Aksaray’da Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü, Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği ve İşkur tarafından ortaklaşa düzenlenen ‘Çoban Okulu Projesi’ kapsamında 3 kurs açıldı.
Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği Başkanı Mahmut Aktürk, kurslara yoğun bir talep olduğunu belirterek, “81 ilde olduğu gibi Aksaray’da da çobanlık kursu açıldı. Aksaray merkezimizde 30 kişi, Kutlu kasabasında 29 kişi ve Sultanhanı kasabasında 20 kişi olmak üzere yaklaşık 80 çobanımıza kurs veriliyor. Aslında müracaat sayımız çok daha fazla ama yetiştirmeye çalışıyoruz” dedi.
Kursun amacının çobanları eğitmek ve beraberinde bilinçlendirmek olduğunu ifade eden Aktürk, “Kursun amacı, çobanlığın sadece hayvanların başında duran kişi değil de hayvanın hastalıkları, beslenmesi, gütmesi ve bakımı gibi her alanında yetkili olan çobanın bilinçlendirilmesi. Çoban hayvanın her şeyidir. Çobanımız meraya çıkış saatlerini, dönüş saatlerini, çardaktaki yemleme saatini, bulaşıcı hastalıklara karşı yapılacak aşıların takibi, tırnak hastalıkları, beslenme hastalıkları gibi birçok alanda eğitim alıyor. Bu kapsamda da çobanları çalıştıran işletmelere de destekleme verilecek” şeklinde konuştu.
Kursa yoğun ilgi gösteren çobanlar ise, yıllarca yaptıkları çobanlık mesleğinde bilmedikleri birçok şeyi öğrendiklerini belirterek, “Çoban okulunun açılması çok iyi oldu. Hayvanların nasıl güdüleceğini, nasıl yayılacağını, hangi zamanlarda ot olup olmadığını öğrendik. Hayvanların ilaçlarının ne zaman verilip verilmeyeceğine kadar birçok yeni şey öğrendik. Yıllardır çobanlık yapıyoruz ama birçok konuda bilmediğimiz şeyler varmış. Meralara biz her zaman hayvanlarımızı götürürdük ama mera aslında 6 ay kullanılırmış” dediler.