hidrolik direksiyon

merhaba arkadaşlar
2008 model Massey ferguson 240s traktörüme hidrolik direksiyon taktırmak istiyorum. Fakat yandan hidrolik pistonlulardan değil. CHS marka tam hidrolik beyinli modelinden düşünüyorum. Sizce nasıl olur ? aranızda bu modeli taktıran var mı ?

Ynt: hidrolik direksiyon

Bu hidrostatik direksiyon sistemi.Bizim 240 ta orjinal bu sistemden var.Çok kullanışlı ve sorunsuz çokta memnunuz.Bundan taktıranı görmedim kullanışı nasıl bilmiyorum yanlız kullanılan parçalar orjinal sistemle aynı.Yandan hidrolik sistemi tavsiye etmiyorum çabuk arızalanıyor ve ayar sorunları oluyor.Amcaoğlu 97 model 240 a taktırdı 6 ay kullandı direksiyon kendiliğinden sola doğru dönmeye başladı başka sorunlarda çıktı sonra söktürdü.

td65plus@hotmail.com link=topic=73331.msg855569#msg855569 date=1393677436' Alıntı:
1200 lira dediler. Yandan hidrolikli ise 650 dediler. Bence rahat etmek açısından 1200 lira çok bir para değil ;)
aynen doğru. Bizim 285 inde direksiyonda problem var sağ tarafa zor dönüyo sola kolay dönüyo anlayamadım :)

bundan 1 ay önce 285s nin hidrolik pompası+ön takım+baskı balata+yağ değişimi+filtreler+işçilik dahil 2400lira para verdim

td100de de 80-66lardaki gibi aks üzerinde bi pompa var ve yetersiz geliyor hem manevra az hem direksiyonu çok tur döndermen gerekiyo bundan önce 3105 vardı o bundan yarı yarıya daha az turla dönüyodu hidrostatik direksiyondu normal hidrolikle bunun arasındaki fark nedir bizde t5000 serisinin parçalarını falan uydurabilirmiyiz hdrostatik yapabilirmiyiz?

Yandan hidroliklerde olan 'bir tarafa kolay, bir tarafa zor' dönme problemi oldukça basit çözülebilen bir problem.

Yanda bulunan hidrolik pistonun alt kısmında (bazı modellerde iç tarafta) hidrolik hassasiyet ve sağ-sol debi ayarını yapmaya yarayan (yanılmıyorsam 8 numara) alyan başlı bir cıvata vardır. Biri traktörün üzerinde oturup direksiyonu sağa sola çevirirken diğer kişi bu cıvatayı gevşetip sıkarak direksiyonun istediğiniz ayara gelmesini sağlayabilir.

Bu bilgileri, aynı sorunu yaşayıp yukarıda anlattığım şekilde aşmış biri olarak yazıyorum.

Hatta bazı direksiyon modellerinde, yukardaki ayarın yanında yumuşaklık/sertlik ayarı dahi var.

Bu sorunu yaşayanların en azından bir kez direksiyonun altına eğilip bakmalarını tavsiye ederim :)

nailyetek link=topic=73331.msg904989#msg904989 date=1405018484' Alıntı:
Sonradan takılan; yani rot kolu üzerinden tahrikli hidrolik direksiyon setleri TUVTUK te ağır kusur sayılıyor, bilginize.

Nail Abi 'ağır kusur' muayeneden geçmeyi engelliyor değil mi? Bilmediğimden soruyorum.

nailyetek link=topic=73331.msg904989#msg904989 date=1405018484' Alıntı:
Sonradan takılan; yani rot kolu üzerinden tahrikli hidrolik direksiyon setleri TUVTUK te ağır kusur sayılıyor, bilginize.
Allah tuvturk ' ünde bu işi onlara peşkeş çekenlerinde bin belasını versin.