MISIR TARIMINDA DEKARA BİTKİ ADEDİ NE OLACAK?

Arkadaşlar geçtiğimiz yıl iki tür mısır ekimi yaptım. İlki 160 dekar nadasa ekimdi 70x15 aralığında ekim yapıldı. Çıkış sonrası kök sayımı yaptığımda ortalama dekara 7600-7700 arası bitki çıkışı sağlanmıştı. (atılan bitki dekara 9520 adet) Ortalama verim 5100 kg olarak elde edildi.
Diğer ekim 75 dekar fiğ arkası anıza DOĞRUDAN ekim olarak yapıldı . Tabanca ile çıkış sulaması yapma ihtimaline binaen yaşanabilecek çıkış aksaklıkları göz önüne alınarak ve gelen anıza ekim makinasının ekim diski problemi nedeni ile 70X12 cm ekim yapıldı. Yine anıza ekim makinasının gübre limiti nedeniyle dekara ancak 23 kg 18-46 atılabildi. Diğer üst gübreler nadas ekimle aynı uygulandı. Sonuç dekara ortalama 6800 kg verim elde edildi. Her iki ekimde de progen pasha Fao 650 grubu mısır çeşidi kullanıldı.
Bitki sıklığı nedeni ile anıza ekimde pasha kendi boy ortalamasını(3.20) aştı. 3.50 civarı boy oluştu. Kaldı ki su azalması sebebi ile nadasa ve bitki sayısına göre sulama nitelikli olmadı.

Bazı temel işletme hataları( yoğun pompa arızası nedeni ile ilgilenilemeyen damlama ek atmaları vs)
çıkarıldığında oratlamanın 7.500 kg olduğu da aynı nitelikte ve benzer analiz değerlerine sahip bir tarlada görüldü

Gelen progen mühendisi arkadaş deneme ekimlerinde en yüksek silajlık verimlerin 14 cm de elde edildiğini ifade etti. Bildiğiniz üzere deneme ekimlerinde deneme parsellerininin küçüklüğü sebei ile gerekirse elle ekim yapılmaktadır. Dolayısıyla makina atmadı kuru da kaldı gibi sorunlar yaşanmaksızın ekilen her tohum çıkmakta ve bunun üzerinden ekim sıklığı tavsiyesinde bulunulmaktadır.

Bu konuda kendi tecrübelerinizi de aktarırsanız veyahut ifade ettiğim husular üzerinde düşünceleriniz ifade ederseniz sevinirim. Halihazırda muhtemel çıkış sorunlarını ve dekara bitki sayısını hesap ederek 12 veyahut 13 cm seviyesinde nadasa ekim planlamaktayım.

Not : Yazlık 70 CM EKİLİ Sıra bitkilerde dekarda kaç adet bitki olduğunu hesaplamak için 14.28 cm bir ip yapın iki tarafından birer büyük çiviye bağlayın. Tarlanızın ortalama 10 farklı karığına bu ipi gergince çakarak ip boyu üzerindeki bitkileri sayın . Çıkan toplam sonucu 10 sayısına bölüp 100 ile çarparsanız dekara bitki adedine ulaşırsınız

Ynt: MISIR TARIMINDA DEKARA BİTKİ ADEDİ NE OLACAK?

Dekara bitki adedini saymadım fakat tanelik mısırda pıoneer cinslerini 68X18 ekim aralığında, dekalpleri ise 68X15 ekim aralığında ekiyoruz.
Daha önce deneme yaptığımız yerdeki bitki sayımları şu şekilde çıkmıştı tamamı pıoneer olduğu için ekim aralığı 68X18 idi.
Pıoneer D24 ; 16 nem, dekarda 1564 kg verim. (1000 metrekarede 7500 bitki)
Pıoneer 1921 ; 17 nem, dekarda 1564 kg verim. ( 1000 metrekarede 7600 bitki)
Pıoneer 31A34 ; 17,8 nem, dekarda 1430 kg verim ( 1000 metrekarde 6900 bitki)
Pıoneer 1574 ; 16,1 nem, dekarda 1470 kg verim. (1000 metrekarede 8200 bitki)

Çivi ip işi hikaye detay onlar,halbuki kendimde çok detaycıyım ama bana bile detay geliyor..Olay şu madem 14,28 mt diyorsun tarlanın farklı yerlerinde 14,28 metre adımla yada boru ile 5 er metre borulardan hemen hemen 3 boru demektir bu uzunluktaki bitki sayısını bul yani 14,28 metrede ya kaç bitki var
bunu farklı yerlede yap sonra bunu tarladaki sıra ile çarp tarlada toplam kaç bitki olduğunu bulursun....Sonra bunu dekarına bölesin..
Gelelim benim geçen yıl ki tecrübeme 20 dekara 180,000 tohum atıldı yani dekara 9000 bitki atıldı..Fakat iyi bir çıkış sağlanmadı..Benim tarlanın uzunluğu 200 metre eni de 100 dü kendim böyle bölüp ekmiştim...
Farklı yerlerden 10 metre adımlıyordum sayıyordum 43-45 bitki çıkıyordu demekki 22-23 cm ye denk gelmiş tohum..
10 metrede 43-45 se 100 metrede 430-450 dir benim 200 metrede 860-900 bitki var demektir tarladada toplam 142 sıram vardı
142*860 ya da 900 bitki varsa toplam =122000 ve 127800 bitki var toplam 20 dekarda bu da dekara 6300 falan bitki demektir..
bu bitki sayısı ile 4 çeşit tohum ekmiştim 3 ünden dekara 5,5 ton dekalp c-955 ten ise dekara 7 ton almayı başardım...

Erman Hoca bitki sayımı ile ilgili farklı araçlar ile aynı şeyi söylemişiz . İp yöntemi hikaye olmaktan ziyade çapa bitkileri sayımında kullanılan yerleşik yöntemdir. Konudaki asıl meselemiz maksimum verime diğer koşullar hariç ortalama topraklarda (ph sorunu olmayan organik madde düşük vs) dekarda kaç bitki adedi ile ulaşılacağı. Elbette her üretici mevsimsel koşullarını belirleyerek buna göre kaç cm ekeceğini tespit edecektir. Benim parsel deneme yapan bir mühendisten aldığım bilgi 70x14 üzerine bir ekilişten maksimum verim alındığına ilişkin olup bu durumda dekara yaklaşık 10.200 çıkış sağlamış bitki demektir.

Bu yıl silajlıklarda dekara ortalama 9500 bitki çıkarmayı hedefliyoruz arkadaşlar zaten tohum hesabını dekara bitki sayısı hesaplamayı yazmışlar benim ekleyeceğim:Ekim yaparken 11 adet tohumun üzerini açın metre ile hesaplayın çıkan sonucu 10 a bölün burada ortalaa 15 gelirse dekara 9500 gibi bitki sayısı çıkar geçen yıl ben şakalak mibzerde 15,3 ayarından ekmiştim bu yıl birazdaha düşüreceğim ayarı.