bu da benim çiftlik arkdaşlar ...

normal laktasyondaki ineklerimin süt verimi tamamı şuan 40 litre üstünde ancak ilk laktasyonu olan hayvamnlarımda olduğu için arasında şuan onlar dahi tüm sağmalların ortalaması 36 litre civarı fabrika yemi kullanmıyorum tamamen kendim üretiyorum yemimi. geçenlerde anguslar için yaptığım padok ve kilitlerin fotoğraflarını paylaşmıştım .şuan amacım çiftliği tamamen angusa çevirmek ancak biraz zaman alacak hemen olmuyor işte. angusları yaptırdığım padoğa hala alamadım yağmurlu bikaçgündür padokların betonunu bitürlü dökemedik ama yarın hava yağmursuz gözüküyor yarın beton atabilirsek birgünede angusları yeni padoğa geçireceğim .angus konusunda çok meraklı arkadaşlar var çok soruyorlar bikaçgüne onların fotoğraflarınıda paylaşacağım...

Ynt: bu da benim çiftlik arkdaşlar ...

Maşallah işletme de hayvanlarda çok güzel... Eğer süt piyasanız elle tutulur derecede iyi ise maşallah hayvanlarınız cins ve verimli hayvanlar bu şekilde verimli hayvanları komple değiştirmemenizden yanayım şahsi görüşüm bu yönde... Maşallah gerçekten güzel verim elde ediyorsunuz ve hazır yem almıyorsunuz bu çok önemli bir şey beslediğiniz ırk bir çok yönden hassas bir ırk ama bir o kadar da verimli ırk umarım bol bereketli hayırlı olur değişim yapsanız bile saygılar...

Maşallah verim üst düzey. Peki bunların bakımını nasıl yapıyorsunuz. Yani bu kadar süt veren bir hayvan elbet ki üst düzey bakım ister. Zorlandığın zamanlar oluyor mu? Yada hayvanlar hassaslaşıyormu?

arkadaşım çiftliğin hayırlı olsun. bende hayvancılık işine girmek istiyorum ama bu konuya pek yorum yapan yok. genele sorayım ne dersiniz. bana fikirlerinizle yardımcı olabilirmisiniz

teşekkürler arkdaşlar .şuan tam olarak 98 holstein var tamamı yani buzağı düve sağmal ,holstein erkek dana hepsi dahil . anguslar hariç. hayvanların bakımıyla ilgilide koruyucu hekimliğe çok dikkat ediyorum en önemli unsurlardan biri bu bence.onun dışında kendi yemimi kendim yapmam da bence cok önemli fabrika yemi ne kadar iyi olursa olsun eğerki doğru yemi yapacak bilgi birikiminiz varsa veya bir zooteknist ile çalışıyorsanız ve kaliteli hammadde kullanıyorsanız hiçbir fabrika yemi sizin yaptığınız yemden asla iyi olamaz bence çünkü bu fabrikalar kar amacıyla bu işi yapıyorlar ama biz verim için tabikide.bence bu hayvan verimi açısından çok çok önemli.tabi kullandığınız hammadde kaliteli olacak ben mesala tamamen organik vitamin ve minareller kullanıyorum bunun yanısıra bypass dcp ,efor ' un organik toz mayası bunlar gerçekten holstein gibi yüksek verimli hayvanlar için olmazsa olmaz. ilk bakıldığında bunlar pahalı ürünler bunların 25 kglik çuval fiyatları 120 lira civarı organik vitaminler dahada pahalılar ancak bunları kullandığım halde yem maliyetim gende fabrika yeminin altında bana artısı hayvanlarımın çok çok iyi beslenmeleri ama biraz zahmetli iş .

Maşallah güzel ve başarılı bir işletme. Kullandığın rasyon hakkında bilgi verirsen sevinirim. Kazadığın tecrübeler doğrultusunda süt inekçiliği ile uğraşanlara bilgi ve deneyimlerinin faydalı olacağını düşünüyorum.