Japonların SUZUKİ'si Kubilay'ın Eline Geçerse.. :)

İlk Motorum Suzuki Best110 2004 Modeldi Babamlar O Yıl 260Gold ' u Alınca Kırmızıya Kırmızı Gerek Deyip Yine Kırmızı Renkte Olan Honda Kinetic ' ği Satıp Suzuki ' yi Almışlar Böylece benimde Motorsiklet Serüvenim Başlamış Oldu :D

Motor Şuan Kumluca Bölge Trafik Denetleme İstasyonunda Ebedi İstirahate Çekildi ;D

Çektiğim Fotoğraflar 2 Yıl Önce 97000 Km ' de Yatak Sarınca Çekildi Şöyle Oldu Anlatayım ;

Bi Yaz Akşamı Arkadaşlarla Kumluca Turuna Çıktık Benim Motor Zaten Alarm Zillerini Çoktan Çalmaya Başlamıştı Demre-Finike Arasında Virajlara Hızlıca Yatıp-Kalkarken Biraz Fazla Sıkıştırmış Olacağım ki Önce Süpaplardan Yükselen Şıkırtılar Kumlucaya Kadar Gittik Dönüştü Son Sürat Tahminen 95-100 Km Ani Bir Motor Kilitlenmesi Akabinde Düşmemek İçin kendime Denge Kurma Çabalarım Ve Sağ Salim Duruş Ben Sağlamım Ama Motor Kendinden Çoktan Geçmiş Gece Gece Ne Olduğunu Tam Anlamasakta Taa Kumluca ' dan Demre ' ye Çeke Çeke Getirdik Sabah Serviste Söktürdük Ki Manzara Bu Bizim Motor Şişmiş Pistonu Kilitlemiş Piston Durunca Krank Milini Kıramamış Ve Pistonu Ezmiş Tabi Silindirin Alt Kısımlarında Da Hasar Vardı Eksantrik Süpapları Ufalamış Bunlar Resimlerde Görüldüğü Gibi İlk Etapta Öğrendiklerimiz Di ;D

Daha Sonra Daha Uygun Fiyata Bu İşi Halledecek Bir Servise Götürdük Ve Acı Gerçekler Oradaydı :D

Krank Milinde Hafif Eğrilikler Ve Aşınmalar Vardı Piston Kolu Kırılmış Ve Motorun Derinliklerine İlerleyip Ölümcül Hasarı Bırakmış Bu Kadar Değil Artık Hepsi Olacak Ya Daha Önceden Koptuğunu Tahmin Ettiğimiz Marş Motoru Dişlisinin Bir Parçası Kartere İnerek Yağ Dolaşımına Katılmış Ve Debriyaj Kısmına Çomak Etkisi Yaparak Oranın Bırakın Çalışmayı Yeniden Toplanmasını Önleyecek Derecede Hasar Bırakmış ;D

Sonuç Olarak Biz Motoru Yeniden Toplattık Parça Bulamadığımız İçin Bu Süreç Yaklaşık 4 Ay Sürdü Değişen Parçalar İse;

Silindir,Piston-Segman Takımı,Krank,Piston Kolu Takımı,Komple Debriyaj Ve Balatası,2.Vites Dişlisi,Vites Dişlileri Mili(öyle bişeydi adı),Eksantrik Mili,Dişlisi Ve Zinciri,Süpaplar,Silindir Üst Kapak Ve Bilimum İncik Boncuk Parça,Vida,Conta,Keçe İşçilik dahil Tüm Bunlar 1500 Lira Gibi Bir Rakam Tutmuştu
Suzukinin Parçaları Çok Pahalı Sadece Silindir Bile 350 Liraydı cöö-*s

Marş Motorunu Da Değiştirecektim Fakat Bulamamıştık :D zateb 250 Lira Diyolardı Çıldırmış Olmalılar bay-*s

Tabi 97 Bine Gelene Kadar Neler Değiştirmedik Ki 8 Tane Arka Lastik 5 Tane Ön Lastik 2 Kez Takla Attım Sağ Grenajlar 2 Kez Komple Değişmişti Arka Amortisörleri 3 Kez Değiştirdim 2 Kez Ön Disk Değişti Sanırım Daha Vardır Da Aklıma Gelmiyor ;D

Tabi 1500 Lirayı Verip Birde Dikiş Tutmaması Gibi Bir Durum Söz Konusu Olmuştu Yaklaşık 6 Ay Gibi Hunharca Kullanım Süresi Sonunda Bizim Debriyaj Çoktan Bitmişti

Suzuki Sağlam Motor Vesselam ))) )))

