Büyükbaş hayvancılıkta hayvan başına karlılık

Arkadaşlar kime sorsam büyükbaş hayvancılık kazandırmıyor diyorlar hayvan başına maliyet hesabı çıkartan arkadaşlarım bilgilerini paylaşabilirmi ben kağıt üzerinde hesap yaptım azda olsa karlılık sağlıyorum ama bide siz bir el atın

500kg 20 kg süt veren hayvan için ;

7.5 kg yonca * 0,80= 6tl
5kg saman * 0,20 = 1tl
8kg yem * 0,80 = 6,4tl
toplam =13,4 gider

20 litre süt * 1tl = 20tl - 13,4 = 6,6tl gelir destekleme ve yavru gelirlerini yazmıyorum yani kar bukadarmı daha az yada daha fazla olan arkadaşımız varmı?

Ynt: Büyükbaş hayvancılıkta hayvan başına karlılık

Çok hesap yapamıyorsun neden çünkü ileriyi göremiyorsun en mantıklı hayvancılıkta alırken kazanmak... hesabı 12 ay süt alacakmış gibi hesap yapma veteriner giderleri, iş gücü, harcanan vakit, yapı ve inşaat giderlerinin yıla yayılması bu faktörleri asla unutmayalımm

Maliyet hesabınızı çok basitleştirmişsiniz. Gider olarak sadece yem ve gelir olarak sadece süt ele alınamaz.

Her maliyet hesabında en azından yatırım maliyetinin, amortismanın, işçiliğin göz önüne alınması lazım.

Basite indirgenmiş olarak birkaç küçük örnek verecek olursam:
Hayvancılık için bir tesis yapacaksınız. Bunun için 100.000 TL harcadığınızı varsayalım. Bu tesisin ekonomik ömrü 20 sene ise, her yıl 100.000/20 = 5000 TL yi genel gider hanesine yazmanız ve/veya bunu yetiştirdiğiniz ürün/hayvan başına dağıtmanız lazım. 10 ineğiniz varsa bunların herbirinin ek masrafı olarak 500 TL (5000/10) oluşur.

Siz yatırıma harcayacağınız 100.000 TL yi bankaya götürseydiniz %10 faizden yıllık 10.000 TL gelir elde edecektiniz. Bu meblağı yatırıma harcadığınız için, gider hanenize katmanız lazım.

Bir işyerinde 1000 TL aylık maaşla çalıştığınızı varsayalım. Yıllık geliriniz 12.000 TL olacaktır. Hem tam zamanlı çiftçilik yapıp, hem de tam zamanlı başka bir işyerinde çalışamayacağınıza göre, gider hanenize 12.000 TL yazmanız lazım.

vs. vs.

Tarla ürünleri içinde bir küçük örnek verecek olursam:
Bir tarlanız var ve bunu kendiniz ekiyorsunuz. Dolayısıyla göz önünde bulundurmanız (hesaba katmanız gereken) kira masrafınız var. Çünkü kendi ektiğiniz tarlayı aynı zamanda bir başkasına kiraya veremezsiniz.

En doğru maliyet hesabını bu işten hakikaten anlayan yatırım uzmanlarına danışabilirsiniz.

okadar yese hayvan doymaz okadar sütte vermez. saman şimdi 40 kuruş yaza 1 lira olacak ozaman zarar edecek mecburen. Bakım masrafları var bunun kuru döneminde hiç süt yok 2 ay. Ölme riski var var da var

şuan kendi işletmemde inek başı toplam kar 5 tl/gün. süt verdiği zamanlarda. desteğini vs sini hiç saymaya gerek yok ilaca aşıya gidiyo zaten o.

buzağısınıda kuru dönemine geç döl tutmaya vs ye sayarsan inek başı 5 lira kar. oda kendin bakarsan. hayvancılık bitme noktasında şuanda. çevremdeki herkes inek kar etmiyo kestirip besiye dönücem diyo.

peki herkes ineklerini kestirince besilik danayı nerden satın alıcaklar ? bunu da merak etmiyorum ithalat gibi bi sihirli değnek var devlet büyüklerimizin elinde...

süt para etmezse hayvancılık biter. destekler artmalı.

