Yoncalarda Hortumlu Böcek Zararlısı (DİKKAT)

01.02.2010
5,124
1,139
Aksaray

Arkadaşlar bu gün yonca tarlasına gittim iyice inceledim yonca filizlerini hortumlu böcekler hızlı bir şekilde kemirmeye başlamışlar iyice yonca köklerinin dibine bakarsanız hareketlilik görürsünüz böcekler hemen ölü numarası yapıyor toprak rengi oldukları için kolay seçilemiyorlar.
Yonca hortumlu böcekleri kışı ergin halde toprak bitki altlarında tarla anlarında geçiriyorlar havaların ısınmasıyla çıkıp hem bitkiye zarar veriyorlar hemde yumurta bırakıyorlar bu yumurtalardan küçük kurtçuklar çıkıyor ilk biçimde kurtçuk zararı yoğun olur ekonomik zararıda yüksektir o yüzden 10 gün içinde uygun insektisitle üzerinde önerilen dozda ilaçlama yapacağım.

Ynt: Yoncalarda Hortumlu Böcek Zararlısı (DİKKAT)

vaktiyle tarım kireci uyguladık sonuç alamadık..

sonra Bionur organik sıvı gübre denedik.. gübre denemsiydi ama böceklerde yok oldu! bunlar tarladaki güneş vuran kellikleri sever.. gübre kellikleri azalttı bu arada da bunları galiba..

ErmanHoca link=topic=73510.msg858790#msg858790 date=1394046063' Alıntı:
Hacım kolay gelsin bereketli olsun ilaçla beraber diğer uygulamalarıda yapacak mısın ? Yoksa sadece ilaç mı ?
Hepsini birlikte uygulayacağımhocam.
Ali KOÇKAYA link=topic=73510.msg858784#msg858784 date=1394045480' Alıntı:
böcek ilacı ne kullanıyorsunuz.
Malation etken maddeli insektisit kullanıyorum

güzden önce ektigim yoncada bi sorunvar herkesinki gelişirken benim yonca geriliyor. daha hiç biçmedim. eylül ayında ektim. yonca yaprakları sararıp dalında kuruyor. ve gövdeye dogru ilerliyor. seyrelmeler başladı suandaki boyu 3.4 cm falan :S acaba tohumda virüsmü vardı. tecrubesi olan varmı?

By_eSeS link=topic=73510.msg858884#msg858884 date=1394051431' Alıntı:
güzden önce ektigim yoncada bi sorunvar herkesinki gelişirken benim yonca geriliyor. daha hiç biçmedim. eylül ayında ektim. yonca yaprakları sararıp dalında kuruyor. ve gövdeye dogru ilerliyor. seyrelmeler başladı suandaki boyu 3.4 cm falan :S acaba tohumda virüsmü vardı. tecrubesi olan varmı?

kötü tohum/doğru olmayan ekim, ekim derinliği..vs olabilir.. bi bakın derim.. bide tem bitkilerinde tahıllarla karışık ekim tavsiye edilir hep..

http://www.tarimkutuphanesi.com/YEM_BITKILERI_YETISTIRICILIGI_00184.html

tohum sertifikalı.. ekim hotrumsuz yani mimzerin hotrumlarını cıkararak serpme ekim. ilk cıkışlar gayet güzeldi. ekimderinligi ve zamanıda güzeldi.. haftaya yagışlardan sonra bıdaha bakıcam . duruma gore tohum analizi istemeyı dusunuyorum.