Çanakkale'de Simental Çiftliği - Köy TV

Ynt: Çanakkale'de Simental Çiftliği - Köy TV

güzel olmuş barış abi. az çok fotoğraflardan takip ediyoduk. videoyla daha çok ayrıntı görmüş olduk. gerçekten güzel işletme ve güzel hayvanlar. bize uzak olmasan damızlık almaya gelicem ama yol çok :)

Hocam işletmeniz çok güzel aynı şekilde hayvanlarınız Türkiye şartlarında simentalin görüle bilecek en güzel örneklerinden.ALLAH bol kazanç versin
Ama söyleşi esnasında söylediginiz bazı şeylere katılmıyorum,Türkiyede süt açığı yok et açığı var demişsiniz (bunu bi kaç kişiden daha duydum) ama hangi çalışmaya dayanarak söylüyorsunuz bunu? insanlarımız yeterince süt içiyormu, süt ürünlerini yeterince tüketiyormuki süt fazlamız var(ab ve abd ile bi karşılaştırın süt ve süt ürünlerinin kişi başı tüketimini)
İkincisi neden sürekli holsteinle hayvanlarınızı karşılaştırdınız? hayvanlarınız evet çok kaliteli ama holsteinle farklı segmetteler holstein biraz daha süt simental ise et agırlıklı ama ikiside kombine bi ırktır.(siz simentale kombine holstein e sadece sütçü demişsiniz)

• Beğen
Tepkiler: babasultan40

SmhGwz link=topic=73522.msg859080#msg859080 date=1394088348' Alıntı:
çanakkalede hayvancılık gittikçe artı yani meyvecilik hayvancılığın arkasında kalıyor gibi birde bu çiftlik tm olarak nerde ?
Çiftliğim Merkeze bağlı Dümrek köyü girişinde. Çanakkale ile Ezine arasında bir köy.

simentalci link=topic=73522.msg860130#msg860130 date=1394199802' Alıntı:
Çiftliğim Merkeze bağlı Dümrek köyü girişinde. Çanakkale ile Ezine arasında bir köy.
anladım bende Bayramiç ahmetçelinde yaşıyorum
Ezine bayramiç arasında sizin fidanlık war biizm köyde sanırm

zooteknist link=topic=73522.msg860091#msg860091 date=1394194393' Alıntı:
Hocam işletmeniz çok güzel aynı şekilde hayvanlarınız Türkiye şartlarında simentalin görüle bilecek en güzel örneklerinden.ALLAH bol kazanç versin
Ama söyleşi esnasında söylediginiz bazı şeylere katılmıyorum,Türkiyede süt açığı yok et açığı var demişsiniz (bunu bi kaç kişiden daha duydum) ama hangi çalışmaya dayanarak söylüyorsunuz bunu? insanlarımız yeterince süt içiyormu, süt ürünlerini yeterince tüketiyormuki süt fazlamız var(ab ve abd ile bi karşılaştırın süt ve süt ürünlerinin kişi başı tüketimini)
İkincisi neden sürekli holsteinle hayvanlarınızı karşılaştırdınız? hayvanlarınız evet çok kaliteli ama holsteinle farklı segmetteler holstein biraz daha süt simental ise et agırlıklı ama ikiside kombine bi ırktır.(siz simentale kombine holstein e sadece sütçü demişsiniz)
Bu konuda bir çalışma bilmiyorum ama mevcut durum itibarıyla ülkemizin süt üretimi talebi karşılıyor. Hatta bir miktar süt ürününü de ihraç ediyoruz, peynir gibi. Ama Türkler olarak süt tüketimimizin çok az olduğuna ben de katılıyorum.
Karşılaştırmayı Holstein ırkıyla yapmış olmamın nedeni ülkemizin her yerinin Holstein ağırlıklı olması. Benim bildiğim Holstein süt ineği. Besi performansı da oldukça zayıf. Ama tabi teknik olarak bilemiyorum. Ben sadece yetiştirici gözüyle fikirlerimi, gözlemlerimi söylemeye çalıştım. Bu konuda akademik bir uzmanlığım yok.

SmhGwz link=topic=73522.msg860133#msg860133 date=1394200334' Alıntı:
anladım bende Bayramiç ahmetçelinde yaşıyorum
Ezine bayramiç arasında sizin fidanlık war biizm köyde sanırm
Yok hayır. Fidanlığımız yok.
Ama sizin köyü bilirim. Güzel bir köydür. Sizin köyün hepsi Beşiktaşlıdır. :) sizin köyden arkadaşlarım var.

simentalci link=topic=73522.msg860136#msg860136 date=1394200728' Alıntı:
Yok hayır. Fidanlığımız yok.
Ama sizin köyü bilirim. Güzel bir köydür. Sizin köyün hepsi Beşiktaşlıdır. :) sizin köyden arkadaşlarım var.
ewed beşiktaş sevdası var biraz :) bizim köyde kepez meyvecilik adında bi firma war bağlantı wardır diye düşünmüştüm o yuzden kendim bayramiç orman işletmede çalışıyorum denk gelirse tabi bende tanışmak isterim bizdede war hayvancılık böyle olmasada tabi :)

Merhaba Barış Aşkın Bey; TV den roportajınızı bende izledim çokda beğendim açıkçası. Orada sütçü simentalin altını çizmişsiniz. bu bence önemli. peki siz ilk damızlıklarınızı nereden aldınız. orada suni tohumlamadan ürettik dediniz. spermlerin sütçü ırka ait olduğunu nasıl biliyordunuz. çünki babam 1997 lerde verilen bir kaç inekle başladı demiştiniz bu durumda ilk anaçlarınız sütçü değildi sanırım. o yıllarda sütçü etçi simental ayrımı sanırım yoktu. elinizdeki simentallerin süt ırkına dönüşmesi yanlızca sun-i tohumlama ile mi oldu yoksa yurt dışından özel olarak süt ırkı simental damızlıklarmı getirdiniz. ve son merakım damızlık gebe düve satılarınız oluyor mu..ayrıca sizinle süt ırkı simental konusunda iletişim nasıl kurulabilir mesela... saygılar...

çok beğenerek izledim.fabrikada çalışıyorum mecburi primlerimi doldurayım allah nasipederse benimde çok merağım var.