Kendi ahırınızdan yetiştirdiğiniz bir inek; en erken 26 ayın sonun da ilk buzağısını doğurur. 26 aylık bakım masrafı var, her yıl bir buzağı hesaplarsanız her yıl için 3 ay kuru dönem var, o da başlı başına bir gider.

hyavuz1903 link=topic=73459.msg857733#msg857733 date=1393926750' Alıntı:
Çok hesap yapamıyorsun neden çünkü ileriyi göremiyorsun en mantıklı hayvancılıkta alırken kazanmak... hesabı 12 ay süt alacakmış gibi hesap yapma veteriner giderleri, iş gücü, harcanan vakit, yapı ve inşaat giderlerinin yıla yayılması bu faktörleri asla unutmayalımm

BEN ZATEN HAYVAN BAŞINA MALİYET OLARAK HESAP YAPALIM DEDİM BU İŞE GİRECEK OLAN ADAM ZATEN BİNASINI ALT YAPISINI KURMUŞ OLMASI GEREKİYOR GERİYEDE HAYVANLARINDAN KARLILIK BEKLER ALT YAPI MASRAFI YAPACAK ADAM SONRASINDA KAZANIRMI DİYE BİR PLANLAMA YAPALIM İLLAKİ HERKESİNKİ AYNI OLMAZ BİRİ KAR EDERKEN BİRİ ZARAR EDECEK HAYVANINA BAKAMAYANIN HAYVANI ÖLECEK TABİ AMA BİZ SAĞLIKLI BİR HAYVANI OLAN KİŞİ İÇİN HESAP YAPALIMKİ ADAM ONA GÖRE HAYVAN ALIP İŞLETMESİNDE İLERLESİN MESELA BİR HAYVAN AYLIK 200 GETİRİSİ VARSA ADAM DERKİ BEN 10 HAYVAN ALAYIM 2000 TL GETİRİSİ OLUR EKSTRA GÖTÜRÜSÜNÜ ZATEN KARŞILARIM DER GİBİ

atila link=topic=73459.msg857738#msg857738 date=1393927319' Alıntı:
Maliyet hesabınızı çok basitleştirmişsiniz. Gider olarak sadece yem ve gelir olarak sadece süt ele alınamaz.

Her maliyet hesabında en azından yatırım maliyetinin, amortismanın, işçiliğin göz önüne alınması lazım.

Basite indirgenmiş olarak birkaç küçük örnek verecek olursam:
Hayvancılık için bir tesis yapacaksınız. Bunun için 100.000 TL harcadığınızı varsayalım. Bu tesisin ekonomik ömrü 20 sene ise, her yıl 100.000/20 = 5000 TL yi genel gider hanesine yazmanız ve/veya bunu yetiştirdiğiniz ürün/hayvan başına dağıtmanız lazım. 10 ineğiniz varsa bunların herbirinin ek masrafı olarak 500 TL (5000/10) oluşur.

Siz yatırıma harcayacağınız 100.000 TL yi bankaya götürseydiniz %10 faizden yıllık 10.000 TL gelir elde edecektiniz. Bu meblağı yatırıma harcadığınız için, gider hanenize katmanız lazım.

Bir işyerinde 1000 TL aylık maaşla çalıştığınızı varsayalım. Yıllık geliriniz 12.000 TL olacaktır. Hem tam zamanlı çiftçilik yapıp, hem de tam zamanlı başka bir işyerinde çalışamayacağınıza göre, gider hanenize 12.000 TL yazmanız lazım.

vs. vs.

