Same Explorer 90

Arkadaşlar buda bizim köyün ilk ve tek Samesi... 1998 model ve turbolu...
geçen ekinlerini ekmeye gitmiştik yardım için bende gittim. Şahsen benim hiç hoşuma gitmedi bu Explorer 90... bana çok hafif gibi geldi. yüksek viteste rahat gidiyor kaba toprakta ama motor ne zaman tıkanırda vites düşürürsen işte o zaman motor apalamaya başlıyor...
yağmur olmadığı için bizim tarlalar iyice kabarmış... Sameler herkte çok seri ama kaba toprakta hiç gitmiyor gördüğüm kadarı ile römork çekmede de pek iyi sayılmazlar... ekime gittiğim zaman şunu anladım kaba toprakta balon tekerli motor hiç gitmiyor, ekime gittiğimiz tarlanın karşısında bizimde tarlalar var bizim tarlaları ekmeye ben gitmedim babama nasıl ektiniz diye sordum gayet rahat dedi...
285 kazayağı çekti arkasından 70-66 ekin ekmiş motor pek zorlanmadı dedi... bizim tarlanın yanında dayımgilin tarla var onda da 80-66 var oda rahat ekmiş ama Same Explorer 90 resmen apalıyordu... bazen inipte itekliyeim geliyordu...
neyse bu kadar muhabbet yeter şimdi sıra resimlerde :

sameexplorer90wl8.jpg

sameexplorer902rw5.jpg

sameexplorer901ac0.jpg

sameexplorer903ay3.jpg

sameexplorer904pb7.jpg

sameexplorer905sf8.jpg

Ynt: Same Explorer 90

DoYRaNLı link=topic=8250.msg86927#msg86927 date=1224535241' Alıntı:
paylaşım için teşekkürler salih,,yaşlanmış artık okadar olsun :)

Same yaşlanır mı ? -bence hayır
ama hafif olması ve balon lastik olması kaba toprakta dezavantaj...
lastikleri biraz daha ince olsa ozaman binmede yanında yat :D
herkte çok süper yakıtı az çekişi çok ama ekim işlerinde falan biraz pasif kalıyor...

xq288 link=topic=8250.msg87120#msg87120 date=1224615041' Alıntı:
olsun 98 mod olmasına rağman yine iyi görünüyor...

sahibi çok hor kullanıyor... köyün altında arazide direksiyonu pek kullanmaz genelde tek frenle dönüyor, 2 römork ekinle tam gaz giderken aniden frene basar vs. ha bide 14 ' ' 4lü profil şase pulluğu dağıttı bu motor... pulluğun şasesi kaynaktan görünmüyor... bu sene 5li 12 ' ' turan pulluk aldı bakalım o nekadar dayancak...

POYRAZLI SALİH link=topic=8250.msg87166#msg87166 date=1224620693' Alıntı:
sahibi çok hor kullanıyor... köyün altında arazide direksiyonu pek kullanmaz genelde tek frenle dönüyor, 2 römork ekinle tam gaz giderken aniden frene basar vs. ha bide 14 ' ' 4lü profil şase pulluğu dağıttı bu motor... pulluğun şasesi kaynaktan görünmüyor... bu sene 5li 12 ' ' turan pulluk aldı bakalım o nekadar dayancak...
herşey göründüğü gibi değil desene ....

aekadas elbıstanda
coktusame 2003 te seker fabrıkasında
makına uzerınde ortadan ıkıye ayrıldı 1 ıde
tarlada bolundu lklye sımdıde toplasan 5 tane var yok montajı zayıf bıraz

POYRAZLI SALİH link=topic=8250.msg87166#msg87166 date=1224620693' Alıntı:
çiftte diecek yok bis turan 5li 12' pullukla seri 1 de çift sürüos banamısın demio benimkide aynı 98 model
bunun birasda tekerler eskimiş

Aynı motor bende de var 98 model evet hafif olduğu için kaba toprakta biraz zıplayabilir ama çekiş konusunda sıkınıtısı yok çok hızlı pulluk çekebiliyor ben 5 li pulluğu taktığım zaman düz 1. vitesle çekiyorum pulluğun bıçakları görünmüyor yakıtı da sınıfının en azı desek yalan olmaz.Ben çamurda römork ta çektim römork da indirdim çekişi çok iyi denebilir.ayrıca fren sistemi de çok şahane eski bir motor olmana ramen fren sistemi çok süper çamur hariç tekerlerin kitlendiğini görmedim bastığın zaman hemen yavaşlıyor tekerleri kitlemiyor kaymıyor ve böylece fren mesafesi kısalıyorr

Tek kötü tarafı elektrik donanımı o kdar da olsun değil mi:D

zaten traktörde lastik kalmamış ondan kaba toprakda biraz zorlanabilir bide 98 model traktör olmasına rağmen çok eski yıpranmış görünüyor....