döl tutmama

selam arkadaşlar bizim inek ve düvelerde döl tutmama sorunu var bazı hayvanlara 3-4 defa tohumlama yapıyoruz bazı hayvanlar kızgınlığa geliyor ancak belli etmiyor siz bu konuda nasıl çözüm buluyorsunuz yardımınızı bekliyoruz şimdiden teşekkürler

Ynt: döl tutmama

Geçmiş olsun işletmelerin en önemli masraflı sağlık sorunlarından biri döl tutmama problemi bunun birçok sebebi olabilir öncelikle beslenme konusunu sıralayabiliriz yani hayvanların ihtiyacı olan uygun rasyonun verilmesi gerekiyor.Kuru dönem bakımıda çok önemli yanlış kuru dönem bakımı yapılırsa doğumdan sonra metritit ve bunun yanında metabolik (ketozis,yağlı kara ciğer gibi) hastalıklar sık görülüyor ve döl tutma oranını azaltıyor ve zamanını uzatıyor.

hacimmet link=topic=73628.msg861344#msg861344 date=1394312885' Alıntı:
Geçmiş olsun işletmelerin en önemli masraflı sağlık sorunlarından biri döl tutmama problemi bunun birçok sebebi olabilir öncelikle beslenme konusunu sıralayabiliriz yani hayvanların ihtiyacı olan uygun rasyonun verilmesi gerekiyor.Kuru dönem bakımıda çok önemli yanlış kuru dönem bakımı yapılırsa doğumdan sonra metritit ve bunun yanında metabolik (ketozis,yağlı kara ciğer gibi) hastalıklar sık görülüyor ve döl tutma oranını azaltıyor ve zamanını uzatıyor.
abi yemleme programını yemi temin ettiğimiz firmadan gelen veteriner hekimin hazırladığı şekilde veriyoruz
kızgınlık göstermeme sorunu vardı bu sorunu yalama bloğu ile çözümledik ama bu sefer de döl tutmama var

sklr68 link=topic=73628.msg861840#msg861840 date=1394383878' Alıntı:
abi yemleme programını yemi temin ettiğimiz firmadan gelen veteriner hekimin hazırladığı şekilde veriyoruz
kızgınlık göstermeme sorunu vardı bu sorunu yalama bloğu ile çözümledik ama bu sefer de döl tutmama var
Döl tutmama için yine birçok sebep sayabiliriz tohumlama zaanının tututuramıyorsunuzdur dediğim gibi rasyon konusunda yanlışlıklar olabilir yani şu sebep diye söyleyemeyiz tekrar bu önemli noktaları gözden geçirin.

Genellikle küçük işletmelerin sıkıntısıni çok çektiği bir durum. .
eger iyi bir rasyon programınız yoksa kaba yemleriniz yeterli değilse döl tutmama ve tırnak hastalığı isletmeye çok yük getirir.
Kuru dönemde mutlaka kuru donem yemlemesi yapin ve aylik ADE vitamini takviyesi uygulayın. Doğum sonrası eş atimi kolay olur
kisacasi E vitamini kombinasyonu uygulayın.E strong isininizi görür diye tahmin ediyorum gunluk 100 gr veriliyor 10 gun boyunca

Dişi hayvanların içinde bir tane Boğa at 10 aylıkken falan, sürekli dursun içinde
Hem dedektör vazifesi görür hemde tohumlar :)
aylarca kısır kalacağına varsın desteklemesi olmasın

Konu eski ama katkımız olsun.

Çoğunlukla gözden kaçar. Yoğun baklagil/yoncagil (fiğ, bezelye, yem baklası, yonca) kullanımı da östorejen salgılanmasına neden olduğu için döl tutmamaya sebep olabilir.

a.mutlu link=topic=73628.msg961345#msg961345 date=1421955025' Alıntı:
Genellikle küçük işletmelerin sıkıntısıni çok çektiği bir durum. .
eger iyi bir rasyon programınız yoksa kaba yemleriniz yeterli değilse döl tutmama ve tırnak hastalığı isletmeye çok yük getirir.
Kuru dönemde mutlaka kuru donem yemlemesi yapin ve aylik ADE vitamini takviyesi uygulayın. Doğum sonrası eş atimi kolay olur
kisacasi E vitamini kombinasyonu uygulayın.E strong isininizi görür diye tahmin ediyorum gunluk 100 gr veriliyor 10 gun boyunca
Çok şükür tırnak problemi hiç yaşamadık hemen hemen her yıl %10 döl verimi yaşıyoruz bu yıl yaklaşık yine 10 inekde mevcut normalmidir anlayamadım ADE vitamini derken sizin kullandığınız birşey varmı???
ArAnAnAdAm link=topic=73628.msg961408#msg961408 date=1421959623' Alıntı:
Dişi hayvanların içinde bir tane Boğa at 10 aylıkken falan, sürekli dursun içinde
Hem dedektör vazifesi görür hemde tohumlar :)
aylarca kısır kalacağına varsın desteklemesi olmasın

onu 2-3 yıldır uyguluyoruz ama piç bir mal boyu kısa atlayamıyor bizim dedektörümüz herkeze tavsiye

bende de bahar aylarında bu sorun oluyordu , oda diğer arkadaşlar belirtmiş mera yeşili faydalı ama döl tutma konusunda yetersiz kalıyor , arpa kırması vererek sorunu çözmüştüm.Rasyona katılması şart bence

selam arkadaşlar bizim işletmede döl verimi sorunu yaşıyoruz geçen sene ilk tohumlama yaptığımız hayvanların yüzde yetmişi aşı tutarken bu sene bir hayvana en az 2 tohumlama yapıyoruz bazıları genelde aşı tutmuyor veteriner hekim yemleme ile problem olabilir dedi bizde bunun üzerine yemi aldığımız firmanın zooteknisyeni ile konuşup verdiğimiz yem rasyonun dengeli olduğunu teyit ettirdik.ADE vitaminin bu konuda etkisi olduğunu duydum vet. hekim en az on gün önce iğne yapmalısın dedi bende şöyle bir öneride bulundum inek ilk kızgınlığı gösterdikten sonra tohumlama yapmayacağız on gün sonra ADEMİN uygulayıp aşıya geldiği zaman ise 3 saat önce hormon iğnesi yapıp döl veriminin artışı olup olmayacağını sordum oda bana tam bir cevap vermekten kaçındı sizce böyle bir uygulama yapsak başarı oranımız ne olur sizin döl verimini artırmak için yaptığınız özel uygulama varmı?