azdır. Kapatmak istediğinizde hemen kapanır. Sadece borç varsa ödemeden bitmez :) Tahminim kendi adınıza olan belgeler de işletmede geçerli olur çünkü kendiniz mükellef olacaksınız.