John Deere 1120 Marş Problemi

Arkadaşlar kullandığımız John Deere 1120 (1978 model) marş motorundan kaynaklandığını düşündüğüm bir sorun var. Aranızda benzer problemi tecrübe eden oldu mu öğrenmek istedim.

Problem:
Marşa bastığınızda 'gıyyyy' diye bir ses. 1 saniye sonra tekrar 'gıyyyy' diye bir ses. Marşı bırakmadığınız sürece bu 'gıyyyy'lar devam ediyor. Akide bayılma, kesilme falan yok ama motor da çalışmıyor.

Oto elektrikçiye de kontrol ettirdim. Aküleri sağlam, sorun marş motorunda, marş motorunun komple değişmesi gerek dedi.

Konu ile ilgili benzer sorun yaşayan arkadaşların bilgisi/tecrübesini yada öneri ve çözümlerini öğrenmek isterim.

Ynt: John Deere 1120 Marş Problemi

Marş otomatiğinde sorun var, marş takılı kaldı dedikleri olay. Geçen değiştirdim İveco 35.9 un marş otomatiğini, haliyle bütün burçlar bitmiş onlarıda yeniledik.

nailyetek link=topic=73564.msg859812#msg859812 date=1394142292' Alıntı:
Marş otomatiğinde sorun var, marş takılı kaldı dedikleri olay. Geçen değiştirdim İveco 35.9 un marş otomatiğini, haliyle bütün burçlar bitmiş onlarıda yeniledik.

YUSUFTUYLUOGLU link=topic=73564.msg859817#msg859817 date=1394142722' Alıntı:
Yılmaz marş motorunu değişmeye gerek yok bence açtır iyi bir ustaya otomatiği ve kömürlerine baktır baska önemli olan parçası yok o dediğini yapacak..

Valla bugün marş motorunu komple dağıttılar, kömürleri değiştirdiler ama sonuç değişmedi. Marş motoru traktörün üzerinde gelen orjinal marş motoruymuş. 36 yaşında (benden 4 yaş büyük)

Ustanın demesi marş motorunun içi de dışı da tamamen bitmiş. Aradık fiyat aldık 360 lira. İşçilik falan 400 lira.

Anlayacağınız motor zaten eski. Son demlerini yaşıyor. Ucuz yollu bir çözüm bulunmaz mıyız?

Içinde yastık denilen parçaları var demekki onlar bitmiş ve dediğin gibi zor bulunur..
Olmadı dişleri uyan başka bir marş motoru dene.
Eger civata yerleri uymazsa yanlara döküm kaynağı ile kulak yaptırıp deldir tak.

benim 750 nin de buna benzeri olmuştu dinamo bitti demişti. bereket ustaya buldu buluşturdu şu an bir sorun yok yani usta isterse yapar kanaatindeyim.işini çözemezsen haber et buradan ustayla seni görüştürelim çözüm arayalım.çokta uzak değilsin Keşan a.

YUSUFTUYLUOGLU link=topic=73564.msg859879#msg859879 date=1394152487' Alıntı:
Içinde yastık denilen parçaları var demekki onlar bitmiş ve dediğin gibi zor bulunur..
Olmadı dişleri uyan başka bir marş motoru dene.
Eger civata yerleri uymazsa yanlara döküm kaynağı ile kulak yaptırıp deldir tak.

Abi ne yastık kalmış, ne yorgan. Toptan bitmiş. Değişim kesin. Şahsen ben de birine tek bir amaç için 36 yıl hizmet etsem biterdim herhalde

bilalkuru link=topic=73564.msg859882#msg859882 date=1394169351' Alıntı:
mars motoru şase almıyor her halde aküden şaseye giden kabloyu cıkarun temizleyiniz

Marş motorunun leyimlerini de değiştirdik, üstüne tesisatı iptal edip dışardan özel hat da çektik sonuç aynı.

FEHİM link=topic=73564.msg859883#msg859883 date=1394172547' Alıntı:
benim 750 nin de buna benzeri olmuştu dinamo bitti demişti. bereket ustaya buldu buluşturdu şu an bir sorun yok yani usta isterse yapar kanaatindeyim.işini çözemezsen haber et buradan ustayla seni görüştürelim çözüm arayalım.çokta uzak değilsin Keşan a.

Fehim Abi olay tam dediğin gibi. Marş motoru bitmiş. Komple değişimden başka çare yok. Yardımın için çok ama çok sağolsın. Ama biz galiba bir çözüm bulduk:

Ben de bugün bir iş için Tekirdağ merkezdeydim. Zamanım artınca sanayiyi altüst ettim, bir tane temiz ve garantili Joh Deere marş motoru buldum. Komple bakımdan geçmiş, 200 lira dediler. Biraz fazla gibi geldi ama çaresiz aldık. Yalnız garantisi var. Çalışmadı, randıman vermedi geri götür, parasını al. O şekilde.

Bugün bişey daha öğrendim. 1970-1980 ' lerde gelen Alman üretimi tüm john deere ' ler aynı marş motorunu kullanıyormuş. Biçerdöverler dahil.

ORION link=topic=73564.msg859886#msg859886 date=1394174305' Alıntı:
marş otomatiğini değiştireceksiniz aynı marş otomatiğinden takmanız gerekir farklı veya yan sanayı ürünler iş görmeyecektır saygılar efenım :)

Geç gelen bilgi için teşekkürler efenim :) Dün bilseydim bunu, bugün denerdik. Başarılı olursa teşekkür katmerli olurdu :)

Marş motoru yarın takıp deneyeceğiz. Sonuç olumlu olursa ıslatırız :D

Sorun çözüldü. En baştan tahmin ettiğimiz gibi sorun marş motorundan. Dün aldığımız garantili çıkma marş motorunu taktık bugün. Resmen kibrit gibi. Kontağa dokundumuz an çalışıyor.

Aynı yada benzeri sorun yaşayan arkadaşlara umarım yardımcı olur.