Akaryakıtta ÖTV İndirimi yok

23.04.2009
13,966
23,923
35
Bilecik

Akaryakıtta ÖTV İndirimi yok

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ve Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Denizli ' de işadamlarının sorularını yanıtladı.

Ekonomi Bakanı Zeybekci, cari açık, bütçe açığı ve dış ticaret açığı sorununu çözeceklerini belirtti.

Şimşek ise akaryakıt ürünlerinde ithalatın söz konusu olduğunu ifade ederek, burada vergi indirimine gidemeyeceklerini ifade etti.

Şimşek, cari açığın olduğu bir dönemde tüketimi körükleyemeyeceklerini kaydetti.

TASARRUF YOKSA İNDİRİM DE YOK

Akaryakıtta ÖTV indirimi ile ilgili bir soruya Bakan Şimşek, şöyle yanıt verdi:

'Biz tercihimizi yapmışız hükümet olarak. Bizim tercihimiz üretimden, yatırımdan, ihracattan ve istihdamdan yanadır. Biz tüketimi vergilendirmeye devam edeceğiz. Çünkü bu ülkede tasarruf oranları çok düşük.

Türkiye ' de ortalama 100 lira gelir varsa bunun 87 lirası harcanıyor, 13 lirası tasarruf ediliyor. Halbuki gelişmekte olan ülkelerde 100 liralık gelirin 30 ' u tasarruf ediliyor, 70 ' i harcanıyor. Tüketim noktasında çok daha temkinli gitmemiz lazım.

Akaryakıt ürünlerinde ithalat söz konusu. Şimdi biz burada vergi indirimine gitmeyeceğiz. Çünkü gidemeyiz. Cari açığın yüksek olduğu bir dönemde tüketimi körükleyemeyiz. Tüketim için, özellikle de ithal ettiğimiz bazı ürünlerin tüketimi için böyle bir şey gündemde yok.'

OTOMOBİLLERİ DIŞARI SATALIM

Otomotiv sektörünün sıkıntılarının talebe de yansıdığını söyleyen Şimşek, ' ' Bu seneyi ihracat seferberliği ile atlatmaya çalışalım. Çünkü Avrupa toparlanıyor. Daha çok üretelim, daha çok satalım ' ' dedi.

Türkiye ' de satılan her 100 binek aracından yaklaşık 80 ' inin ithal olduğunu dile getiren Şimşek, Türkiye ' de üretilen binek araçlarının da büyük kısmının ithal olduğunu kaydetti.

Ynt: Akaryakıtta ÖTV İndirimi yok

enteresan zeka fışkırıyor bakanlarımızdan maşallah
babacıgım kelimesinden başka birşey seyleyemeyen papaganın gemiciklilerine birbuçuk 2 liraya mazot ver
ondan sonra ithal ediyoruz vergi indirimi yapamayız tüketimi teşvik edemeyiz deyip çiftçiye 4770 liraya çiftçiye mazot sat
sanki çitfçiler mazoto ayran çay rakı bira niyetine hatta ve hatta şifa niyetine içiyor
bunların aklı olsaydı çiftçininde kullandııgı mazotu üretimde kullandıgını çiftçinin yaptıgı üretim sayesinde özellikle gıda konusunda yabancı ülkelere muhtaç olmadıklarını bilirlerdi ama bilselerde işlerine gelmezdi oda ayrı konu
zaten ne geregi varki traktörün
nasılsa mazot tüketiyor
nasılsa tüketim caiz degil
ozaman neyapmak lazım
at öküz eşek vs bulup tarlaları onla sürmek gelişme ve kalkınma adına yapmamız gereken en önemli şeyler sanırım
zaten traktörle ekilen bugday dekara 50 kilo veriyo öküzle ekilen bugday 500 kilo veriyor

yazıklar olsun sizin gibi leri bakan yapanlara ve size

Türkiye de ki gelirin yüzde 87 si harcaniyomus ne veriyoruz ki millete tasarruf yapsın aldigimiz para borç ödemeye yetmiyor işte kaldi tasarruf yapacaz birikim yapacaz

YAVUZ_13 link=topic=73485.msg858299#msg858299 date=1393975490' Alıntı:
enteresan zeka fışkırıyor bakanlarımızdan maşallah
babacıgım kelimesinden başka birşey seyleyemeyen papaganın gemiciklilerine birbuçuk 2 liraya mazot ver
ondan sonra ithal ediyoruz vergi indirimi yapamayız tüketimi teşvik edemeyiz deyip çiftçiye 4770 liraya çiftçiye mazot sat
sanki çitfçiler mazoto ayran çay rakı bira niyetine hatta ve hatta şifa niyetine içiyor
bunların aklı olsaydı çiftçininde kullandııgı mazotu üretimde kullandıgını çiftçinin yaptıgı üretim sayesinde özellikle gıda konusunda yabancı ülkelere muhtaç olmadıklarını bilirlerdi ama bilselerde işlerine gelmezdi oda ayrı konu
zaten ne geregi varki traktörün
nasılsa mazot tüketiyor
nasılsa tüketim caiz degil
ozaman neyapmak lazım
at öküz eşek vs bulup tarlaları onla sürmek gelişme ve kalkınma adına yapmamız gereken en önemli şeyler sanırım
zaten traktörle ekilen bugday dekara 50 kilo veriyo öküzle ekilen bugday 500 kilo veriyor

yazıklar olsun sizin gibi leri bakan yapanlara ve size
yüreğine sağlık eline sağlık yavuz abi. Ne gerizekali insanlar var sanki mazot la tarla suluyoz

Ne diyelim allah bildiği gibi yapsın bunları sadece şunu söylemiş adam; çok affınıza sığınarak söylüyorum 4 S kanunu dediğimiz kanuna göre siz bu akaryakıtı nasılsa kullanıyorsunuz biz bundan ne kadar vergi alırsak alalım siz seve seve alacaksınız demiş. Herkesin de kendi gibi düşünme engelli olduğunu düşünerek tassarruf yoksa indirimde yok demiş. Ulan bu memlekette mazotu benzini boşa harcayan (cebinden 5 kuruş çıkmadığı için) sizden başka kim var burdan yazımı okuyan arkadaşlara soruyorum hanginiz tarlada gaza korkmadan basıyor yada boşu boşuna sürüm yapıyorsunuz.