Tarla ürünleri içinde bir küçük örnek verecek olursam:
Bir tarlanız var ve bunu kendiniz ekiyorsunuz. Dolayısıyla göz önünde bulundurmanız (hesaba katmanız gereken) kira masrafınız var. Çünkü kendi ektiğiniz tarlayı aynı zamanda bir başkasına kiraya veremezsiniz.

En doğru maliyet hesabını bu işten hakikaten anlayan yatırım uzmanlarına danışabilirsiniz.

BEN ZATEN HAYVAN BAŞINA MALİYET OLARAK HESAP YAPALIM DEDİM BU İŞE GİRECEK OLAN ADAM ZATEN BİNASINI ALT YAPISINI KURMUŞ OLMASI GEREKİYOR GERİYEDE HAYVANLARINDAN KARLILIK BEKLER ALT YAPI MASRAFI YAPACAK ADAM SONRASINDA KAZANIRMI DİYE BİR PLANLAMA YAPALIM İLLAKİ HERKESİNKİ AYNI OLMAZ BİRİ KAR EDERKEN BİRİ ZARAR EDECEK HAYVANINA BAKAMAYANIN HAYVANI ÖLECEK TABİ AMA BİZ SAĞLIKLI BİR HAYVANI OLAN KİŞİ İÇİN HESAP YAPALIMKİ ADAM ONA GÖRE HAYVAN ALIP İŞLETMESİNDE İLERLESİN MESELA BİR HAYVAN AYLIK 200 GETİRİSİ VARSA ADAM DERKİ BEN 10 HAYVAN ALAYIM 2000 TL GETİRİSİ OLUR EKSTRA GÖTÜRÜSÜNÜ ZATEN KARŞILARIM DER GİBİ

erdal600 link=topic=73459.msg857740#msg857740 date=1393927375' Alıntı:
okadar yese hayvan doymaz okadar sütte vermez. saman şimdi 40 kuruş yaza 1 lira olacak ozaman zarar edecek mecburen. Bakım masrafları var bunun kuru döneminde hiç süt yok 2 ay. Ölme riski var var da var

ROBOTLA HESAPLADIM HAYVANIN GEREKLİ PROTEİN VE ENERJİ İHTİYACINI VERİYOR EKSİĞİ YOK BİDE VİTAMİN KONABİLİR ÖNÜNE EKSTRADAN

mydonose2 link=topic=73459.msg857774#msg857774 date=1393933799' Alıntı:

Bir işletme kurulurken, brüt kâr ve net kâr olayına bakmak lazım. Siz brüt kâra bakmışsınız, ancak net karda bu işin içine elektrik masrafınız, eleman çalıştırıyorsanız eleman masrafınız, mazot masrafınız vs. gibi masraflar da giriyor ;)

2 yaş ve altı düveler, buzağıların yem masrafı var bunun haricinde, mazot var, ilaç ve veteriner hekim masrafları var, var da var. İşçi maaşı sabit giderdir mesela, bağkur SSK sabit giderdir. Elektrik sabit giderdir. Su zaten kuyudan :)

Brüt kâr 6,6 TL iyi güzel, eee net kâr ne kadar? :) %33 brüt kârı olan bir işletmenin büyüklüğüne göre net kârı farklılık gösterir. 50 başlık bir işletmede 5000 TL sabit giderin vardır örneğin ama 100 başlık bir işletmede 7500 TL sabit giderin olabilir.

Hayvan başına karlılıktan bahsetmek o yüzden çok mantıklı değil bir işletme için.