En Sonunda Da Geçen Yıl Ramazan Ayında Kumluca Bölge Trafik Radara Girince Ruhsat Sordu Ruhsat Mı O Nasıl Bişey Yeniyo Mu Dedim Bağladılar zuha-*-s

G_r_nt_0030.jpg

G_r_nt_0031.jpg

G_r_nt_0032.jpg

G_r_nt_0033.jpg

G_r_nt_0034.jpg

G_r_nt_0035.jpg

G_r_nt_0036.jpg

Suzuki Gidince Yerine Yamaha CryptonR Aldım Tabi Motor Mavi Olunca Maviye Mavi Gerek Diyerek Bide 'Bağcık' Aldık :D

image.jpg

Ynt: Japonların SUZUKİ'si Kubilay'ın Eline Geçerse.. :)

Motor baya eziyet gördü desene yas itibari ile motorda hevesim kalmadi ama askere gitmeden gecem günduzm motorun uzerindr gecerdi kanuni var 125 seyhan tam modifiye li di alanyada tekti demek yanlis olmz ama dedigim gibi yas itibari ile emekliye ayirdim orjinale cevirdim evin altinda ceki küf tuttu her yerini bi zamnlar neydi simdi ise yandan gecerke orda motor mu odun mu dönüp tanimiyorum bile ;D zuha-*-s

zehriduman link=topic=73489.msg858373#msg858373 date=1394018286' Alıntı:
benim arkadaşda yarış motorlarından vardı köye getirdik 2 ay geçmedi hurda oldu oho-*s köyde motorsiklet olmuyor

bizimkine tam köyde denmez ama biz hırçınmışız heral ;D

YUSUFTUYLUOGLU link=topic=73489.msg858383#msg858383 date=1394019460' Alıntı:
Kubi ne yaptın hemen bozdum yardım lazım mı

ohoo abi bu gideli çok oluyor :D yamahanın debriyaj balatası hafiften başlamış kaçırmı ya daha 37000km de ;D

tt555 link=topic=73489.msg858385#msg858385 date=1394019626' Alıntı:
Motor baya eziyet gördü desene yas itibari ile motorda hevesim kalmadi ama askere gitmeden gecem günduzm motorun uzerindr gecerdi kanuni var 125 seyhan tam modifiye li di alanyada tekti demek yanlis olmz ama dedigim gibi yas itibari ile emekliye ayirdim orjinale cevirdim evin altinda ceki küf tuttu her yerini bi zamnlar neydi simdi ise yandan gecerke orda motor mu odun mu dönüp tanimiyorum bile ;D zuha-*-s

hemide ne eziyet ;D

üçemli link=topic=73489.msg858391#msg858391 date=1394020524' Alıntı:
Motor senden ne çekmiş be Kubilay :D Benim merek ettiğim motorun değişmeyeni varmı. :D

çok anılarımız geçti onunla be ahmet taklalar mı atmadık tırların altından mı kaçmadık teke kalkıpta indiremedikmi ohoo ;D değişmeyeni var yaw olmamı hiç koltuk orjinal ;D ;D ;D

ben ne kadar masum motor kullanmısım sımdı anladım :D sadece bı kere kopruye carpmıslıgım var 120 lıralık masraf bunun yanında cocuk oyuncagı . gecmıs olsun kubı
bu arada crypton nasıl makıne memnun musun ?

Abi sende az haylaz değilmişin ha :D Neyse trafik kurtarmış seni veya motoruda olabilir :)
Bide 90-100 km hız yapmayı nasıl başarıyorsunuz yaw ben 80 i geçemiyorum motor 4. vitesde tam devrin yarısını yiyor başka yemiyor :)

ahmtkskr link=topic=73489.msg858407#msg858407 date=1394022365' Alıntı:
motorun dili olsada konuşup dert yansa:D

:D

tt555 link=topic=73489.msg858421#msg858421 date=1394023132' Alıntı:
Kubilay ama var ya alemsin ya cok güldum bu resimlere zuha-*-s

pc ' de Pert Diye klasör yaptım bakıp bakıp iç çekiyom :D

uzay kasa link=topic=73489.msg858450#msg858450 date=1394026580' Alıntı:
motor trafik ekiplerine 'KURTARIN BENİİİ' demiş de öyle kurtulmuş garibim.

abi sorma trafikçilerde de bi hava var motor çekiciye yükleniyo sanada çok masraf açar şimdi vazgeçemezsinde bundan geri almaya gelirsin diyo deponun içindeki benzini çekinde yunuslara katın yabana gitmesin dedim yüzüme bakıyo herifler ;D

ahmet kesikbaş link=topic=73489.msg858458#msg858458 date=1394027309' Alıntı:
motora bakma sende deyişen olmasın gerisi olur gider..

