Hayvan Alım Satımında Yeni Dönem

23.04.2009
13,966
23,923
35
Bilecik
AKSARAY (İHA) - Aksaray Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Bestami Zabun, hayvan ticaretinde yeni dönemin başladığını belirterek, canlı hayvan ticareti yapan satıcıların ‘Satıcı Çalışma İzin Belgesi’ alması gerektiğini ve bunun için de eğitimlerin başlayacağını söyledi.

5996 sayılı Veteriner Hizmetleri, Bitki Sağlığı, Gıda ve Yem Kanunu kapsamında hazırlanan ‘Hayvanların Nakilleri Sırasında Refahı ve Korunması Yönetmeliği’nin yürürlüğe girdiğini belirten Zabun, “Söz konusu yönetmeliklerde nakliyecilerin, sürücülerin, nakliyeye eşlik eden bakıcıların, hayvan satıcılarının eğitime tabi tutularak sertifikalandırılması ve kayıt altına alınması ve ayrıca hayvan refahına uygun nakil araçlarının onaylanması hükümleri bulunmaktadır. Yürürlüğe girmesi nedeniyle yapılacak müracaatlar neticesinde canlı hayvan ticareti yapan satıcıların ‘Satıcı Çalışma İzin Belgesi’, canlı hayvan nakli sırasında refakat eden bakıcılar ile hayvan nakil araçlarının sürücülerinin ‘Yeterlilik Belgesi’, hayvan nakliyesi ile uğraşan nakliyecilerin, ‘Yetki Belgesi’, nakil araçlarına ‘Onay Belgesi’ alabilmeleri için eğitim ve sınav yapılacaktır. Bu kapsamda, İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğümüz tarafından ilgili kişilere eğitim verilecektir. Eğitim sonunda yapılacak sınavda başarılı olanlara yukarıda bahsedilen sertifikalardan uygun olanları verilecektir. Sertifika almak isteyen; hayvan ticareti yapan satıcıların hayvan nakil araçlarında refakat eden bakıcıların, hayvan nakil aracı kullanan sürücülerin ve hayvan nakliyesi ile uğraşan nakliyecilerin en geç 12 Mart 2014 tarihine kadar İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğümüze başvurmaları gerekmektedir. Eğitime katılmayan ve yapılan sınavda başarılı olamayan sürücü, nakliyeci, bakıcı ve hayvan satıcılarına sertifika verilmeyecektir” dedi.

Ekleme Tarihi
28.02.2014