“En güzel dişi buzağı”

23.04.2009
13,966
23,923
35
Bilecik

Milas’ta bu yıl beşincisi düzenlenen ‘En Güzel Dişi Buzağı’ yarışması renkli görüntülere sahne oldu. Yarışmayı düzenleyen Milas Süt Üreticileri Birliği, dereceye giren ve yarışmaya katılan çiftçiler hediye çekiyle ödüllendirdi.Milas Süt Üreticileri Birliği, düzenlediği ‘En Güzel Dişi Buzağı’ yarışmasıyla 5. Güney Ege Tarım, Gıda ve Hayvancılık Fuarı’nda en çok ilgiyi toplayan etkinliklerden birine imza attı. Fuarın üçüncü gününde gerçekleştirilen yarışmada birliğe üye çiftçiler, dişi buzağılarıyla podyumda jüri karşısına çıktı.Milas Kaymakamı Fuat Gürel, Muğla Tarım, Gıda ve Hayvancılık İl Müdürü Nazif Ekici, Milas Süt Üreticileri Birliği Başkanı Ali İhsan Öztürk, Milas Ziraat Odası Başkanı İsmail Atıcı, Süt Birliği üreticileri ve birçok vatandaşın izlediği yarışmaya toplam 7 dişi buzağı katıldı. İlçeye bağlı köylerden yarışmaya katılan buzağılar, tek tek podyuma çıkarılarak jürinin değerlendirilmesine sunuldu. Sahipleri tarafından allanıp pullanan buzağıların podyuma çıkarılırken inat etmesi ise ilginç ve komik görüntülerin yaşanmasına neden oldu.Seyircilerden büyük alkış toplayan organizasyonda Sanatçı Turgut Taş’ta sahne aldı. Konserin ardından değerlendirmesini tamamlayan jüri; bir yarışmacının diskalifiye edildiğini, çiftçi Ali Dalgın’ın Beyza isimli buzağısının birinci, çiftçi Şenol Çelik’in Zeynep isimli buzağısının ikinci ve çiftçi Mehmet Sırım’ın Bahar isimli buzağısının üçüncü olduğunu açıkladı. Dereceye giren üreticiler, ödüllerini Milas Kaymakamı Fuat Gürel, Muğla Tarım, Gıda ve Hayvancılık İl Müdürü Nazif Ekici ve Milas Süt Üreticileri Birliği Başkanı Ali İhsan Öztürk’ten aldı. Ödül olarak Milas Süt Üreticileri Birliği tarafından birinciye 500, ikinciye 300, üçüncüye 200 ve diğer katılımcılara da 50’şer liralık tarımsal ürün çekleri verildi. Düzenledikleri ilginç yarışmayla üreticileri onurlandırmayı ve onları motive etmeyi amaçladıklarını belirten Süt Birliği Başkanı Ali İhsan Öztürk, fuarda en çok ilgi çeken etkinliklerden birine imza atmanın sevincini yaşadıklarını söyledi. alk-*s

Ynt: “En güzel dişi buzağı”

arkadaşlar ben milasta yaşıyorum bu yarışda izleyiciydim. görüntüdeki simental 2nci oldu . birinciliği holstein bir buzağı kazandı. sperma abs den DUFY isimli boğanın kızıydı.

Harika bir etkinlik olmuş her bölgede bu tür etkinlikler yarışmalar yapılmalı buzağıda güzelmiş Maşallah.
subaykan link=topic=73417.msg857459#msg857459 date=1393876184' Alıntı:
arkadaşlar ben milasta yaşıyorum bu yarışda izleyiciydim. görüntüdeki simental 2nci oldu . birinciliği holstein bir buzağı kazandı. sperma abs den DUFY isimli boğanın kızıydı.
Hocam siz neden girmediniz yarışmaya birinci buzağıyı merak ettim şimdi nasıldı ki DUFY nin kızı?

hacimmet link=topic=73417.msg858403#msg858403 date=1394022194' Alıntı:
Harika bir etkinlik olmuş her bölgede bu tür etkinlikler yarışmalar yapılmalı buzağıda güzelmiş Maşallah. Hocam siz neden girmediniz yarışmaya birinci buzağıyı merak ettim şimdi nasıldı ki DUFY nin kızı?

ben yarışa giremedim çünkü yarışa katılabilecek buzağılarda bazı kriterler vardı, en fazla 3.5 aylık olmak, Türkvet sistemine kayıtlı olmak, milas süt üreticeleri birliğine kayıt gibi, benim şuan en ufak dişi 6-7 aylık civarında olduğundan malesef katılamadım, birinci olan DUFY isimli boğanın kızıydı, siyah alaca morfolajik görüntüsü güzeldi en önemlisi buzağının tüy yapısı tüyünü atmış parlak bir görünümdeydi , biraz yarışada hazırlamışlar, buzağının tırnaklarını bile altın sarısı boyayla boyamışlardı, birgüzel süslemişlerdi, jüri il ve ilçe tarımdan bir görevli birer veteriner birde ziraat mühendisinden oluşmuştu. kısacası böyle işte çok zevkliydi izleyenler keyif aldı.