FİĞE CAN26 GÜBRE ATIMI

Ynt: CAN26 GÜBRE

Hacı Mehmet COŞKUN link=topic=73675.msg862177#msg862177 date=1394439793' Alıntı:
senesi bol olsun,yeşilemi biçim yapıyorsunuz.
Teşekkürler, Yeşil biçim yapıyoruz ardından slaj mısır ekiyoruz.

stulu link=topic=73675.msg862181#msg862181 date=1394440648' Alıntı:
bereketli olsun, Akkaya köyüne benziyor
köy köye benzeyebilir karacaşehir köyü ama.

Ynt: FİĞE CAN26 GÜBRE ATIMI

şadan aysul link=topic=73675.msg862469#msg862469 date=1394471633' Alıntı:
güzel paylaşım. yağmurda geldi fiği verimde tavan yapar inş

Gubreyi attim 2 saat sonra üzerine yağmur yağdı. Gecen sene bir dönüm ikiyüz metre kare yerden 39 adet fig balyesi aldim, biçtigimde fiğ nerdeyse traktörun yarisina geliyordu.inşallah bu senede bu tarladan ayni oranda verim aliriz.

Cebrail Düzenli link=topic=73675.msg863366#msg863366 date=1394556778' Alıntı:
Paylaşım için teşekkürler. kolay gelsin.tarlaya başka ne bakımları yapıyorsunuz.tarlalar sulumu.hiç kıraç arazide denedinizmi.

Teşekkür ederim. Ekerken dap 10kg/dönüm atıyorum, macar fiğ+yulaf+arpa karıştıyıyoruz18-20 kg/dönüm ekiyoruz. nisan ve mayısta sulama yapıyoruz, 2 veya 3 defa su veriyorum. mart veya nisan havaların durumuna göre nitrat 26-33 atıyorum. Su yakın porsuktan sulama yapıyoruz. 5l mazot yakıyorum her seferinde 6 saat civarında sürüyor sulama. 11,5hp pancar motor ile ø75 boru kullanıyorum. aklıma gelenler bunlar. benim unuttuğum varsa sorabilirsin, aklıma gelmiyor başka. bide aynı tarlaya haziran başı veya ortası gibi hazırlayıp slaj mısır ekiyorum. kws marka.

Çiftçi olan bir arkadaşım ile konuşmuştum, danışıyordum daha doğrusu, acemi bir çiftçiyim nihayetinde. Bana, 'nitratlı gübre kullanma, yatma yapar' demişti. Ama aksine siz nitrat kullanıyorsunuz.

Ben 11 kg DAP atıp, macar fiği+yulaf ektim. Sulama yapmadım, yapma imkanı olabilir aslında. Değecek mi bunu da kestiremiyorum ya...
1-2 kez sulama yapıp nitratlı gübre vermemi önerir misiniz?

AltayTH link=topic=73675.msg863900#msg863900 date=1394618416' Alıntı:
Çiftçi olan bir arkadaşım ile konuşmuştum, danışıyordum daha doğrusu, acemi bir çiftçiyim nihayetinde. Bana, 'nitratlı gübre kullanma, yatma yapar' demişti. Ama aksine siz nitrat kullanıyorsunuz.

Ben 11 kg DAP atıp, macar fiği+yulaf ektim. Sulama yapmadım, yapma imkanı olabilir aslında. Değecek mi bunu da kestiremiyorum ya...

AltayTH link=topic=73675.msg863900#msg863900 date=1394618416' Alıntı:

Nihayetinde bende çok deneyimli sayılmam :)
Nitrat attımı boylanıyor, sonra yatıyor. ama içine arpa ve yulaf kattığım için yatma olmuyor veyahutta çok az yerlerde oluyor. Yani fiğ sapı ince olduğundan yükünü yatşıyamayıp yatıyor. Yanına ektiğimiz yulaf ve arpa fiğ için destek, dayanak oluyor. Fiğlerin boyu 10-15 cm oldu ise yulaf ile sıklığı nasıl ona göre nitrat atabilirsin. birde su verebilirsen süper olur derim. tabi bu benim fikrim deneyimim.nasip olursa biçerkende fotoları paylaşırım.

Fiğ yonca korunga baklagil yem bitkilerindendir.Bunlar köklerindeki rhizobium bakterileri nodozite adı verilen küçük yumrucuklar içinde bitki ile ortaklaşa yaşarlar ve havadaki serbest azotu depolarlar.Onun için baklagil yem bitkileri sulfat nitrat ve üre içerikli azotlu gübrelere ihtiyaç duymazlar. Biz önceki yıllardayoncaya şeker, nitrat evde ne varsa atardık. Bu gübreleri atmadığımızda yoncadan çok daha balya alıyor ve şaşırıyorduk. anlş-*s ok-*-s