adam kanolaya savaş açmış

Ynt: adam kanolaya savaş açmış

kanolanın yabanisi hardal derler anadoluda oldukça yaygındır, görülebilir..

asıl kanola değil de GDO çok sakat bi iş..

resmen dibsiz kuyu, yda çıkmaz sokak.. hele bi deneyelim kötü bişey çıkarsa o zaman düşünürüz mantığıyla ekiliyo.. oysa tıb/sağlık dedimi %1 ihtimal bile ihmal edilemez! bazı şeyler denemeye/riske gelmez, rus ruleti gibi.. :)

kubilay07 link=topic=73587.msg860216#msg860216 date=1394210661' Alıntı:
yahu anlamadığım bişey var madem bu kadar zararlı bu kolza dünyanın her yerinde neden çatır çatır ekiliyor???
yanlış anlamayın bu konuda hiçbir bilgim yok onun için soruyorum :S
Bizim trakyada bazı kesimlerde ekimi gitgide yaygınlaşan bir bitki.Almanya ' da yoğunlukla ekilen bir bitki tabi adamlar sözleşmeli olarak bio-enerji fabrikaları için ekiyorlar.Bizde şu an yağ sektöründe kullanılıyor diye biliyorum.Benim etrafımda ekenlerden gördüğüm ayçiçeğinden daha verimli bir bitki ama gübre ihtiyacı fazla ve topraktan çektiği mineraller bakımından toprağı yoran bir bitki olduğunu düşünüyorum.Soyu lahanagillerden gelmektedir.Yabani hardala görüntü olarak benzetilebilir.

biyodizel kaynağı olarak vazgeçilmez. ancak sofraya yağlık geliyorsa 2 kere düşünelim. GDO konusuna gelirsek, MONSANTO denilen canavar şuan dünyayı kelimenin tam anlamıyla ele geçirmiş durumda.

alper4u link=topic=73587.msg860245#msg860245 date=1394212451' Alıntı:
Bizim trakyada bazı kesimlerde ekimi gitgide yaygınlaşan bir bitki.Almanya ' da yoğunlukla ekilen bir bitki tabi adamlar sözleşmeli olarak bio-enerji fabrikaları için ekiyorlar.Bizde şu an yağ sektöründe kullanılıyor diye biliyorum.Benim etrafımda ekenlerden gördüğüm ayçiçeğinden daha verimli bir bitki ama gübre ihtiyacı fazla ve topraktan çektiği mineraller bakımından toprağı yoran bir bitki olduğunu düşünüyorum.Soyu lahanagillerden gelmektedir.Yabani hardala görüntü olarak benzetilebilir.

bilgiler için sağolasın alper abi :)
özellikle doğu almanya çok ekiyo sanırsam bereket tv ' de hep doğu almanya gösteriyoya kimi çekseler kolza ekiyolar :)
hem zeytin veya ayçiçek yağı dururken kanola yağını kim alır anlamıyorum :S yoksa bunu diğer yağlarla mixleyipte mi satışa sunuyorlar:S

Gdo mevzusunun yanlış bilindiğini düşünüyorum. Hatta bu konuda ben de çok bilgisiz olduğumu daha yeni öğrendim. Gdo bütün dünyada sadece dört bitkide uygulanan bir tekniktir. Mısır, kanola, soya ve pamuk. Bu saydıklarımızın tamamı tr de yasak. Ya da ben böyle biliyoum. Gdo husunda ise söylenecek şey şu, bir bakteriden alınan gen söz konusu bitkiye mesela mısıra verilir. Bu gen mısır zararlılarını öldüren bir protein üeetmektedir. Böylece defalarca ilaçlama yapmadan verim kaybı yaşamamış mısır üretimi buna ilaveten ilaç kalıntısız mahsul elde edilir. Şöyle düşünebilirsiniz, avrupadan ilaç kalıntısı olduğu için vize alamayan mahsuller var. Lakin gdo lu olduğu için ilgili ülkeye geri gönderilen mahsul yok.

Gdo gdo diye bas bas bağıranlar çiftçinin sorunları için neden bağırmıyorlar.Neden devletin küçük çiftçiyi bitirme politikalarına ses çıkarmıyorlar.Bu çiftçi ektiği ayçiçeği buğday arpa vs. para yapsa bu bitkiyi tarlasına sokmaz.Biz geçen yıl ektik bazı sebeplerden dolayı buğday ekemedik yerine.Tırmık ara çapa yaptım 3 gündür de çapa yapıyorum sınır boyları sıvama ot olmuş.Ayçiçeği üretimi ihtiyacın yarısını karşılıyor kalan yarısı ithal ediliyor ama ayçiçeğinin 30 kuruş desteği kanolanın 40 kuruş desteği var 90 kuruşa satılan ayçiçeğini saymıyorum bile.Sorarım size çiftçi bu halde gdo düşünecek halde mi?Şu an bizim köyde kanola hasat ediliyor 350-400 kilo arası çıkıyor 1150-1200 fiyatı var ortalama.Bu mu mantıklı 150 kilo gündöndü biçip 90 kuruşa satmak mı mantıklı.Aslında mantığa aykırı olan ayçiçeğini ve çiftçiyi bu kadar batırmak.Çiftçi de bunun sorunlu bir bitki olduğunu adı gibi biliyor.Bu sorunu dile getirip aynı zamanda da çözümünü koysunlar ortaya madem.Bizim bildiklerimizi bize anlatmasınlar.