Haaa dersin ki ben işletme kurmam, ahırımda kendim bakarım kendim sağarım o zaman ayrı :)

DeHLiZ link=topic=73459.msg857814#msg857814 date=1393938660' Alıntı:
Bir işletme kurulurken, brüt kâr ve net kâr olayına bakmak lazım. Siz brüt kâra bakmışsınız, ancak net karda bu işin içine elektrik masrafınız, eleman çalıştırıyorsanız eleman masrafınız, mazot masrafınız vs. gibi masraflar da giriyor ;)

2 yaş ve altı düveler, buzağıların yem masrafı var bunun haricinde, mazot var, ilaç ve veteriner hekim masrafları var, var da var. İşçi maaşı sabit giderdir mesela, bağkur SSK sabit giderdir. Elektrik sabit giderdir. Su zaten kuyudan :)

Brüt kâr 6,6 TL iyi güzel, eee net kâr ne kadar? :) %33 brüt kârı olan bir işletmenin büyüklüğüne göre net kârı farklılık gösterir. 50 başlık bir işletmede 5000 TL sabit giderin vardır örneğin ama 100 başlık bir işletmede 7500 TL sabit giderin olabilir.

Hayvan başına karlılıktan bahsetmek o yüzden çok mantıklı değil bir işletme için.

Haaa dersin ki ben işletme kurmam, ahırımda kendim bakarım kendim sağarım o zaman ayrı :)

abi işte bunları tartışacazki adam ona göre karar verecek şimdi ben 1 hayvan alacak olsam aylık 200 tl para kazandıracak diye bakmam şirket olarak düşünen 100 tane alır zaten 20bin aylık bir bedel olurki 2000tl işçiye verirsin 7000binde ekstra gider dersinher ay 11000tl alırsın senin dediğine göre bende diyorumki adam 3 tane inek alacak büyük umutlarla ahır yaptırıyor onu alıyor bunu alıyor sonra 3 inekten 500 lira para alınca beğenmiyor biz bunu önleyip adamın bu işe girerse ortalama kaç hayvan alırsa aklındaki gelire ulaşır ve bu işi daimi yapar diye uğraşıyorum 100tane inek alacak parası olan kişi zaten hesabı bukadar yapmaz fizibilitesini yaptırır uygunsa kurun der ama güçlükle parasını biriktiren kişiler için paylaşım yapalım adamın 70bini varsa kalkıp 50binini ahıra yatırp bu işe 20binle girmesin onun planını yaptıralım diye düşünüyorum şuan adam gibi en az 20 süt veren hayvana ihtiyaç var bu emeğe değmesi için ama adamın elinde 3 hayvanlık parası varsa ve geçimini bundan sağlayacaksa yine yardımcı olmalıyız köy hayatında yeter demeliyiz ama sürünü büyüt demeliyiz direk 3 hayvan bişeye yaramaz dersek bi anlamı yok adam var ayda 10binle geçinir adam var ayda 1000tl ile geçinir bence

Elinde ne imkanlar var hayvan için bölgende neler var büyük baş hayvancılık için.İklimin uygunmu yolun açıkmı. Karlılık için çok önemli doğal şartlar , çiftçilikte böyle.
Elinde imkan varsa maliyet ucuz yoksa yem al saman al alda al.Taşı bakalım taşı taşımak içinde mozot ve maliyet .Öbür tarafta adam sağar ve salar çayıra sabah, akşam tekrar alır sağımhaneye sağar tekrar salar çayıra bu yıl içinde böyle aylarca sürer , iyide verim alır sağlık sorunuda olmaz, oda hayvancı diğeride.
Ben fazla hesap yapmam yıllık bile zor bu yıldan diğer yıla aktarılan depodaki yem malzeme ve besi hayvanı vesayireleri iyi tartmak gerek, uzun vadeli iştir hayvancılık birkaç yıllık gelir bir kaç yıllık gider eşittir kalan kalanı yıllara aylara bölebiliriz .
Ben böyle düşünüyorum , hiç rakam kullanmadım bak , :) bu açıdan da iyi bakmak gerek olaya

Ben fenni sistem 100 baş işletme kurmak isterim 50 sağılır 50 dana düve.
Yem yolundan başlarım sınıflandırma yaparım inekler düveler danalar ona göre bölme.
Neden 100 baş , kaba yem mikseri olmalı yem dağıtıp karıştırmaya az hayvan ile alınmaz .
Soğutma süt için az hayvan ile alınmaz.
Kesif yemi kendin yapmak istesen hammaddeyi toplu alırsın kamyon ile gene az hayvan ile olmaz
Şartlar fenni sistemde çoka itiyor insanı, karlılık düşük olunca sayıdan kazanalım.
Bunlar hayvan başı karlılıkta önemli .Düşünen yapan herkese Allah kolaylık versin.

