Buğday ve Arpalara Silindir Çekimi ?

Arkadaşlar abiler şu an buğday ve arpaların boyu 7-8 cm silindir cekmeyi düşünüyoruz. Yararı/zararı ne olur ?
Ayrıca Fiğ lerde 2-3 cm fig de bi sorun olurmu silindir çekmek ?
Bu arada silindir derken merdanenin dişsiz oranından bahsediyorum.

Ynt: Buğday ve Arpalara Silindir Çekimi ?

silindir dediğin ,bağzı yörede yufak dediklerimi.
demir boru tip olandan var bende ,buğdaya hem tohum ekdikden sonra hemde baharın yeşile cekerim .faydası cok olur ,eğer zmnlamayı iyi denk getirisen süper faydasını görürsün.
fiği yeşile biçeçeksen onada güzel olur zemin düz olur ,kayıp az olur.

tümosan 8095 link=topic=73439.msg857373#msg857373 date=1393870706' Alıntı:
demir boru tip olandan var bende ,buğdaya hem tohum ekdikden sonra hemde baharın yeşile cekerim .faydası cok olur ,eğer zmnlamayı iyi denk getirisen süper faydasını görürsün.

http://www.karaova.com/agir_tip_tek_sirali_merdane-a24.html

tümosan 8095 link=topic=73439.msg857373#msg857373 date=1393870706' Alıntı:
Aynen abi silindir dediğin gibi diş yok düz boru tipi. Fiğ çok kısa bişi olurmu
ismail_17 link=topic=73439.msg857378#msg857378 date=1393871081' Alıntı:
Buğdaylar için çok yararlı kardeşlenme içinde yararlı .
Şuna dikkat edilmeli aşırı kurak olursa fazla kırılma olabilir bitkide , çamurda olmasın uygun tav uygun zamanda toprağı düzleyip sıkıştırdığı için tavını da vermez.
Önerilerin için Sağol abi

tümosan 4155 link=topic=73439.msg857382#msg857382 date=1393871463' Alıntı:
Aynen abi silindir dediğin gibi diş yok düz boru tipi. Fiğ çok kısa bişi olurmu Önerilerin için Sağol abi
fiğiçin biraz bekle .belki daha tam kök bağlamaış olan vardır yada tam cıkmayan ama biraz kendini topladımı onada cek.
ama dikkat edecen nokda .tarla ne cok kuru nede cok camur olsun.yüzey hafif kuru olsada bir parmak altda yaşlık varsa cek .tarlanın gönenini vermez .

tümosan 4155 link=topic=73439.msg857367#msg857367 date=1393870374' Alıntı:
Arkadaşlar abiler şu an buğday ve arpaların boyu 7-8 cm silindir cekmeyi düşünüyoruz. Yararı/zararı ne olur ?
Ayrıca Fiğ lerde 2-3 cm fig de bi sorun olurmu silindir çekmek ?
Bu arada silindir derken merdanenin dişsiz oranından bahsediyorum.

[size=12pt]Merdane ekim sonrası tohum yatağını sıkıştırıp, tohumun hava almasını önleyerek daha iyi çıkış sağlar. Birde, sarı kıvrım diye tabir edilen toprak yüzeyindeki donmadan kaynaklı toprak yüzeyine çıkamamış tohumların çıkmasını kolaylaştırmak için sonbaharda merdane çekilir. Sizin buğdaylarınız 7-8 cm olduğuna göre merdane çekmenizin herhangi bir yararı olmadığı gibi, toprak tavlı olduğu için sıkıştırarak zararı olur kanaatindeyim. Kolay Gelsin..[/size]

ergonomic link=topic=73439.msg857400#msg857400 date=1393873129' Alıntı:
[size=12pt]Merdane ekim sonrası tohum yatağını sıkıştırıp, tohumun hava almasını önleyerek daha iyi çıkış sağlar. Birde, sarı kıvrım diye tabir edilen toprak yüzeyindeki donmadan kaynaklı toprak yüzeyine çıkamamış tohumların çıkmasını kolaylaştırmak için sonbaharda merdane çekilir. Sizin buğdaylarınız 7-8 cm olduğuna göre merdane çekmenizin herhangi bir yararı olmadığı gibi, toprak tavlı olduğu için sıkıştırarak zararı olur kanaatindeyim. Kolay Gelsin..[/size]
Abi kafamı karıştırdın şimdi , ben iyi olur demiştim ama
Ben duzlestirmesi için düşünüyordum

Sahsen bugunlerde bizde merdane çekmeye başladık. Bölge bölge bu isi yapıyoruz agır tip topraklar zaten sıki ve hava almadıgı için çekmıyoruz fakat gevsek ve ileri dönemde tavını kaybedecekse kesinlıkle merdane çekıyoruz. Faydaları ıse kardeşlenme artıyor don olaylarına kök dayanımı artıyor kurak dönemlerde suyunu daha geç kaybediyor ve hasat zamanı biçim kaliteli oluyor.

Ben bi sene ilkbaharda ektiğim arpalara çektim dişli merdane den. 3-5 cm birseydi ekinler çektikten 2 gün sonra Yagmur yağdı super kardeşlere oldu.
Ertesi sene tarlalar zaten kurakti yine çektim toz oldu hep. Sonra bi rüzgar sonra bekleki Yagmur yağsın, Yağmadı araplarım öldü gitti. Anlayacağın zamanlaman iyi olacak. Ya toprakta nem olacak yada çektikten birkaç gün sonra Yagmur yağacak. Mesela yağmurdan önce yaprak gübresini at arkasindanda merdane cek sonra bi Yagmur offf tadından yenmez.