bizde bi sıkıntı yok abi allaha şükür :)

POYRAZLI TALHA link=topic=73489.msg858469#msg858469 date=1394028796' Alıntı:
Geçmiş olsun Kubilay değişmeyen bir tek sen kalmışsın dikkat et seni de değiştirmesin )))

ilk attığım taklanın izi hala duruyor sol dirseğimde :)

ertac sahin link=topic=73489.msg858480#msg858480 date=1394029386' Alıntı:
ben ne kadar masum motor kullanmısım sımdı anladım :D sadece bı kere kopruye carpmıslıgım var 120 lıralık masraf bunun yanında cocuk oyuncagı . gecmıs olsun kubı
bu arada crypton nasıl makıne memnun musun ?

masum motorcu RTC :D saolasın bilader :)
cryptonR canavar ya alalı 1 yılı geçti yağ yakmaya başladı bile zuha-*-s :D onun dışında suzuki kadar olmasada iyi virajı var ama suzuki gibi yola pençeleriyle tutunmuyor :(

m_koyuncu70 link=topic=73489.msg858482#msg858482 date=1394029567' Alıntı:
motormu senden çekti senmi motordan çektin kubi motoru tüm degiştirsen daha karlı çıkardın herhalde neyse sana bi zarar gelmesinde gerisini boşver

bi ara satayım dedim 600lira verdiler vize falan yaptırayım dedim 2004ten beri hiç yapılmamış 600-700 lira cezası çıktı bi o kadarda masrafı vardı vazgeçtim :D sonrada bağladılar zati :)

MuRaT cAn link=topic=73489.msg858492#msg858492 date=1394030165' Alıntı:
Abi sende az haylaz değilmişin ha :D Neyse trafik kurtarmış seni veya motoruda olabilir :)
Bide 90-100 km hız yapmayı nasıl başarıyorsunuz yaw ben 80 i geçemiyorum motor 4. vitesde tam devrin yarısını yiyor başka yemiyor :)

))) motoru kurtardı motoru :D
motor kaç cc? benimkinde hiç oynama yoktu üzerine uzanmadan bu hızları görüyordu uzanınca 110-120 arası gidiyoruz :)
dişlileri değiştirirsen görürsün o hızları biz yarış yapacağımızda ön dişiliyi 16lı arkayı da 34lü takıyoduk üzerine uzanmadan 110ları çok rahat görüyoduk )))

valla bunları okudukdan sonra motora binmeye korktum :D
1500 lira masraf olunca neden motoru orda bırakıp eve dönmedin anlamış değilim 2010 model motoran var bendede hasar olarak bi sol ayna kırıldı başka biişey yok (maşallah de ) :D bide arka teker bitti o değişecek

Bir Aralar Böyleydi Liseye Geçince De Üstteki Gibi Oldu

DSCF3540.jpg

DSCF3542.jpg

ORION link=topic=73489.msg858512#msg858512 date=1394031723' Alıntı:
Ne oldu motora fazla parça mı koymuşlar? :)

yok fazla hırçın kullanıma ve sıkıştırmaya bağlı olarak yatak sardı :D

KamilAydın link=topic=73489.msg858514#msg858514 date=1394031873' Alıntı:
valla bunları okudukdan sonra motora binmeye korktum :D
1500 lira masraf olunca neden motoru orda bırakıp eve dönmedin anlamış değilim 2010 model motoran var bendede hasar olarak bi sol ayna kırıldı başka biişey yok (maşallah de ) :D bide arka teker bitti o değişecek

))) maaşallah kamil :D o sıralar başka motor alacak durum yoktu tamir ettirmek mantıklı geldi tamir ettirdiydik tamirci benim bineceğimi kestirememiş olacak ki sıkıştırmaktan kaçınma didiydi ;D

koparanlı 80.4 servet link=topic=73489.msg858518#msg858518 date=1394032060' Alıntı:
Ne çekmiş senden be kubi :) Hayatımda 1 kere bindim ondada tövbe ettim zaten :)

:D motora tövbemi edilir la ;D fotoğraflarını bulabilirsem atayım ilkokuldayken mopedim vardı modifiye ettiydim sonra sattım :D

Yok la arkadaş yeni almıştı al dolan gel dedi bende hiç kullanmamıştım :) o zaman atla turluyalım dedi ben nerden biliym otobana çıkacagnı :) bu 1 2 3 4 5 6 derken hıza baktım 230 dahada gidiyo ben gittik öbür tarafa derken allahtan birşey olmadı ama durdugunda bacaklarım tutmuyo tabi arkadaşa iyi bi sövdüm :)