Buğdayda Çavdar Sorunu (Acil)

Ynt: Buğdayda Çavdar Sorunu (Acil)

Cebrail Düzenli link=topic=73499.msg858489#msg858489 date=1394029842' Alıntı:
Bi Abimizin buğdayında çavdar varmış ne tür ilaç kullanmalıyım diyor.
buğday arpaa çavdar aynı sülaeden geldiği için ilaç atamazsın :D atarsan buğdayda ölür ,az ise temizlenir,çok ise üzülüp oturulur ;D

gokhanozkan link=topic=73499.msg859050#msg859050 date=1394062768' Alıntı:
buğday arpaa çavdar aynı sülaeden geldiği için ilaç atamazsın :D atarsan buğdayda ölür ,az ise temizlenir,çok ise üzülüp oturulur ;D
Biçere süne lastiği takacan önce üstten çavdarı sonra aynı izden buğdayı biçecen :))

gokhanozkan link=topic=73499.msg859050#msg859050 date=1394062768' Alıntı:
teşekürler
ibrahim_11 link=topic=73499.msg859051#msg859051 date=1394062951' Alıntı:
gökhan abinin dediğine katılıyorum atarsan buğdaya zarar atmasan sana zarar
teşekkürler
volkanuzel link=topic=73499.msg859057#msg859057 date=1394063371' Alıntı:
Biçere süne lastiği takacan önce üstten çavdarı sonra aynı izden buğdayı biçecen :))
güzel fikir.
erdal600 link=topic=73499.msg859066#msg859066 date=1394068578' Alıntı:
Çavdar gelmemesini istiyorsanız derin sürüm ve yaz aylarında ikileme yapılması tek çare gibi kendim gözlemim.
sağol abi.

Çavdar buğdaya göre daha dirençli buğdayı ezer her şekilde , çavdardan sonra nadas çıkarılmalı toprak yada ay çiçeği nohut bakla fiğ gibi yuvarlak yapraklı bitki ekilmeli , kuru tarım ise sulu ise pancar gibi
Yuvarlak yapraklılar dar yapraklara gıda bırakıyor toprakta, ay çiçeği, bakla, fiğ gibi.
Dar yapraklılar da yuvarlak yapraklılara gıda bırakıyor, buğday ,arpa çavdar gibi.Doğanın kanunu bu .
Aynı yere peş peşe dar yaprak çavdar dan sonra buğday ekince sonuç bu, ben ekmem çavdar yerine buğday, bölgede geniş yaprak ne olursa onu ekerim.
Değişik ekmek gerek bakla fiğ yada ay çiçeği yerinde olsaydı buğday ilaç istemezdi sürmek hazırlamak masrafıda olmazdı, çok ta güzel olurdu buğday.
Ben böyle düşünüyorum :)

ismail_17 link=topic=73499.msg859969#msg859969 date=1394185834' Alıntı:
Çavdar buğdaya göre daha dirençli buğdayı ezer her şekilde , çavdardan sonra nadas çıkarılmalı toprak yada ay çiçeği nohut bakla fiğ gibi yuvarlak yapraklı bitki ekilmeli , kuru tarım ise sulu ise pancar gibi
Yuvarlak yapraklılar dar yapraklara gıda bırakıyor toprakta, ay çiçeği, bakla, fiğ gibi.
Dar yapraklılar da yuvarlak yapraklılara gıda bırakıyor, buğday ,arpa çavdar gibi.Doğanın kanunu bu .
Aynı yere peş peşe dar yaprak çavdar dan sonra buğday ekince sonuç bu, ben ekmem çavdar yerine buğday, bölgede geniş yaprak ne olursa onu ekerim.
Değişik ekmek gerek bakla fiğ yada ay çiçeği yerinde olsaydı buğday ilaç istemezdi sürmek hazırlamak masrafıda olmazdı, çok ta güzel olurdu buğday.
Ben böyle düşünüyorum :)

çok sağol usta açıklayıcı olmuş.ellerine sağlık

PEHLİVAN link=topic=73499.msg859975#msg859975 date=1394186728' Alıntı:
tohumun eskidir ondanda çavdar getırır tarla
aynen abi.

Bir ara ekindeki yabani yulafa karşı kullandığım bir ilaç iyi gelmişti bayağı temizledim yabani yulaftan ama, çavdara etki edermi güncel ilaçlara bir göz atsa iyi olur. Tarım danışmanına sorsun bence.

çavdar için ikileme kazayak ve tırmıkla 5 senede anca tarladan çıkıyor kaliteli tohumluk kullanıcak birde Cebrail devlet buğdayı en iyisi gibi bizde çok vardı komsular sizin ekinler iki kat diyorlar şimdi hiç yok gibi ama tkk tohumlarda dolayı hiç bilmediğim buğdaylar var şimdi

kardeş bizde de kendi gelen çavdar dediğimiz olay sıkıntı oluyordu total herbisit denemesi yaptık çok maliyetli oldu fakat hiçbir olumlu sonuç alamadık ama tek çaresi bizde yazlık ekim olan arpa, yulaf ve nohut ekimi yaptığımız tarlalarda çavdar kalmadı ve diğer çareside baharın yapılan pulluk sürümünü sonbaharda yapıp bahar da pulluk sürümü yapılan dönemde goble vs. ekipmanla ikileme yaparak genç dönemde tarladaki bir önceki dönemden kalan ürün artıklarını ve çavdarı öldürürsün

bytk link=topic=73499.msg863014#msg863014 date=1394497762' Alıntı:
kardeş bizde de kendi gelen çavdar dediğimiz olay sıkıntı oluyordu total herbisit denemesi yaptık çok maliyetli oldu fakat hiçbir olumlu sonuç alamadık ama tek çaresi bizde yazlık ekim olan arpa, yulaf ve nohut ekimi yaptığımız tarlalarda çavdar kalmadı ve diğer çareside baharın yapılan pulluk sürümünü sonbaharda yapıp bahar da pulluk sürümü yapılan dönemde goble vs. ekipmanla ikileme yaparak genç dönemde tarladaki bir önceki dönemden kalan ürün artıklarını ve çavdarı öldürürsün
sağol abi.