Bencede hesaap işini basitleştirmişsiniz işletme bina ekipman maliyetininde Atila abinin dediği gibi ömrünü göz önünde bulundurarak yıllık gider olarak düşmelisiniz iç anadoluda bunu pek yapmazlar hatta adam tarlasından yetiştirdiği arpa vs ürünleride maliyet olarak yazmaz a dan z ye ince eleyip maliyet hesabı yapmak lazım.
Hayvancılıkta kar ediliyormu dersen kar ediliyor ama nasıl? Sütü piyasadan yüksek pazarlarsan eti aynı şekilde yüksek fiyata pazarlarsan ve hayvanlardan aldığın birim başına et ve süt verimin yüksek olursa güzel paralar kazanırsın.

hesap bencede aşşağı yukarı doğru ancak yem giderlerinin dışında tabiki işletme giderleri de vardır ama bunun yanında süt veriminide arttırabilirsin 20 lt holstein için çok düşük bir verim ayrıca. saman ın 1 lira olcağını düşünüyorlar ancak bu bi ihtimal sadece ayrıca sütçü adamın zaten samanla pek işi yok besiciysende çoz az miktar samanla yoğun besi yaparsın yada hiç kullanmaz tam yoğun besi yaparsın çok başarılı sonuçlar alabilirsin buşekildede....

Ya konu ile alakalı olur mu bilemedim ama yazayım dedim,

besi için de düşünelim bunu, angus besi yapmayı düşünen arkadaşlar için de yardımcı olur mu bilmiyorum ama bir yerden az önce fiyat aldım. Angus damızlık çiftliğinin birinden fiyat aldım. 4-6 aylık erkek buzağı 2500 TL dedi.

Hayvan başı karlılıksa madem alırken de ucuz almak lazım ama bana fiyat pahalı geldi.

Anguslarda uyum sorunu da oluyormuş.

angus.jpg

DeHLiZ link=topic=73459.msg859307#msg859307 date=1394121132' Alıntı:
Ya konu ile alakalı olur mu bilemedim ama yazayım dedim,

besi için de düşünelim bunu, angus besi yapmayı düşünen arkadaşlar için de yardımcı olur mu bilmiyorum ama bir yerden az önce fiyat aldım. Angus damızlık çiftliğinin birinden fiyat aldım. 4-6 aylık erkek buzağı 2500 TL dedi.

Hayvan başı karlılıksa madem alırken de ucuz almak lazım ama bana fiyat pahalı geldi.

Anguslarda uyum sorunu da oluyormuş.

angus.jpg
bende angus besisi yapıyorum ancak dışarı henüz hayvan satışı yapmıyorum ama türkiyedeki angus besisi yapan birçok çiftliği tanıyor ve biliyorum.anguslarla ilgili her konuda yardımcı olabilirim.adaptasyonda sorunlar olduğundan bahsediliyor ancak o durum biraz farklı ithal gelen angusların özellikle afrika yada brezilyadan gelen anguslar hayatları boyunca hiç insan yada çiftlik görmemiş tamamiyle merada vahşi hayvanlar gibi yaşıyan hayvanlar bunlar çiftliik hayvanlarıyla karşılaştırmayın e doğal olarak neredeyse vahşi bir sığırı sen konteyner konteyner 1 ay boyunca oradan buraya taşırsan doğal olarak adaptasyon sorunu mutlaka olur ancak yurt içinden alınan yada avustralyadan amerikadan gene çiftlik ortamından gelen anguslarda bu problemler pek olmuyor.hatta bence kendi hayvanlarımdan gözlemlediğim kadarıyla simental holstein yada montafona göre bu adaptasyon konusunda çok daha başarılılar bence.bide tabi yeni ortamoıda çok önemli angus çiftliklerinin tamamına yakını mera imkanları olan çiftliklerdir vede bu hayvanı kapalı bir ahırda ne bilim bağlı sistem besiye fala alırsan tabikiide olmaz.ayrıca angus besisi yapmak isteyen arkadaşların mutlaka ve mutlaka mera imkanı olmalıdır yoksa 2500-3000 liraya angus buzağı-dana alıpta kar etmek çok zor illaki damızlık dişin olmalı ,damızlık dişiyide mutlaka meraya çıkartmalısın yoksa bu işin karlılığı kalmaz.

