Eşek zeytini Kore yolcusu

10.03.2014 - 02:30 | Son Güncelleme: 09.03.2014-22:44

Milliyet.com.tr »

Eşek zeytini Kore yolcusu
Tekir diye de bilinen ‘eşek zeytini’ni iç pazarda tekrar bilinir hale getirmeye çalışan Hürriyet Er, yakında Kore’ye açılıyor.

DUYGU ERDOĞAN

Hürriyet Er, yıllar önce ‘eşek zeytini’nin kendisini zeytincilikte yeni bir yola götüreceğini, hatta organik zeytinin aranan markalarından biri yapacağını hayal bile etmiyordu. Avrupa Birliği’nin (AB) Kırsal Kalkınma Fonundan yüzde 50 hibe alarak açtığı fabrikası hayallerini gerçeğe çevirdi. Açtığı bu yola daha sonra eşi ve oğlu da katıldı. Hürriyet Hanım Zertum marka organik zeytinlerin patronu...
1995 yılında kurulan Zertum 2008’den bu yana Manisa Organize Sanayi Bölgesi’nde 300 dekarlık organik zeytin çiftliğinde faaliyet gösteriyor. Şirketin yıllık üretim kapasitesi 510 ton. Tabii bugünlere gelmek kolay olmamış. Kavanoz kapatmayı, etiketi, nasıl dağıtım yapılacağını müşterilerinden öğrendiğini anlatan Er’e ilk son kullanma tarihi kaşesini de yine bir müşterisi yaptırıp vermiş. Er Ege’de kalamata olarak bilinen eşek zeytinini (tekir), bu sayede tanıtmaya başladığını, yine domat ve Gemlik zeytinini de bahçelerinde üretip tüketiciyle buluşturduğunu anlatıyor.

Tonlarca olmasa bile...
Güney Kore’yle elçilik vasıtasıyla temas kuran Er, yakında ürünlerini Uzakdoğu ülkelerine gönderme planları yapıyor. Zeytinlerini artık tüm dünyanın tanımasını istediğini söyleyerek Er şunları söyledi:

“Amacımız ticaret olmasa bile ürünlerimizi tanıtmak. Ben aynı zamanda Malatyalı İşadamları Kadın Kolları yönetimindeyim, büyükelçiliklerle de çalışıyoruz. Çeşitli sosyal projelere destek oluyoruz. Bu arada da dedik ki ürünlerimizi dışarıya pazarlayalım.
Dünyadaki bütün elçiliklerle bağlantı kurmaya başladık. Türkiye dışında da artık tanınmak istiyoruz, tonlarca satılmasın ama tüm dünyada bulunsun.”

Zeytin Cafe açıyor

Hürriyet Er, artık bir marka haline getirdiği zeytinleri daha da iyi tanıtmak için küçük bir zeytin ‘cafesi’ açacak. İçinde zeytinle ilgili kitapların yanı sıra çeşitli zeytin ve hikayeleriyle zeytinyağı da bulunacak alanda Er ve ailesi ziyaretçilere ‘organik’i daha iyi tanıtmayı hedefliyor. Hürriyet Er’in 300 dönümlük çiftliğinden bölge üniversiteleri de faydalanıyor. Genel Müdür Yunus Er, şöyle anlatıyor:

“Sadece ticari faaliyet ve para kazanmak içinse organik tarım elbette kazançlı değil. Çevredeki üniversiteler belli derslerini bizim tarlamızda yapıyor bunun için bahçeye Anadolu’daki zeytin ağaçlarından birer ağaç dikildi ve isimleri tanımlandı. Aslında 86 zeytin cinsi var, yer ayrıldı, bunlar tamamlanacak ama tanımlanan 36 ağaç var, şimdi meyve verir durumda. Üniversiteler bize sınırsız bilimsel destek veriyor.”