Besiciyi şok eden ‘dana’ cezası

23.04.2009
14,004
23,992
35
Bilecik

MERSİN (İHA) - Mersin ' in Mut ilçesinde bir besiciye, beslediği danasının 227 kilometre uzaklıktaki Çamlıyayla ilçesindeki ormanlık alanda ağaçlara zarar verdiği iddiasıyla 1342 TL para cezası gönderildi. Cezayla şok olan besici Ünsal, 'Ömrümde Çamlıyayla ilçesine gitmedim, danamı beslediğim ahırımdan dışarıya dahi çıkarmadım' diyerek karşı dava açacağını söyledi.

Mut ilçesine bağlı Çamlıca köyünde yaşayan ve hayvancılıkla geçimini sağlayan İbrahim Ethem Ünsal (55), Tarsus Orman İşletme Müdürlüğü ' nce kendisine gönderilen para cezasıyla şoke oldu. Ünsal ' a, TR330000543670 kulak numaralı Holstein ırkından erkek danası için 731 TL orman işletmesinden, 563 TL avukat masrafı ve 48 TL yargılama gideri olmak üzere toplam 1342 TL ceza geldi.

1 Şubat 2012 tarihinde doğan erkek danasının, Eylül 2012 tarihinde Mersin ' e bağlı Çamlıyayla ilçesinde orman ağaçlarına zarar verdiği gerekçesiyle ceza verildiğini söyleyen İbrahim Ethem Ünsal, şöyle konuştu: 'Ben, Çamlıca köyünde oturmaktayım.

Ömrümde Çamlıyayla ilçesine hiç gitmedim. Gitmediğim gibi bana ait dana ve sığırlarım da ahırdan dışarıya çıkmadı. Olay buyken bana erkek dananın oturduğum evime 300 kilometre uzaklıktaki yerde ormana zarar verdiğinden dolayı 1342 TL ceza gelmesine inanın çok şaşırdım. Bu cezayı yazan memurlar neye dayanarak yazdılar bir türlü çözemedim. Bu konuda karşı tarafa dava açıp hakkımı sonuna kadar arayacağım.'

Eşi Ayşe Ünsal (51) da, 'Ahırımızda hayvanlara eşimle her gün bakımını yapmaktayız. Evimizden 300 kilometre uzağa bir hayvanın giderek ormana zarar vermesi çok ilginç. Bu nasıl tutanak, bu nasıl ceza bunu yazanlar da hiç mi Allah korkusu yok. Biz şuan çok mağdur durumdayız' diye konuştu.

Tarsus Orman İşletme Müdürlüğü yetkilileri, Mut ilçesinde yaşayan İbrahim Ethem Ünsal ' ın büyükbaş hayvanının Çamlıyayla ilçesinde ormana zarar vermekten dolayı tutulan tutanakla cezaya çarptırıldığını, bunun dışında açıklama yapamayacaklarını bildirdi.

Ekleme Tarihi
01.03.2014