Dünyanın en büyük enerji ihracatçısı Rusya ile Ukrayna arasındaki tansiyonun düşeceği spekülasyonlarıyla, Batı Teksas ham petrolü 2 ayın en sert düşüşünü kaydederken Brent geriledi.

Batı Teksas 5 ayın zirvesinden geri adım attı. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin Ukrayna ' yı acilen işgal etmek için bir ihtiyaç olmadığını açıkladı. Operatörlere göre, Rus petrolünü Ukrayna üzerinden Avrupa ' ya taşıyan Druzhba boru hattının güney bölümünde akış planlalan oranlarda devam ediyor. ABD ham petrol stoklarının yükselişin 7 haftasına girmesiyle fiyatlar da geriledi.

'Gittikçe Ukrayna ' daki tansiyon artmayacak gibi duruyor ve yatırımcılar da buna cevap veriyor,' diyen Massachussetts Strategic Energy & Economic Research ' ün başkanı Michael Lynch, 'Bu petrol piyasasına çok büyük bir tehdit değil,' şeklinde görüş bildirdi.

Nisan vadeli WTI kontratı Nymex ' te 1.59 dolar kayıpla varil başına 103.33 dolardan işlem gördü. Kontrat dün yüzde 2.3 güçlenerek 104.92 doları buldu. Tüm vadelilerin işlem hacmi 15:29 itibariyle son 100 gün ortalamasının yüzde 9.1 altında seyrediyor.

Amerikan Petrol Enstitüsü ' nün geçen hafta ABD ham petrol stoklarının 1.17 milyon arttığını açıklamasından sonra fiyatlar yatay seyrediyor. WTI vadelileri yüzde 1.5 gerilemeyle 16:44 ' te 103.38 dolardan işlem gördü. Fiyatlar 16:30 ' da açıklanmadan önce 103.32 dolardı.