safkan simentel montbleyer cinsi hayvanlar beslerseniz eger arkasından çıkan buza 1 aylıkken 1buçuk 2 milyar ediyor. + 15 20 litrede süt alırsın. ve danalarıda 15 16 aylık beslesen 5buçuk 6 milyara satarsın rahat. nası olurda kar olmaz.?

neo8787 link=topic=73459.msg859964#msg859964 date=1394185218' Alıntı:
bende angus besisi yapıyorum ancak dışarı henüz hayvan satışı yapmıyorum ama türkiyedeki angus besisi yapan birçok çiftliği tanıyor ve biliyorum.anguslarla ilgili her konuda yardımcı olabilirim.adaptasyonda sorunlar olduğundan bahsediliyor ancak o durum biraz farklı ithal gelen angusların özellikle afrika yada brezilyadan gelen anguslar hayatları boyunca hiç insan yada çiftlik görmemiş tamamiyle merada vahşi hayvanlar gibi yaşıyan hayvanlar bunlar çiftliik hayvanlarıyla karşılaştırmayın e doğal olarak neredeyse vahşi bir sığırı sen konteyner konteyner 1 ay boyunca oradan buraya taşırsan doğal olarak adaptasyon sorunu mutlaka olur ancak yurt içinden alınan yada avustralyadan amerikadan gene çiftlik ortamından gelen anguslarda bu problemler pek olmuyor.hatta bence kendi hayvanlarımdan gözlemlediğim kadarıyla simental holstein yada montafona göre bu adaptasyon konusunda çok daha başarılılar bence.bide tabi yeni ortamoıda çok önemli angus çiftliklerinin tamamına yakını mera imkanları olan çiftliklerdir vede bu hayvanı kapalı bir ahırda ne bilim bağlı sistem besiye fala alırsan tabikiide olmaz.ayrıca angus besisi yapmak isteyen arkadaşların mutlaka ve mutlaka mera imkanı olmalıdır yoksa 2500-3000 liraya angus buzağı-dana alıpta kar etmek çok zor illaki damızlık dişin olmalı ,damızlık dişiyide mutlaka meraya çıkartmalısın yoksa bu işin karlılığı kalmaz.

Teşekkürler hocam,

Ben önce 4-6 aylık erkek buzağı alıp merada 12. aya kadar merada besleyip, 4 ay besiye çekip 16 aylıkken kestirmeyi düşünüyordum. İlk etapta böyle yapmayı düşünmemin sebebi, angusu tanımak istememdi.

2. etapta da, 4-6 aylık gebe düve alıp, sürü yapmaktı. Zaten merasız olmayacağını biliyorum. 4-6 aylık gebelerin fiyatları iyi geldi, ABD ' den ya da İngiltere ' den getirtince aynı fiyata geliyor, o kadar yola gerek yok :D İnşallah alacağım zaman damızlık satışına başlarsınız siz de :)

Bu arada başka bir başlıkta Erginler ' den aldığınızı söylemişsiniz, fiyatı ben de oradan aldım :)